6 Մայիս 2010 - 10:54 AMT
Նա ղեկավարել է Ուոթերթաունի հայկական Սահակ Մեսրոբ դպրոցը, որտեղ ուսանում է 150 աշակերտ: Նրա շնորհիվ, դպրոցում սկսվեց ուսուցիչների ու աշակերտների վերապատրաստման ծրագիրը: Նա նաև գլխավորում է Երևանի ու Քեմբրիջի քույր քաղաքների ասոցիացիան: 1988թ. Եվա Մեձորյանը գլխավորեց Հայ ընդհանուր բարեգործական միության Նյու Ինգլանդի մասնաճյուղը և հիմնել է երկու նոր գրասենյակ, ինչպես նաև հիմնել և գլխավորում է Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիան, որը Հայաստանում գլխավորում է սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Եվա Մեձորյանն իր մտորումներն է կիսել PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ բարեգործության, Հայաստանի և Սփյուռքի միջև կապերի ամրապնդման վերաբերյալ:
(?) Տիկին Մեձորյան, ըստ Ձեզ, մեր օրերում ավելի դյուրին է, թե՞ դժվար զբաղվել բարեգործությամբ:
(!) Այսօր ավելի դյուրին է զբաղվել բարեգործությամբ: Խորհրդային Միությունում շատ ավելի բարդ էր, իսկ երբ բարեգործությունը սկսեցին հարկադրել, շատ մարդիկ հիասթափվեցին և դադարեցին զբաղվել դրանով:
Ես ամուսնուս հետ սկսել եմ բարեգործությամբ զբաղվել 5 տարի առաջ և կշարունակեմ դա անել, չէ որ մենք շատ քիչ ժամանակ ունենք, իսկ դեռ որքան անելիք կա: Մեր փոքրիկ երկրում ես բազմաթիվ աղքատ մարդկանց եմ տեսնում: Աղքատություն կա ողջ աշխարհում, սակայն մեր երկրում այդքան շատ աղքատներ չպետք է լինեն: Մեզ մոտ վատ է զարգացած միջին դասակարգը, իսկ դա անթույլատրելի է: Չի կարելի հանգիստ ապրել, երբ գիտես, որ ինչ-որ մեկը քաղցած է քնում և չգիտի, թե վաղը որտեղից է կերակուր հայթայթելու: Միթե՞ դա նորմալ է: Եթե մենք ցանկանում ենք մեր երկիրը տեսնել բարգավաճ, ապա պետք է ուշադրություն դարձնենք նրա յուրաքանչյուր քաղաքացուն:
Սպիտակի երկրաշարժից 20 տարի է անցել, իսկ իրավիճակը աղետի գոտում նույնն է: Ես տեսնում եմ Երևանի հրաշալի վերածնունդը, իմ ամեն այցելության հետ նա ավելի գեղեցիկ և բարեկեցիկ է դառնում, և ես շատ ուրախ եմ դրա համար: Սակայն, հենց որ դուրս ես գալիս մայրաքաղաքից, անմիջապես բախվում ես աղքատության հետ: Նույնիսկ հարկ չկա դուրս գալ Երևանի սահմաններից, քաղաքի ծայրամասերում նույն պատկերն է: Ես կցանկանայի, որ Սփյուռքի ներկայացուցիչները տեսնեին այդ ամենը սեփական աչքերով: Բավական է ավելի պարզ հագնվել և այցելել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններ` խոսել բնակիչների հետ, սակայն յուրայինի պես, և հարցնել, թե ինչ խնդիրներ ունեն: Սակայն շատերը գերադասում են թաքնվել խնդիրներից և մտածել, որ ոչ մի խնդիր էլ չկա: Նրանք թաքնվում են մութ ապակիներով մեքենաներում` զերծ պահելով իրենց շրջապատի խնդիրներից:
(?) Ի՞նչ եք կարծում, ամրապնդվել է արդյոք վերջին տարիներին համագործակցությունը Հայաստանի և Սփյուռքի միջև:
(!) Համագործակցությունը շատ է ամրապնդվել: Դրան նպաստեց նաև սփյուռքի նախարարության ստեղծումն ու Հրանուշ Հակոբյանի նշանակումը նախարարի պաշտոնում, որը մեծ փորձ ունի այդ գործում և ճիշտ է գործում:
Համագործակցություն նախկինում էլ կար, սակայն երկրաշարժն ու ազատագրական պատերազմը համախմբեցին ժողովրդին` ստիպելով հասկանալ, որ Հայաստանն է նրանց Հայրենիքը և իրենց կարիքն ունի: Չէ որ Սփյուռքը միշտ է զգում Հայրենիքի կարիքը, իսկ Հայրենիքն էլ` Սփյուռքի:
Սակայն, այժմ այդ կապը սկսել է թուլանալ, քանի որ երիտասարդները չեն հավատում սեփական ուժերին: Հավատը վերականգնելու համար, հարկավոր է համատեղ հավաքներ կազմակերպել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ սփյուռքում: Ես առաջարկում եմ նաև Հայաստանի և Սփյուռքի երիտասարդությանը համատեղ ջանքերով իրականացնել տարբեր ոչ մեծ նախագծեր` բնապահպանական, քաղաքական, ցանկացած, կարևորն այն է, որ դա համատեղ արվի:
Մենք ասում ենք, որ Հայաստանն ու Սփյուռքը պառակտված է, սակայն բուն Սփյուռքը ևս պաառկտված է: ԱՄՆ-ի հայերը լավ չեն հասկանում Սիրիայի հայերին, տարբերություն են դնում իրար մեջ` տարանջատվելով իրանահայերի, ստամբուլահայերի, բեյրութահայերի: Ես նույնիսկ ականատես եմ եղել, որ մի երկրի հայերը հպարտանում էին, որ ավելի լավ են տիրապետոււմ հայերեին` մեղադրելով դիմացիններին, որ իրենք լավ չգիտեն լեզուն: Դա նույնիսկ ծաղրի առարկա է դարձել, ինչը ես չեմ ընդունում: Չի կարելի ծիծաղել դիմացինի վրա, եթե չես ուզում, որ նույնը քո հետ կատարվի: Նաև ինձ դուր չի գալիս, որ Հայաստանի ներսում հայերը տարանջատում են իրենց ապարանցիների, լոռեցիների, ղարաբաղցիների` դա խանգարում է մեր ազգի միավորմանը:
Հիմա նաև սուր է կանգնած միմյանց և մեծերի հանդեպ երիտասարդների անհարգալից վերաբերմունքի հարցը, թեև այդ խնդիրն առկա է ոչ միայն Հայաստանում: Դա պետք է արմատախիլ անել դաստիարակչական մեթոդներով, հեռուստատեսության միջոցով` ծրագրերի, ֆիլմերի, սերիալների միջոցով, ինչը, ես վերջերս նկատել եմ, որ հաջողությամբ արվում է Հայաստանում:
Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ այժմ հայկական հեռուստատեսությամբ սկսել են ավելի շատ ժողովրդական երաժշտություն հեռարձակել` 6-7 ամիս առաջ նա իր տեղը զիջում էր ռաբիսին: Այսպիսով, այժմ վերածնվում է հարգանքն ու սերը ազգային արժեքների հանդեպ: Չէ որ երաժշտությունն ազգի հատկանիշներից մեկն է` երբ ես առաջին անգամ լսեցի Արամ Խաչատուրյանի «Գայանե» բալետը, իմ շունչն ուղղակի կտրվեց այդ հարազատ երաժշտությունից, սակայն ես դեռ չգիտեի, թե ով է հեղինակը: Իսկ երբ ես լսեցի Խաչատուրյան ազգանունը, ես մտածեցի. «Ահա թե որն է յուրահատուկ հայկական երաժշտությունը: Մեր երաժշտության մեջ պետք է լինի հայկական զգացականություն և հայկական ոճ, իսկ մենք գտնվում էինք այն կորցնելու եզրին, երբ անկախացումից հետո Ամերիկայի վատագույն երաժշտությունը դարձավ հայկական շուկայի առաջնորդը:
(?) Տիկին Մեձորյան, ըստ Ձեզ, ի՞նչ պետք է Հայաստանն անի Սփյուռքի համար:
(!) Մենք, անշուշտ, պետք է ամրապնդենք մեր Սփյուռքը, սակայն ես սատարում եմ այն մարդկանց` հայերին և օտարերկրացիներին, որոնք ցանկանում են մերձենալ հայ մշակույթին, և ես գտնում եմ, որ դրա համար մենք պետք է ավելի շատ որակյալ հայկական արտադրանք ունենանք: Ուշադրություն դարձրեք, մեր երեխաներն ավելի շատ սիրում են դիտել ռուսական մուլտիֆիլմեր, քանի որ դրանք շատ հետաքրքիր են ու պատկերավոր: Ինչո՞ւ մենք չենք կարող մեր մուլտֆիլմերը ստեղծել, որ նրանք որակով չզիջեն ռուսականներին: Ես շատ ճիշտ եմ համարում, որ օտարերկրյա ֆիլմերը հայերեն են թարգմանվում:
(?) Իսկ հայկական Սփյուռքի առջև ծառացա՞ծ է ուծացման վտանգը:
(!) Ուծացման վտանգ, իհարկե, կա, սակայն այժմ ավելի քիչ, քան նախկինում: Այո, մենք դեռևս չենք կարող ասել, որ ամեն ինչ լավ է, սակայն, միևնույն ժամանակ մենք չպետք է վախենանք, մեր մեջ չպետք է վախ լինի: Մենք պետք է ապրենք խաղաղ, համերաշխ, սովորենք, թե ինչպես պետք է մեր ընտանիքում լուծենք մեր խնդիրները, ինչպես նաև սովորենք կիսվել մյուսների հետ: Եթե մենք հարգանք չունենաք, մեր մեջ բուն կդնի նախանձն ու ագահությունը, իսկ ագահությունը մարդու ամենավատ արատներից մեկն է և ամենավատն այն է, երբ ագահությունը մարդկային նորմի է վերածվում: Այդ ժամանակ նա սկսում է ապրել որպես կենդանի:
Պետք է հիշել, որ մենք բոլորս միասնական ընտանիք ենք և չպետք է բաժանվենք «ես»-ի ու «դու»-ի: Ես կարծում եմ, որ դրան պետք է նպաստեն նաև եկեղեցականները, որոնք պետք է շրջեն փողոցներով և խաղաղություն ու սեր քարոզեն, ինչպես մի ժամանակ դա արել է Քրիստոսը, այդ դեպքում հնարավոր կլինեն նաև հրաշքներ, ինչպես Քրիստոսի ժամանակ:
(?) Եվ վերջին հարցը, ապագայի ի՞նչ ծրագրեր ունեք:
(!) Ես չեմ պատրաստվում կանգ առնել ձեռք բերածի վրա: Ես չեմ վախենում նշել իմ տարիքը, ես 75 տարեկան եմ և իմ կյանքը նոր է սկսվում: Մեղք են այն մարդիկ, որոնք արդեն 40 տարեկանում համարում են, որ կյանքը վերջացած է: Ես մտադիր եմ առաջիկայում ևս օգնել մարդկանց, չէր որ երբ օգնում ես մյուսներին, ինքդ էլ երջանկանում ես: Իսկ ես կարող եմ դատել այդ մասին, քանի որ կյանքում ես շատ բան եմ տեսել:

6 May 2010 - 10:54 AMT
Она руководила армянской школой Саак Месроп в Уотертауне, крупнейшей армянской школой, в которой обучалось 150 учеников. Благодаря ей, в школе начали вести работу по переподготовке учеников и учителей. Она также возглавляла Ассоциацию городов-побратимов Еревана и Кембриджа. Впоследствии ассоциация активно участвовала в создании межкультурных связей между двумя городами. В 1988 году Ева Медзорян возглавила филиал района Нью Ингланд Армянского общего благотворительного союза (AGBU) и основала два новых офиса AGBU, а также основала и возглавила Армянскую международную женскую ассоциацию, которую в Армении возглавляет министр диаспоры Грануш Акопян. Ева Медзорян поделилась с PanARMENIAN.Net мыслями относительно благотворительности, связи между Арменией и Диаспорой и ее дальнейшего развития.
(?)Госпожа Медзорян, на ваш взгляд заниматься благотворительностью в наши дни труднее или легче?
(!)Сегодня заниматься благотворительностью легче. В Советском Союзе все было гораздо сложнее, а когда благотворительность стала облагаться налогами, многие люди остыли и перестали ею заниматься.
Мы с мужем начали заниматься благотворительностью 5 лет назад, и будем продолжать это делать, ведь у нас очень мало времени, а еще столько всего нужно успеть. В нашей маленькой стране я вижу такой огромный процент бедных людей. Бедность есть во всем мире, но в нашей стране бедных людей не должно быть так много. У нас так плохо развит средний класс, а этого нельзя допускать. Нельзя спокойно жить, в то время как кто-то ложится спать голодным, и не знает, откуда завтра достать еду. Разве это нормально? Если мы хотим видеть нашу страну процветающей, то надо уделять внимание каждому ее гражданину.
После землетрясения в Спитаке прошло 20 лет, а ситуация в зоне бедствия все та же. Я вижу чудо возрождения Еревана, и с каждым моим приездом он становится еще красивее и богаче, и я этому безумно рада. Однако стоит выехать за пределы столицы, как сталкиваешься с нищетой. Да зачем выезжать за ее пределы, вы только посетите окраины города. И я бы хотела, чтобы представители диаспоры увидели все это своими глазами. Для этого им достаточно одеться попроще и посетить приграничные села Армении, поговорить с их жителями, но не так, чтобы спугнуть их, а по-свойски, и спросить, какие у них есть проблемы. Однако многие люди предпочитают прятаться от проблем и думать, что их не существует. Они укрываются в своих машинах с темными стеклами, оберегая себя от проблем вокруг. Другое дело, если человеку нужна защита, но в данном случае это не так.
(?)А на Ваш взгляд, укрепилось ли в последние годы сотрудничество между Арменией и диаспорой?
(!)Сотрудничество очень и очень укрепилось. Этому способствовало также создание Министерства диаспоры и назначение министром Грануш Акопян, которая обладает большим опытом в этой области и очень правильно действует.
Сотрудничество между Арменией и диаспорой было и раньше, однако землетрясение и освободительная война сплотили народ, заставив людей понять, что Армения – их Родина, и она нуждается в них. Ведь диаспора всегда нуждается в Родине, а Родина – в диаспоре.
Однако сейчас эта связь начала теряться, так как молодежь не верит в свои силы. Чтобы восстановить ее, нужно проводить совместные собрания в Армении и диаспоре, обмениваться опытом специалистов. Также я предлагаю молодежи из Армении и диаспоры совместными усилиями осуществлять различные небольшие проекты, самые разнообразные: экологические, политические – любые, главное, чтобы это делалось вместе.
Мы говорим, что Армения и диаспора разделены, но и сама диаспора раздроблена. Армяне США очень плохо знают и понимают армян из Сирии, и ставят различие между собой, деля себя на армян Ирана, армян Стамбула, армян Бейрута. Я даже сталкивалась с тем, что армяне одной страны гордились тем, что лучше знают армянский язык, обвиняя других в его незнании. Это даже становилось поводом для насмешек, чего я не приемлю. Нельзя смеяться над другими: если тебе хочется пошутить, шути над собой. Также мне не нравится разделение внутри Армении на апаранцев, лорийцев и карабахцев – это мешает объединению нашей нации.
Сейчас также остро стоит проблема неуважения среди молодежи друг к другу и к страшим, хотя эта проблема есть не только в Армении. Ее надо искоренять с помощью воспитания, а также при помощи телевидения: программ, фильмов и сериалов, что, как я заметила, с успехом совершается в Армении в последнее время.
Я хочу еще подчеркнуть, что сейчас по армянскому телевидению стали транслировать гораздо больше народной музыки, которая еще 6-7 месяцев назад уступала свое место рабису. Таким образом, сейчас возрождается уважение и любовь к таким национальным ценностям, как музыка. А ведь именно музыка является одной из отличительных черт нации: когда я впервые услышала балет Арама Хачатуряна «Гаяне», у меня захватило дух от такой родной музыки, но тогда я не знала, кто автор этого чудесного произведения. Когда же я услышала фамилию Хачатурян, я сказала «Ух ты, это и есть особенная армянская музыка!». В нашей музыке должна быть армянская чувственность и армянский стиль, а мы находимся на грани его потери, когда после обретения независимости худшая музыка Америки стала лидером армянского рынка.
(?)Госпожа Медзорян, а что, по Вашему мнению, Армения должна сделать для диаспоры?
(!)Мы, конечно же, должны укреплять нашу диаспору, но я поддерживаю тех людей, армян и иностранцев, которые хотят приобщиться к армянской культуре, и считаю, что для этого мы должны создавать больше качественной армянской продукции. Обратите внимание, наши дети больше любят и смотрят российские мультфильмы, так как они очень красочные и интересные. Так отчего же нам не создать свои мультфильмы, равные по качеству российским. И я считаю очень правильным перевод именно на армянский язык иностранных фильмов.
(?)А перед армянской диаспорой стоит угроза слияния с той нацией, в которой она проживает?
(!)Угроза слияния есть, однако она сейчас меньше, чем раньше. Да, мы пока не можем сказать, что все хорошо, но в то же время мы не должны бояться, в нас не должно быть страха. Мы должны жить мирно, дружно, учиться в нашей семье, как надо решать свои проблемы, а также научиться делиться ими с другими. Если у нас не будет уважения, то в нас поселятся зависть и алчность, а алчность – один из худших пороков человека, и страшнее всего, когда алчность превращается для человека в норму. Тогда он начинает жить как животное.
Надо помнить, что все мы являемся единой семьей, и не должны делиться на «я» и «ты». Этому я думаю должны способствовать и священники, которые должны ходить по улицам и проповедовать мир и любовь, как когда-то делал Христос, тогда вполне возможны и чудеса, такие как во время Христа.
(?)И напоследок, какие у вас планы на будущее?
(!)Я не собираюсь останавливаться на достигнутом. Мне не страшно называть свой возраст, мне 75 лет, и жизнь моя только начинается, и я жалею тех людей, которые уже в 40 лет считают, что она закончилась. Я собираюсь и дальше помогать людям, ведь когда помогаешь другим, сам становишься счастливее. А я могу об этом судить, так как в жизни я повидала очень многое.