Այս պահին հայկական բանակի գլխավոր խնդիրը ոչ թե զենքը կամ ռազմական տեխնիկան է, այլ մարդկային գործոնը: «Այսինքն` հրամանատարի ու ենթակաների միջև ընկերական հարաբերություններն են. որպեսզի զինվորը պատրաստ լինի զոհաբերելու իրեն` հանուն իր հրամանատարի և հակառակը: Եթե մենք կարողանանք պահպանել այս լավ ավանդույթը, ապա մենք միշտ կհաղթանակենք», – մայիսի 5-ին Հայրենական մեծ պատերազմի 65-ամյակին նվիրված ԵՊՀ-ում ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Հանդիպմանը ներկա էին նաև պատերազմի վետերաններ:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարը նշել է նաև, որ ներկայում զինված ուժերի առաջ միջազգային չափանիշներին համապատասխանելու խնդիր է դրված: «Մենք այլևս չպետք է սահմանափակվենք այն բանով, որ մեր բանակն ամենամարտունակն է տարածաշրջանում: Հայաստանի զինված ուժերը պետք է աշխարհի ուժեղագույն բանակների մակարդակին դասվեն», – նշել է նա, ավելացնելով, որ հայկական բանակը շատ մարտունակ է և ի վիճակի է իրագործել իր առջև դրված բոլոր խնդիրները:
Ինչպես ասել է Օհանյանը, չնայած հակառակորդի ռազմատենչ հայտարարություններին, ղարաբաղյան ճակատում «հավանական պատերազմի» դեպքում հակառակորդը հաղթանակ տանել չի կարող: «Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի հետագայում նույնպես հակառակորդը հաղթանակել չկարողանա», – ասել է Օհանյանը:
Նախարարը նշել է նաև, որ ղարաբաղյան ճակատում իրավիճակը վերահսկվում է հայկական բանակի մարտունակության ու ինժեներական կառույցների շնորհիվ:

5 Май 2010 - 11:11 AMT
На данный момент главным вопросом в армянской армии является не оружие или военная техника, а человеческий фактор. “То есть, дружеские отношения между командиром и подчиненным. Чтобы солдат был готов пожертвовать собой ради своего командира и наоборот. Если мы сохраним эту хорошую традицию, то мы всегда будем победителями”, – 5-го мая в ЕГУ на встрече со студентами и профессорско-преподавательским составом, посвященной к 65-летию победы в ВОВ, заявил министр обороны Армении Сейран Оганян. На встрече присутствовали также ветераны ВОВ.
Министр обороны Армении также заметил, что сейчас перед вооруженными силами поставлена задача соответствовать международным стандартам. “Мы не должны больше ограничиваться тем, что у нас самая боеспособная армия в регионе. Вооруженные силы Армении должны выйти на уровень сильнейших армий мира”, – заметил он, при этом добавив, что армянская армия очень боеспособна и в состоянии реализовать все поставленные перед ней задачи.
Как сказал Оганян, несмотря на воинственные заявления противника, в ситуации “относительной войны” в нагорно-карабахском фронте, противник не сможет одержать победу. “Мы сделаем все, чтобы и в будущем противник не смог одержать победу”, – заявил Оганян.
Сейран Оганян также заметил, что спокойная ситуация на арцахском фронте контролируется благодаря боеспособности армянской армии и инженерным сооружениям.