7 Մայիս 2010 - 18:17 AMT
Մայիսի 3-ին «Ֆորում» պատկերասրահում բացվեց գեղանկարիչ Դորվարդ Հակոբյանի 90-րդ հոբելյանական ցուցահանդեսը: Այն կանցնի Սանքտ Պետերբուրգում հայերի հաստատման 300-ամյակի տոնակատարությունների շրջանակներում:
Իր ողջույնի խոսքում «Ֆորում» պատկերասրահի տնօրեն, նկարիչ Նիկոլայ Տյոպլին նշել է. «Դ.Հակոբյանի կտավները լի են նկարչի անկեղծ զգացմունքներով, նա բոլոր արտահայտչական մեթոդներով ձգտում է արտահայտել իր սերն առ աշխարհ, որում մենք ապրում ենք»:
Ելույթ ունեցավ նաև Սանքտ Պետերբուրգի հայկական եկեղեցու քահանա, տեր Հադ Ղազարյանը: Իր հերթին, նկարիչը նշել է. «Իմ նկարներն ավելի լավ են արտահայտում իմ մտքերը, քան բառերը»:
Դորվարդ Հակոբյանը ծնվել է 1943թ. Երևանում: Նա ֆիզիկոս է կրթությամբ և 140 գիտական աշխատությունների հեղինակ: Միևնույն ժամանակ նա բազմաթիվ նկարների հեղինակ է:

7 Май 2010 - 18:17 AMT
3 мая в галерее “Форум” открылась юбилейная 90-я выставка художника Дорварда Акопяна в Санкте-Петербурге. Она открылась в рамках празднования 300-летия пребывания армян в городе на Неве.
В своей приветственной речи директор галереи “Форум”, художник Николай Теплый отметил: “Полотна Дорварда Акопяна наполнены искренним чувством художника, который пластикой формы, всеми выразительными средствами стремится донести до зрителя свою любовь к миру, в котором мы живем”.
С речью выступил также священник Армянской Апостольской Церкви Санкт-Петербурга отец Хад Казарян.
В свою очередь, художник отметил: “Мои картины лучше выражают мои мысли, чем мои слова”.
Дорвард Гургенович Акопян родился в 1943г. в Ереване. Он физик по образованию, кандидат технических наук и автор более 140 научных трудов. В то же время он является автором многих картин, среди которых: «Березы» (Весной), «В горах», «Видение» (Исаакиевский собор), «Прощай Арарат», «Человек и вселенная», «К Геноциду армян», «В лесу», «Моя Армения» и др.