Մայիսի 6-ին Լեյդենի համալսարանի գրադարանում բացվեց «Հայերը. Հնագույն քրիստոնեությունը երիտասարդ երկրում» ցուցահանդեսը` նվիրված 1660թ.-ին Ամստերդամում հայ գրքի տպագրության 350 ամյակին: Բացման արարողությանը ներկա էին բազմաթիվ համալսարանականներ, ուսանողներ, Նիդերլանդների հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Լեյդենի համալսարանի պրոֆեսոր, հայագետ Յ.Վայտենբերգի և Արևելյան ցուցանմուշների համակարգող Արնոլդ Ֆրոլայկի կողմից, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը կատարեց Հաագայում Հայաստանի հյուպատոս Արշակ Մանուկյանը: Նա իր ելույթում ընդգծեց, որ 5-րդ դարում հայկական գրերի գյուտը դարձավ մշակութային այն հզոր ազդակը, որի շնորհիվ հայ պատմագրությունը, թագմանչական արվեստը, պոեզիան, միջնադարյան փիլիսոփայությունը և, 16-րդ դարից սկսած, հայ տպագիր գիրքը դարձան ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև համաշխարհային մշակույթի և մտավոր հարստության անբաժան մասը:
Բացման արարողության ժամանակ ելույթներ ունեցան նաև Յ.Վայտենբերգը, Ա.Ֆրոլայկը, Հոլանդահայ կազմակերպությունների դաշնության նախագահ Մ.Հախվերդյանը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են Լեյդենի համալսարանում պահվող հայկական ձեռագիր մատյաններ և տպագիր գրքեր, որոնցից է 11-րդ դարի մագաղաթյա գիրք` ժամանակակից թարգմանությամբ:

6-го мая в библиотеке университета Лейдена (Нидерланды) открылась выставка “Армяне: Древнейшее христианство в молодой стране”, посвященной 350-летию армянского книгопечатания в Амстердаме. На церемонии открытия присутствовали студенты и профессора вуза, а также представители армянской диаспоры.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, выставка была организована профессором Лейденского университета, арменоведом Вайтенбергом и экспертом по восточным экспонатам Арнольдом Фролайком.
На выставке представлены армянские рукописи и печатные издания, в том числе и пергамент 11-ого века. В общей сложности, в университете хранится 65 рукописей, 57 из которых в 1885 году во время резни армян в Киликии местные жители передали англичанину Ренделу Харису, который впоследствии стал ректором Лейденского университета.
Выставку открыл консул Армении в Гааге Аршак Манукян. В своей речи он подчеркнул, что создание армянской письменности в 5-ом веке стало стимулом не только для развития армянской культуры, но и для распространения христианства, армянской поэзии, философии. Начиная уже с 16-ого века благодаря типографии армянские печатные издания стали частью не только армянской, но и мировой культуры.
На церемонии открытия также выступили Вайтенберг, Фролайк, председатель Общества армянских организаций в Нидерландах М.Ахвердян.