Թեև Իրանը ԵԱՀԿ անդամ չէ, չի կարելի բացառել, որ Իրանին ևս կարող են հրավիրել Մինսկի խմբի խորհրդաժողովին, այդպիսով ներգրավելով Թեհրանին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի մեջ: Այդ մասին ասել է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը Հայ դատի հանձնախմբերի ներկայացուցիչների խորհրդաժողովում:
«Ռուս-վրացական պատերազմից հետո տարածաշրջանում նոր գործընթացներ ծավալվեցին և տեղի են ունենում փոփոխություններ, որոնք արդյունքում կարող են հանգեցնել տարածաշրջանային անվտանգության նոր համակարգի ձևավորմանը»,-ասել է Ռուստամյանը: Նա ընդգծել է Թուրքիայի ակտիվությունը տարածաշրջանային գործընթացներում` հավելելով, որ անհրաժեշտ է տարածաշրջանում ակտիվության բալանս ստեղծել Իրանի ու Թուրքիայի միջև: «Մենք չպետք է թույլ տանք փոխել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը»,-ասել է Աժ պատգամավորը:
Արմեն Ռուստամյանը գտնում է, որ Կոսովոյի նախադեպն ու Հարավային Կովկասում ձևավորված 3+2 ձևաչափը (Հայաստան, Վրաստան, Ադրբեջան, Հարավային Օսեթիա և Աբխազիա) բաերնպաստ մթնոլորտ է ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի համար և Հայաստանը պետք է օգտագործի պատեհ առիթը ակտիվ գործողություններ ձեռնարկելու համար:
Ըստ ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցչի, Թուրքիայի հետ նախաձեռնված գործընթացը նոր մարտահրավերներ է պարունակում Հայաստանի և ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանի համար: «Այդ գործընթացը երբեք չի վերաբերվել միայն Հայաստանին ու Թուրքիային: Գործընթացում ներգրավված են գերտերությունները և Հայաստանը պետք է ճիշտ գնահատի իր ազգային շահերը»,-ասել է Ա.Ռուստամյանը: Նա նշել է, որ հայ-թուրքական երկխոսությույը սկսվեց, նպատակ ունենալով թուլացնել պատերազմի վերսկսման վտանգը տարածաշրջանում, սակայն ստացվեց այնպես, որ ռազմական գործողությունների վերսկսման մասին խոսակցությունները միայն հաճախակի դարձան: Ռուստամյանն ասել է, որ Երևանը,երկխոսություն նախաձեռնելով Անկարայի հետ, այսօր գործնականում դարձավ իր նախաձեռնության պատանդը:

7 Май 2010 - 10:54 AMT
Иран хотя и не является членом ОБСЕ, но нельзя исключить, что его могут пригласить на конференцию Минской группы, таким образом Тегеран вовлечется в процесс урегулирования карабахского конфликта. Об этом, выступая на конференции комитетов «Ай Дат», сказал представитель Верховного Органа АРФД Армении, председатель комиссии по внешним отношениям НС РА Армен Рустамян. “После российско-грузинской войны 2008 года в регионе развернулись новые процессы и происходят изменения, которые в итоге могут привести к формированию новой системы региональной безопасности»,- сказал Рустамян. Он подчеркнул активность Турции в региональных процессах, добавив, что, необходимо создать в регионе баланс активности между Ираном и Турцией. «Мы не должны допустить изменения формата Минской группы ОБСЕ или параллельные ему процессы»,- сказал депутат НС.
Армен Рустамян считает, что прецедент Косово и сформировавшийся на Южном Кавказе формат 3+2 (Армения, Грузия Азербайджан, Южная Осетия и Абхазия) создают благоприятную атмосферу для Нагорного Карабаха, и Армения должна использовать удобный случай и предпринять активные шаги.
По словам представителя Верховного Органа АРФД, инициированный процесс нормализации с Турцией принес с собой новые вызовы для Армении и региона в целом. «Этот процесс никогда не был делом, касающийся исключительно Армении и Турции. В процесс вовлечены сверхдержавы, и Армения должна правильно оценить свои национальные интересы»,- подчеркнул Армен Рустамян. Он отметил, что армяно-турецкий диалог был начат с целью ослабления угрозы начала войны в регионе, но получилось, что разговоры о возможности возобновления военных действий только участились. Представитель АРФД сказал, что Ереван, инициировав диалог с Анкарой, сегодня практически стал заложником своей инициативы