25 October 2001 - 19:09 AMT
Այսօր ԱՄՆ-ի Սենատը ընդունել է որոշում, համաձայն որի նախագահը լիազորվում է Ազատությանը աջակցման ակտի 907-րդ ուղղման ուժը ժամանակավորապես կասեցնելու իրավունքով: Այդ ուղղումը արգելում է ԱՄՆ-ի վարչակազմին ուղղակի օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին, մինչեւ այն չդադարեցնի Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը: Փաստաթղում նշված է 4 պայման, որոնց առկայության դեպքում պետության ղեկավարը կարող է վերացնել ուղղումը: Պատժամիջոցների ուժը կարող է կասեցվել. 1. եթե դա անհրաժեշտ լինի միջազգային ահաբեկության հետ պայքարի համար, 2. եթե ծագի ԱՄՆ-ի ու հակաահաբեկչական դաշինքի զինված ուժերի մարտունակությունը պահպանելու անհրաժեշտություն, 3. եթե դա օգնի Ադրբեջանի սահմանների անվտանգության պահպանմանը, 4. եթե դա չխոչընդոտի ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ուղղված ճիգերին, եւ չօգտագործվի Ադրբեջանի կողմից` Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի կիրառման համար: 907-րդ ուղղման ուժը կասեցնելու իրավունքը տրված է նախագահին մինչեւ 2002 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
Ինչպես հայտնում է Ամերիկայի Հայդատի հանձնախումբը, Սենատը ընդունել է այս օրինագիծը Պետդեպարտամենտի աննախադեպ ճնշման տակ: «Քվեարկությունը անցել է այնպիսի իրավիճակում, երբ ընտրողների կապը սենատորների հետ գործնականորեն անհնար է եղել` սիբիրախտի հայտնաբերման դեպքերի պատճառով Սենատի աշխատասենյակների փակման հետեւանքով»,- ասվում է հանձնախմբի կողմից տարածված փաստաթղթում: Միաժամանակ ընդգծվում է, որ Ամերիկայի հայկական համայնքի մի շարք կազմակերպություններ մտադիր են շարունակել 907-րդ ուղղման լոբինգը: Հայդատի հանձնախումբը իր հիասթափությունն է արտահայտել Սենատի որոշման առիթով, որը «կարող է վնասել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի շահերին»:
Հայդատի հանձնախմբի հաղորդագրությունում ասվում է, որ այսօր Սենատը ընդունել է նաեւ մի օրինագիծ, որը նախատեսում է Հայաստանին օգնության կարգով տրամադրել 4 միլիոն դոլար` ռազմական ոլորտը ֆինանսավորելու ու 600 հազար դոլար` զինվորականների` արտասահմանում ուսուցման համար:

25 October 2001 - 19:09 AMT
Сегодня Сенат США принял законопроект, согласно которому президент наделяется правом временного приостановления действия 907-ой поправки к Акту в поддержку Свободы, которая запрещает администрации оказывать прямую помощь Азербайджану до тех пор, пока он не снимет блокаду Армении и Нагорного Карабаха. Документ оговаривает четыре условия, при наличии которых глава государства может отменить поправку. Действие санкции может быть временно приостановлено, если: 1) это будет необходимо для борьбы с международным терроризмом, 2) если возникнет необходимость поддержания оперативной боеготовности вооруженных сил США и партнеров антитеррористической коалиции, 3) если это поможет обеспечению безопасности границ Азербайджана, 4) если это не будет препятствовать усилиям, направленным на мирное урегулирование карабахского конфликта, и не будет использовано Азербайджаном для агрессии в отношении Армении. Право приостановления 907-ой поправки предоставлено президенту на срок до 31 декабря 2002-го года.
Как сообщает Армянский Национальный Комитет Америки, Сенат пошел на принятие законопроекта под бесприцендентным давлением Госдепартамента. “Голосование проходило в обстановке, когда связь избирателей с сенаторами была практически невозможна вследствие закрытия офисов Сената из-за случаев выявления сибирской язвы”,- говорится в распространенном Ассамблеей документе. В то же время подчеркивается, что ряд организаций армянской общины Америки намерены продолжать лоббировать защиту 907-ой поправки в ходе законодательного процесса. Руководство АНКА выразило свое разочарование решением Сената, которое “может повредить интересам США в регионе Южного Кавказа”.
В сообщении АНКА говорится, что Сенат сегодня одобрил также законопроект, предусматривающий предоставление Армении в виде помощи четырех миллионов долларов для финансирования военной сферы и 600 тысяч долларов для обучения военных за рубежом.