Ռուս հեռուստադիտողները մայիսյան օրերին կարող են դիտել գեղարվեստական-փաստագրական ֆիլմ լեգենդար հետախույզներ Գևորգ և Գոհար Վարդանյանների մասին, որը պատմում է խորհրդային արտաքին հետախուզության դերի մասին Թեհրանում 1943թ. հակահիտլերյան կոալիցիայի առաջնորդներին նրանց պատմական հանդիպման ժամանակ ոչնչացնելու ֆաշիստական Գերմանիայի պլանների ձախողման մեջ: Այդ մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին` մեջբերելով Արտաքին հետախուզության ծառայության (ԱՀԾ) մամլո-գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Իվանովին:
«Կինոնկարը, որի աշխատանքն Առաջին ալիքի պատվերով ավարտում է «Արտել» ստուդիան, նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 65-րդ տարելիցին և լայնածավալ նախագծի մաս է` նվիրված ռուսական հետախուզության 90-ամյա հոբելյանին: Ֆիլմը ստեղծվել է Ռուսաստանի ԱՀԾ մամլո-գրասենյակի ակտիվ աջակցությամբ»,- ասել է Իվանովը: Նրա խոսքերով, «Ճշմարտացի պատմություն. Թեհրան 43» ֆիլմի գլխավոր հերոսներն ամուսիններ հետախույզ-ներգաղթյալներ Գևորգ և Գոհար Վարդանյաններն են: Ֆիլմում Թեհրանում 1943-ի դեպքերի մասին պատմում են իրենք հետախույզները: «Ամուսնական զույգն առաջին անգամ կպատմի պրոֆեսիոնալ և անձնական կյանքի շատ դրվագների մասին»,- նշել է Իվանովը:

4 Май 2010 - 13:24 AMT
Российские телезрители в майские дни смогут увидеть художественно-документальный фильм о легендарных разведчиках Геворке и Гоар Вартанян, в котором рассказывается о роли советской внешней разведки в срыве планов фашистской Германии по ликвидации лидеров антигитлеровской коалиции во время их исторической встречи в Тегеране в 1943 году. Об этом сообщает РИА Новости, ссылаясь на руководителя пресс-бюро Службы внешней разведки (СВР) Сергея Иванова.
"Картина, работу над которой завершает студия "Артель" по заказу Первого канала, приурочена к 65-й годовщине Победы в Великой Отечественной войне и является частью масштабного проекта, посвященного 90 летнему юбилею российской разведки. Фильм создан при активном содействии пресс-бюро СВР России", – сказал Иванов. По его словам, главными героями фильма "Правдивая история. Тегеран 43" является супружеская пара, разведчики-нелегалы Геворк и Гоар Вартанян. В фильме о событиях в Тегеране в 1943 году рассказывают сами разведчики. "Семейная пара впервые расскажет о многих эпизодах своей профессиональной и личной жизни", – отметил Иванов. Он также сообщил, что съемки фильма проходили в России, Сирии и Чехии.