3 Մայիս 2010 - 14:51 AMT
Պան Գի Մուն.Մարդիկ տեղեկատվություն ստանալու իրավունք ունեն, իսկ պետությունները` այն տրամարդրելու պարտականություն
Մայիսի 3-ին Ազատ մամուլի միջազգային օրվա կապակցությամբ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը շնորհավորական ուղերձ է հղել, որում մասնավորապես ասվում է. «Այս տարվա թեման է «Տեղեկատվության ազատությունը. տեղեկացված լինելու իրավունքը»: Ես ողջունում եմ նոր օրենքներին տանող ընդհանուր միտումը: Օրենքներ, որոնք ճանաչում են հասարակական տեղեկատվության տարածման համընդհանուր իրավունքը: Բայց, դժբախտաբար, այդ նոր օրենքները ոչ միշտ են գործում: Մենք պետք է փոխենք մեր վերաբերմունքը և բարձրացնենք տեղեկացվածության մակարդակը, մարդիկ տեղեկատվություն ստանալու իրավունք ունեն, որն ազդում է նրանց կյանքի վրա, և պետությունները պարտավոր են ապահովել այդ տեղեկատվությունը»:
Ուղերձում նշվում է, որ ՄԱԿ-ը միշտ աջակցում է ոտնահարված իրավունքներով լրագրողներին և պրոֆեսիոնալ ԶԼՄ-ներին: «Այս օրը ես կոչ եմ անում պետությունների կառավարություններին, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակությանը և աշխարհի բոլոր մարդկանց ճանաչել լրագրողների աշխատանքի կարևորությունը և պաշտպանել տեղեկատվության ազատությունը»,- ասել է Պան Գի Մունը:

3 Май 2010 - 14:51 AMT
Пан Ги Мун: У людей есть право получать информацию, а у государств есть обязанность ее предоставлять
3 мая, в честь Международного дня свободы прессы, генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун направил поздравительное послание, в котором в частности отметил: “Темой этого года является “Свобода информации: право на информированность”. Я приветствую общую тенденцию, ведущую к новым законам. Законы, которые признают всеобщее право на распространение общественной информации. Но, к сожалению, эти новые законы действуют не всегда. Мы должны поменять свое отношение и повысить уровень информированности, у людей есть право получать информацию, которая влияет на их жизнь, и у государств есть обязанность обеспечить эту информацию”.
В послании отмечается также, что ООН всегда поддерживает журналистов и профессиональные СМИ с попранными правами. “В этот день я призываю правительства всех государств, а также гражданское общество и всех людей в мире признать важность работы журналистов и встать на защиту свободы информации”,- подчеркнул генеральный секретарь ООН.