6 Մայիս 2010 - 07:25 AMT
Կյանքի 81-րդ տարում իր մահկանացուն կնքեց արդի հայ կերպարվեստի խոշորագույն վարպետներից մեկը` Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական նկարիչ Էդուարդ Արծրունյանը:
Էդուարդ Արծրունյանի մահվան կապակցությամբ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է թաղման կառավարական հանձնաժողով: Հանձնաժողովը տեղեկացնում է, որ նկարչի հոգեհանգիստը տեղի կունենա մայիսի 6-ին, ժամը 18.00-ին` Արաբկիր 29, տուն 6 հասցեում, վերջին հրաժեշտը` մայիսի 7-ին, ժամը 12-14-ը` Հայաստանի Նկարիչների միությունում:
Էդուարդ Արծրունյանը ծնվել է 1929 թ. դեկտեմբերի 28-ին, Լենինականում: Նախնական մասնագիտական կրթությունը ստացել է Ս.Մերկուրովի անվան նկարչական դպրոցում: 1944թ. տեղափոխվել է Երևան և ընդունվել Փ.Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարան: 1947թ. մեկնել է Լենինգրադ, սովորել նախ Գեղարվեստի ակադեմիային առընթեր նկարչական դպրոցում, իսկ 1951-57թթ.` Ռեպինի անվան գեղանկարչության, քանդակագործության և ճարտարապետության ինստիտուտում: Ինստիտուտն ավարտել է գերազանցությամբ և սկսել մասնակցել հանրապետական ու համամիութենական ցուցահանդեսներին:
1961թ.-ից ԽՍՀՄ նկարիչների միության անդամ է: 1963թ. տեղափոխվել է Մոսկվա և գեղանկարչական գործունեությանը զուգահեռ ստեղծել պլակատների պատկառելի շարք: Արժանացել է ՀամԼԿԵՄ կենտկոմի, ԽՍՀՄ պաշտպանության նախարարության, ԺՏՆՑ-ի, ՀՀ մշակույթի նախարարության պատվոգրերի, մեդալների: 1976թ.-ից ապրել և ստեղծագործել է Երևանում: Ստեղծագործական փայլուն հաջողությունների համար 1984-ին Է.Արծրունյանին շնորհվել է ՀՀ վաստակավոր, իսկ 1989-ին` ՀՀ ժողովրդական նկարչի պատվավոր կոչում: Նրա ինքնատիպ ու բարձրարժեք աշխատանքները բազմիցս ներկայացվել են հանրապետական, համամիութենական ու միջազգային ցուցահանդեսներում, արժանացել ամենաջերմ գնահատականների:

На 81 году жизни скончался один из крупнейших представителей современной армянской живописи, народный художник Армении Эдуард Арцрунян.
Эдуард Арцрунян родился в 1929 в г. Ленинакане (ныне – г. Гюмри). В 1938 году он поступил в Художественную школу им. С.Д. Меркурова. В 1944 году переехал в г. Ереван, где поступил в Художественное училище им. Ф. Терлемезяна. В 1947-1951гг. учился в Художественной школе при Академии Художеств СССР в Ленинграде (ныне – г. Санкт-Петербург). В 1951-1957 гг. учился в институте живописи, скульптуры и архитектуры им. И.Е. Репина при Академии Художеств СССР в Ленинграде. В 1957 году впервые участвовал во Всесоюзной художественной выставке в Москве. В 1961-м году стал членом Союза художников СССР. В 1963 году художник переехал в Москву, занимался живописью. В 1976 году переехал в Ереван, где жил и работал до свoей кончины. В 1982-1985 гг. художник удостоился премии Союза художников Армении за лучшую работу, представленную на выставках одной картины армянских художников. В 1984 году Эдуарду Арцруняну было присвоено звание заслуженного художника Армении.