5 Մայիս 2010 - 15:32 AMT
Հայաստանի վճռաբեկ դատարանը հրաժարվել է քննարկել «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի փաստաբանի հայցը, որում բողոքարկման է ենթարկվել Հայաստանի Վերաքննիչ դատարանի որոշումը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայկական ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
Նա ևս մեկ անգամ նշեց, որ հայկական դատական ատյանների վճիռներն ընդհանուր ոչինչ չունեն Փաշինյանի գործի հետ: «Մեկ այլ բանի չէինք էլ սպասում: Մենք անցել ենք Հայաստանի բոլոր դատական ատյաններով և մտադիր ենք դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան»,- ասել է Լևոն Զուրաբյանը:
Ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ 2010-ի հունվարի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանը դատապարտվել է 7 տարի ազատազրկման 2008-ի մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերի առնչությամբ: Վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, և միևնույն ժամանակ, վճիռ կայացրել, որ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ պետք է կիրառել համաներում կալանավորման ժամկետը կրկնակի կրճատելու ձևով:

5 May 2010 - 15:32 AMT
Coordinator of the Armenian National Congress Levon Zurabyan said that the Armenian Court of Cassation rejected the claim submitted by the attorney of Nikol Pashinyan, the editor-in-chief of Haykakan Zhamanak newspaper, against the verdict of the Armenian Court of Appeal.
According to Zurabyan, the verdicts of the Armenian judicial instances have nothing to do with Pashinyan's case. "We had not been expecting another decision. Thus, we have passed through all judicial instances of Armenia and we are going to apply to the European Court of Human Rights," Levon Zurabyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
On January 19, 2010, the court of the first instance sentenced Nikol Pashinyan to seven years of imprisonment in the case of the March 1, 2008, tragic events. The Armenian Court of Appeal upheld the verdict, but decided to apply amnesty towards Nikol Pashinyan and halve the term of imprisonment.