Ղարաբաղյան ճակատում 1994 թվականին հաստատված հարդադարը կարևոր դեր է խաղացել հակամարտող կողմերի միջև ռազմական դիմակայության դադարեցման և բանակցային գործընթացի աշխուժացման գործում: Սակայն դա բավարար չէր հակամարտության վերջնական կարգավորման համար: Ավելին` ՙոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն՚ վիճակը և միջպետական պաշտոնական հարաբերությունների բացակայությունը վերջին տարիներին ոչ միայն նպաստել են լարվածության սրմանը հակամարտության գոտում, այլև աստիճանաբար ծանրացրել են ՙոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն՚ կոչվող ռազմաքաղաքական կշեռքի ՙոչ խաղաղություն՚ նժարը: Այդ մասին ասվում է Ստաեփանակերտի մամուլի ակումբի նախագահ Գեղամ Բաղդասարյանի կոչում, որը հասցեագրված է Ադրբեջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ԶԼՄ-ների ղեկավարներին ու լրագրողական կազմակերպություններին:
«Եւ այս գործում, ցավոք սրտի, պարսավելի դեր է կատարում մասս-մեդիան: Շարունակվող և արդեն իսկ վտանգավոր թափ առած տեղեկատվական պատերազմը կամա-ակամա խաղում է, այսպես կոչված, հրետանային նախապատրաստության դեր, նպաստելով ուժային լուծման անխուսափելիությանը, լուծում, որն աղետալից հետևանքներ կունենա հարավկովկասյան ողջ տարածաշրջանի համար:
Այս ոչ դյուրին իրավիճակում և 1994 թվականի մայիսի 12-ին կնքված հրադադարի համաձայնագրի 16-ամյակի նախօրեին նպատակահարմար եմ գտնում հանդես գալ նախաձեռնությամբ, որը միտված է հակամարտության բոլոր կողմերի տեղեկատվական դաշտում ՙհրադադարի՚ հաստատմանը և ռազմական դիմակայության տարիներին ստեղծված ՙթշնամու կերպարից՚ աստիճանական հրաժարմանը: Վստահ եմ, որ տեղեկատվական դաշտում հրադադարը բարենպաստ պայմաններ կստեղծի ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում խաղաղ երկխոսության շարունակման համար, կնպաստի իրական փոխզիջումների և փոխընդունելի լուծումների որոնմանը և այս հարցում կողմերի մասս-մեդիաների դիրքորոշումների մերձեցմանը:
Ադրբեջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի լրատվամիջոցների ու լրագրողական կազմակերպությունների ղեկավարներին կոչ եմ անում նպաստել տեղեկատվական դաշտում 2010 թվականի մայիսի 12-ի 00 ժամի 01 րոպեից թշնամական գործողությունների դադարեցմանը: Սա առաջին հերթին նշանակում է հրաժարում այնպիսի հրապարակումներից, որոնք վիրավորում են ամբողջ ազգի ու նրա առանձին ներկայացուցիչների պատիվն ու արժանապատվությունը, ինչպես նաև ազգամիջյան թշնամանք ու պատերազմի քարոզչություն են պարունակում»,-ասվում է Բաղդասարյանի ուղերձում:

Установление в 1994 году режима прекращения огня на карабахском фронте сыграло важную роль в прекращении вооруженного противостояния и активизации переговорного процесса между конфликтующими сторонами. Однако, этого оказалось недостаточно для окончательного урегулирования конфликта. Более того, состояние "ни мира, ни войны" и полное отсутствие каких-либо официальных межгосударственных отношений в последние годы не только усилили напряженность в регионе конфликта, но и все более отягощали чашу "ни мира" на военно-политических весах "ни мира, ни войны". Об этом говорится в обращении президента Степанакертского пресс-клуба Гегама Багдасаряна к руководителям СМИ и журналистских организаций Азербайджана, Армении и Нагорного Карабаха.
«Продолжающая и набирающая опасные обороты информационная война волей-неволей играет роль своего рода артиллерийской подготовки, способствуя неминуемой силовой развязке с катастрофическими последствиями для всего южно-кавказского региона. В этой непростой ситуации и в преддверии 16-летия заключения договоренности о прекращении огня от 12 мая 1994 года, считаю необходимым выступить с инициативой "прекращения огня" на информационном поле всех конфликтующих сторон. Уверен, что прекращение информационной войны создаст благоприятные условия для продолжения мирного диалога, будет способствовать достижению реальных компромиссов и взаимоприемлемых решений по урегулированию карабахского конфликта и сближению позиций медийных сторон в этом вопросе. Предлагаю руководителям СМИ и журналистских организаций Азербайджана, Армении и Нагорного Карабаха приступить к прекращению враждебных действий на информационном поле с 00 часов 01 минуты 12 мая 2010 года. Это означает, прежде всего, отказ от публикаций, оскорбляющих честь и достоинство целого народа и отдельных его представителей, а также от материалов, разжигающих межнациональную рознь и пропагандирующих войну», – подчеркивается в обращении.