«Մայիսին մենք միանգամից երեք տոն ենք նշում`հաղթանակը Հայրենական մեծ պատերազմում 1945թ. մայիսի 9-ին, Շուշիի ազատագրումը` 1992թ. մայիսի 8-ին և ԼՂՀ պաշտպանության բանակի կազմավորումը»,-մայիսի 5-ին ԵՊՀ –ի ուսանողների և դասախոսների հետ հանդիպմանը, որը նվիրված էր Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակին, հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Հանդիպմանը ներկա էին նաև վետերաններ:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ ավանդ ունի Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակում: «Եվ այժմ, նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնող քաղաքականության շնորհիվ Հայաստանի միջազգային վարկանիշը բարձր մակարդակի վրա է»,-ասել է նա:
Օհանյանը զուգահեռներ է անցկացրել Հայրենական և արցախյան պատերազմների միջև` նշելով, որ երկու պատերազմն էլ պարտադրվեց մեր ժողովրդին: Նա բարձր է գնահատել հայ վետերանների ավանդը հաղթանակում` նշելով, որ առանց այդ հաղթանակի չէր լինի նաև հաղթանակն Արցախյան պատերազմում: «Մենք պետք է պահպանենք մեր վետերանների նվաճումները և հանձնենք դրանք հաջորդ սերունդներին»,-ասել է ՀՀ ՊՆ ղեկավարը:
Հանդիպման ավարտին ըստ ՀՀ նախագահի հրամանագրի Սեյրան Օհանյանը հոբելյանական մեդալներ հանձնեց վետերաններին` Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 65-ամյակի կապակցությամբ

“В мае мы отмечаем сразу три праздника – победу в Великой Отечественной войне (ВОВ) 9-го мая 1945 года, освобождение Шуши 8-го мая 1992 года и формирование Армии Обороны НКР”, – 5-го мая в ЕГУ на встрече со студентами и профессорско-преподавательским составом, посвященной к 65-летию победы в ВОВ, заявил министр обороны Армении Сейран Оганян. На встрече присутствовали также ветераны ВОВ.
Сейран Оганян заметил, что Армения внесла большой вклад в достижение победы в Великой Отечественной войне. “И сейчас, благодаря инициативной политике президента Сержа Саргсяна, международный рейтинг Армении находится на высоком уровне”, – подчеркнул он.
Оганян провел параллели между ВОВ и арцахской войной, отметив, что обе войны были навязаны противником. Он высоко оценил вклад армянских ветеранов в победу в ВОВ, отметив, что без этой победы не было бы победы в арцахской войне. “Мы должны сохранить достижения наших ветеранов ВОВ и передать их следующим поколениям”, – подчеркнул глава оборонного ведомства РА.
К концу встречи согласно указу президента РА Сейран Оганян вручил некоторым ветеранам Юбилейные медали в связи с 65-ой годовщиной победы в ВОВ.