7 Մայիս 2010 - 10:06 AMT
Շուշիի ազատագրումն ընադմենը գործի կեսն էր, ես կասեի 49 տոկոսը, մնացած 51 տոկոսը կախված է մեզանից` մենք պետք է ապրենք Շուշիում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Շուշի» բարեգործական հիմնադրամի ղեկավար Բակուր Կարապետյանը: Ըստ նրա, քաղաքը պետք է վերականգնվի այնպես, որ պահպանվի 19-րդ դարի ճարտարապետության մթնոլորտը: Շուշին պետք է «ներսից» վերականգնվի, նոր շունչ ստանա»,-ասել է Կարապետյանը: Ընդ որում, նա հայտնել է, որ «Շուշի» բարեգործական հիմնադրամը նախաձեռնել է Շուշիի վերականգնման նախագիծը: Որպես վերականգնման առաջին կետ ընտրվել է Ադամյանի փողոցը: «Օրինակ, Շուշիում չկա սրճարան, և Շուշի այցելող զբոսաշրջիկները հնարավորություն չունեն նորմալ սնվելու»,-ասել է Կարապետյանը: Ընդ որում, ներդրումներն այդ նախագծում կնպաստեն զբոսաշրջության զարգացմանը: «Շուշիի առասպելը կարող է օգտակար լինել հայության համար և գրավիչ դարձնել Շուշին օտարերկրացի զբոսաշրջիկների համար»,-ասել է Կարապետյանը: Նա նշել է նաև, որ մարդիկ վախենում են ներդրումներ անել Շուշիում: Ըստ նրա, պատճառներից մեկն Ադրբեջանի սպառնալիքներն են ռազմական գործողությունների վերսկսման մասին: Նա ընդգծել է նաև քաղաքի բնակեցման անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը:
Կարապետյանը անդրադարձել է նաև ԵԱՀԿ ՄԽ նախկին ամերիկացի համանախագահի հայտարարությանը, որն այցելելով Շուշի, ասել էր, որ եթե քաղաքը բնակեցվի, ոչ ոք չի կարողանա հավակնել այդ տարածքին:

«Освобождение Шуши это всего лишь полдела, я бы сказал 49%, остальные 51% зависят от нас, мы должны заселить этот город», – заявил на пресс-конференции в Ереване глава благотворительного фонда «Шуши» Бакур Карапетян. По его словам, город должен быть восстановлен так, чтобы была сохранена атмосфера архитектуры 19-ого века “Шуши должен быть восстановлен “изнутри”, и зажить новой жизнью”, – сказал Карапетян. При этом он сообщил, что благотворительный фонд «Шуши» инициировал проект для восстановления города. Первым пунктом восстановления фонд выбрал улицу Адамяна. “К примеру, в Шуши нет кафе, и у туристов, посетивших Шуши нет возможности получить нормальное питание”,- сказал Карапетян. При этом он отметил, что инвестиции в данный проект будут способствовать развитию туристической индустрии. “Легенда Шуши может быть полезной для армянства и сделать привлекательным город для иностранных туристов”, – отметил Бакур Карапетян. При этом он заметил, что люди боятся делать инвестиции. По его словам, одной из причин являются угрозы Азербайджана о возобновлении военных действий. Он также подчеркнул важность и необходимость заселения города.
Карапетян также напомнил о словах бывшего американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ, который, посетив Шуши, сказал, что если город будет заселен, никто не сможет на него претендовать.