6 Մայիս 2010 - 08:04 AMT
Երևանի համալսարանների մոտ 200 ուսանողներ դեպի Հայաստանի կառավարության շենք երթ են կազմակերպել` ի նշան բանակում ծառայելու տարկետումով մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի տեղերի կրճատման դեմ բողոքի: Երիտասարդները վանկարկում են «Կրթության իրավունք» և «Վերականգնում» նշանաբանները:
Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին երթի կազմակերպիչներից մեկը` Երևանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետի ուսանող Դանիել Իոաննիսյանը, ուսանողները պահանջում են հանդիպել կառավարության լիազոր ներկայացուցչի հետ, որին նրանք գրավոր կամ բանավոր կներկայացնեն իրենց պահանջները: «Եթե այդ հանդիպումը չկայանա, ապա մենք Կառավարությանը գրավոր կհանձնենք մեր պահանջները»,- ասել է նա:
Դանիել Իոաննիսյանը նշել է նաև, որ Ոստիկանության աշխատակիցները հայտարարել են ուժ կիրառելու մասին այն դեպքում, եթե ուսանողները «շատ աղմուկ բարձրացնեն», չբացատրելով, թե ինչ է դա նշանակում, և ինչում է դրսևորվելու ուժի կիրառումը: «Ես հայտնել եմ Հայաստանի Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի հրամանատար Ռոբերտ Մելքոնյանին, որ այդ դեպքում Ոստիկանության գործողություններն անօրինական և հակաիրավական կլինեն»,- ասել է ուսանողը, ավելացնելով, որ ուսանողները շարժվում են մայթերով և չեն խանգարում տրանսպորտին:
Ուսանողները մտադիր են կես ժամվա ընթացում շարունակել բողոքի ակցիան կառավարության շենքի մոտ` հանդիպելու համար կառավարության ներկայացուցչի հետ: Ուսանողների հետագա քայլերը կախված են կառավարության ներկայացուցիչների գործողություններից:
Նա նաև ասաց, որ Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն առաջարկել է հանդիպել ուսանողների հետ, սակայն նրանք հետաձգել են այդ հանդիպումն այնքան ժամանակ, քանի դեռ կառավարությունը հստակ պատասխան չի տվել: «Չգիտեմ, թե ինչ քայլեր կձեռնարկենք հետագայում, բայց ակնհայտ է, որ մեր բողոքը շարունակական բնույթ կկրի»,- ասել է Դանիել Իոաննիսյանը:

6 Май 2010 - 08:04 AMT
Около 200 студентов ереванских университетов организовали шествие к зданию правительства Армении в знак протеста против сокращения количества мест магистратуры и аспирантуры с отсрочкой службы в армии. Молодые люди скандируют лозунгы “Право на образование” и “Восстановление”.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net один из организаторов шествия, студент факультета физики Ереванского государственного университета Даниел Иоаннисян, студенты требуют встречи с уполномоченным представителем Правительства, которому они письменно или устно предъявят свои требования. “Если это встреча не состоится, то мы передадим свои требования в Правительство в виде письма”,- подчеркнул он.
Даниел Иоаннисян отметил также, что сотрудники Полиции заявили о возможности применении силы в случае, если студенты будут производить “слишком много шума”, не пояснив при этом, что именно это означает, и в чем будет проявляться применение силы. “Я сообщил командиру полка патрульной службы Полиции Армении Роберту Мелконяну, что в этом слуачае действия Полиции будут незаконны и противоправны”,- подчеркнул Иоаннисян, добавив, что студенты движутся по тротуару и не мешают движению транспорта.
Молодые люди намерены в течении получаса продолжать акцию протеста перед зданием правительства для того, чтобы встретиться с представителем правительства. Дальнейшие шаги студентов, по словам Иоаннисяна, зависят от действий представителей правительства.
Он подчеркнул также, что министр образования и науки Армен Ашотян предложил встретиться со студентами, однако они отложили эту встречу до тех пор, пока правительство не даст ясный ответ. “Не знаю, какие шаги мы предпримем в дальнейшем, но очевидно, что наш протест будет носить продолжительный характер”,- подчеркнул Даниел Иоаннисян.