4 Մայիս 2010 - 11:11 AMT
Հանրային և միջազգային ծառայության ոլորտում առավել քան 45 տարվա փորձ ունեցող Էնթոնի Լեյքը մայիսի 1-ին ստանձնեց ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի (ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամ) արդեն 6-րդ Գործադիր տնօրենի պաշտոնը:
Էնթոնի Լեյքը նշանակվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի կողմից: 2010թ. մարտի 16-ին Գլխավոր քարտուղարը, պաշտոնապես հայտարարելով նրա նշանակման մասին, նշեց, որ Լեյքն իր հետ բերում է ԱՄՆ կառավարությունում ունեցած երկար տարիների հարուստ աշխատանքային փորձը:
Էնթոնի Լեյքն աշխատել է աշխարհի առաջնորդների և քաղաքականություն մշակողների հետ: Նախագահ Բիլ Քլինթոնի նախագահության ժամանակ հանդես գալով որպես Ազգային Անվտանգության Խորհրդատու (1993 – 1997) և Քարթերի վարչակազմում Քաղաքականության Մշակման Պետական դեպարտամենտի տնօրեն (1977 – 1981թթ.), նա ղեկավարել է արտերկրյա քաղաքականության, ազգային անվտանգության և մարդասիրական ու զարգացման հետ կապված բազմաթիվ ծրագրեր: 2007-2008թթ. Բարաք Օբամայի նախագահական քարոզարշավում նա արտաքին քաղաքականության ավագ խորհրդատուն է եղել:
Նրա կարիերայի հիմնաքարը հանդիսանում է հանուն խաղաղության և անվտանգության ստանձնած իր անձնվեր գործունեությունը: 1997թ. թողնելով աշխատանքը կառավարությունում, նա ծառայել է որպես ԱՄՆ նախագահի հատուկ հանձնարարականների գծով դեսպան Հաիթի, Եթովպիա և Էրիթրեա երկրների համար: Իր ջանքերի շնորհիվ նա 2000թ. ստացավ Սպիտակ Տան Սամուել Նելսոն Դրու Մրցանակը, ինչը հիմք հանդիսացավ Ալժիրի համաձայնագրի կնքմանը, որը վերջ դրեց Եթովպիայի և Էրիթրեայի միջև պատերազմին: Նա նաև առաջատար դեր ունեցավ քաղաքականությունների մշակման գործում, ինչը նպաստեց Բոսնիա Հերցեգովինայում, ինչպես նաև Հյուսիսային Իռլանդիայում խաղաղության հաստատմանը:

4 Май 2010 - 11:11 AMT
1 мая Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун, после консультаций с Исполнительным советом ЮНИСЕФ, назначил на должность Исполнительного директора ЮНИСЕФ (Детский фонд ООН) Энтони Лейка.
Объявляя 16 марта 2010 года об этом назначении, Генеральный секретарь отметил, что Энтони Лейк приносит с собой “богатый опыт, накопленный за долгие годы выдающейся работы в правительстве Соединенных Штатов”.
Энтони Лейк сотрудничал с руководителями и политическими деятелями самых разных стран мира. Будучи советником по национальной безопасности (1993-1997 гг.) при президенте Билле Клинтоне и директором Отдела по планированию политики Государственного департамента в администрации Картера (1977-1981 гг.), он занимался широким кругом вопросов внешней политики, национальной безопасности, гуманитарной деятельности и развития. В 2007-2008 годах Энтони Лейк был старшим советником по вопросам внешней политики в ходе президентской кампании Барака Обамы.
На протяжении всей карьеры Энтониа Лейка отличала приверженность делу мира и безопасности. Покинув в 1997 году государственную службу, он работал Специальным посланником Президента Соединенных Штатов в Гаити, а также в Эфиопии и Эритрее. Его усилия были отмечены Белым домом присуждением в 2000 году премии им. Самюэля Нельсона Дрю и способствовали заключению Алжирского соглашения, положившего конец войне между Эфиопией и Эритреей. Энтони Лейк также сыграл важную роль в выработке политики, позволившей добиться мира в Боснии и Герцеговине и в Северной Ирландии.