6 Մայիս 2010 - 11:25 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առաջին փուլն ավարտվեց Անկարայի առավելությամբ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլսում հայտարարել է Արցախի Հանրապետության նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը: «Թուրքական կողմին հաջողվեց միջազգային ասպարեզում գաղափար տարածել, թե Հայաստանը հաշտվել է տարածաշրջանում Առաջին աշխարհամարտի տարիներին տեղի ունեցած իրադարձությունների և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության պատմական հողերը կորցնելու հետ: Վստահ եմ, որ ապագայում Թուրքիան նոր վարկածներ առաջ կքաշի, որին հայկական կողմը պատրաստ չէ գաղափարական տեսակետից»,-ասել է Մելիքյանը:
Ըստ նրա, այսօր գործող իշխանությունը հպարտորեն հայտարարում է, թե պատռեց Թուրքիայի դիմակը, սակայն, դրան, ըստ Մելիքյանի, հավատում է միայն ինքը ղեկավարությունը և այլևս ոչ ոք: Ա.Մելիքյանը վստահ է, որ Թուրքիային հաջողվեց մուտք գործել ղարաբաղյան կարգավորման գործընթաց, իսկ Հայաստանը հեռու մնաց այդ գործընթացներից, և որոշումները կարող են կայացվել հաշվի չառնելով պաշտոնական Երևանի կարծիքը: «Ըստ իս, ՌԴ նախագահի Թուրքիա, այնուհետև` Հայաստան կատարելիք այցերից հետո պարզ կդառնա, թե որքան ժամանակ կտրվի հայկական կողմին հաղթահարելու համար իրավիճակը կամ իրեն պարտադրված որոշումները,-ասել է Արցախի ԱԳ նախկին նախագահը:
Ինչպես նշել է Մելիքյանը, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը արհեստականորեն վերածվեց «արձանագրությունների գործընթացի»: Ըստ Մելիքյանի, Թուրքիան փորձում էր ծուղակի մեջ գցել Հայաստանին, քանի որ հղում անելով արձանագրությունների վրա, Երևանն ավտոմատ կերպով հրաժարվում է Անկարայի հետ հայ ժողովրդների իրավունքների վերականգնմանն առնչվող հարցերի քննարկումից: «Մենք սկզբից պետք է հայտարարեինք, որ Կարսի պայմանագիրն անվավեր է: Ես առաջարկում էի դիմել Ռուսաստանին` առաջարկելով հրաժարվել նաև Մոսկվայի պայմանագրից: Այդ քայլով մենք կարող էինք բանակցություններ սկսել Թուրքիայի հետ այն դիրքերից, որից մենք կարող էինք խոսել Անկարայի հետ 1918թ.»,-ասել է Արման Մելիքյանը: Նա հավելել է նաև, որ Հայաստանը գործիք դարձավ այն գերտերությունների համար, որոնք տարածաշրջանում այլ նպատակներ են հետապնդում, որոնք հակասում են հայ ժողովրդի շահերին:
Մելիքյանը հավելել է նաև, որ այսօր արձանագրությունները դեռևս ակտուալ են մնում և նույնիսկ դրանց վավերացման առկախման ձևն աշխատեց ի օգուտ Թուրքիայի: «Հայաստանը, չհրաժարվելով արձանագրություններից, քարտ-բլանշ տվեց Թուրքիային, և Անկարան այսօր կարող է ազատ առաջ քաշել Ղարաբաղի հարցը որպես նախապայման»,-ասել է Արցախի ԱԳ նախկին նախարարը:

6 May 2010 - 11:25 AMT
NKR ex-minister of foreign affairs Arman Melikyan said that the first stage of the Armenian-Turkish normalization has ended in favor of Turkey. "Turkey has managed to disseminate an idea at the international arena, according to which Armenia has resigned itself to the events took place during the World War I in the region and loss of lands. I strongly believe that in future Turkey will offer similar versions, while Armenia is not ready to that from the ideological point of view," Mr. Melikyan told a press conference in Yerevan.
The Armenian authorities proudly state that they have managed to unmask Turkey, but only the leadership believes in it, he said. In Melikyan's opinion, Turkey has succeeded in getting involved in the Karabakh conflict settlement, while Armenia is pushed aside of these processes. Thus, the stance of Yerevan may be disregarded while making decisions on it, Melikyan said. "In my opinion, after the Russian President's visit to Turkey and then to Armenia, it will become clear what period of time will be provided to Armenia to overcome this situation or accept the dictated decisions," the ex-minister said.
He said that Turkey had been trying to decoy Armenia, as having agreed to the Protocols, Yerevan automatically refrained from discussing with Turkey the issues related to restoration of the Armenian people's rights. "First, we should have declared invalidity of Kars Treaty. I offered to apply to Russia to reject also Moscow Agreement. Thus, we would have been able to start negotiations with Turkey from the positions of 1918," Melikyan said, adding that Armenia has become a lever for superpowers, which are pursuing their own goals in the region that differ from the Armenian people's interests.
Melikyan added that even the form of termination of the Protocols' ratification has been advantageous for Turkey. "Armenia has given a carte blanche to Turkey, without rejecting the Protocols finally, and Ankara may set the Karabakh issue as a precondition," the ex-minister of Artsakh said.