Թեև Իրանը ԵԱՀԿ անդամ չէ, չի կարելի բացառել, որ Իրանին ևս կարող են հրավիրել Մինսկի խմբի խորհրդաժողովին, այդպիսով ներգրավելով Թեհրանին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի մեջ: Այդ մասին ասել է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը Հայ դատի հանձնախմբերի ներկայացուցիչների խորհրդաժողովում:
«Ռուս-վրացական պատերազմից հետո տարածաշրջանում նոր գործընթացներ ծավալվեցին և տեղի են ունենում փոփոխություններ, որոնք արդյունքում կարող են հանգեցնել տարածաշրջանային անվտանգության նոր համակարգի ձևավորմանը»,-ասել է Ռուստամյանը: Նա ընդգծել է Թուրքիայի ակտիվությունը տարածաշրջանային գործընթացներում` հավելելով, որ անհրաժեշտ է տարածաշրջանում ակտիվության բալանս ստեղծել Իրանի ու Թուրքիայի միջև: «Մենք չպետք է թույլ տանք փոխել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը»,-ասել է Աժ պատգամավորը:
Արմեն Ռուստամյանը գտնում է, որ Կոսովոյի նախադեպն ու Հարավային Կովկասում ձևավորված 3+2 ձևաչափը (Հայաստան, Վրաստան, Ադրբեջան, Հարավային Օսեթիա և Աբխազիա) բաերնպաստ մթնոլորտ է ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի համար և Հայաստանը պետք է օգտագործի պատեհ առիթը ակտիվ գործողություններ ձեռնարկելու համար:
Ըստ ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցչի, Թուրքիայի հետ նախաձեռնված գործընթացը նոր մարտահրավերներ է պարունակում Հայաստանի և ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանի համար: «Այդ գործընթացը երբեք չի վերաբերվել միայն Հայաստանին ու Թուրքիային: Գործընթացում ներգրավված են գերտերությունները և Հայաստանը պետք է ճիշտ գնահատի իր ազգային շահերը»,-ասել է Ա.Ռուստամյանը: Նա նշել է, որ հայ-թուրքական երկխոսությույը սկսվեց, նպատակ ունենալով թուլացնել պատերազմի վերսկսման վտանգը տարածաշրջանում, սակայն ստացվեց այնպես, որ ռազմական գործողությունների վերսկսման մասին խոսակցությունները միայն հաճախակի դարձան: Ռուստամյանն ասել է, որ Երևանը,երկխոսություն նախաձեռնելով Անկարայի հետ, այսօր գործնականում դարձավ իր նախաձեռնության պատանդը:

7 May 2010 - 10:54 AMT
Representative of the ARF Dashnaktsutyun Supreme Body, Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Rustamyan said that though Iran is not an OSCE member, its invitation to the Minsk group conference should not be excluded.
“Thus, Tehran might get involved in the Karabakh conflict settlement process,” Rustamyan told a conference of Hay Dat Committees.
“The Russian-Georgian hostilities in 2008 generated new processes in the region. Changes which may lead to formation of a new system of regional security are taking place,” Rustamyan said.
He pointed out to Turkey’s activity in regional processes, adding that balance between Turkey and Iran needs to be reached. “We should prevent changes in the OSCE Minsk Group format or any parallel processes,” the MP said.
In Rustamyan’s opinion, Kosovo’s precedent and the 3+2 format, established in the South Caucasus (Armenia, Georgia, Azerbaijan – South Ossetia and Abkhazia), create a favorable atmosphere for Nagorno Karabakh, while Armenia should seize the opportunity and take action.
According to him, the initiated normalization with Turkey has resulted in new challenges for Armenia and region, as a whole.
“Rapprochement has never been an issue referring to Armenia and Turkey only. With superpowers involved in the process, Armenia should correctly assess its national interests,” Rustamyan emphasized.
He added that the Armenian-Turkish dialogue was initiated to ease the threat of war in the region. “However, statements on possible resumption of hostilities have become even more frequent. Yerevan has become a hostage of its own initiative through starting a dialogue with Ankara,” he concluded.