ԱՊՀ երկրների ղեկավարների հանդիպման ձևաչափը համարյա միշտ լիարժեք չի լինում: Այս հանդիպումներում նույնպես պարտադիր չէ ԱՊՀ երկրների բոլոր ղեկավարների ներկայությունը: Սակայն Ադրբեջանի դեպքում բավական բնութագրական է և, կարծես, բացատրում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
Այս մասին PanARMENIAN.Net –ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը` մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի որոշումը` մայիսի 8-ին Մոսկվայում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթաժողովին չմասնակցելու մասին:
«Այդպիսի հայտարարությունները ակնհայտորեն, անհրաժեշտ են ներքաղաքական նպատակների համար: Իհարկե, հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև հանդիպումներ պարբերաբար լինում են, սակայն հակամարտության կարգավորման հարցում առաջընթացի բացակայությունը վերջին 16 տարվա ընթացքում նորություն չէ», – ասել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:

Вообще формат встреч глав СНГ почти всегда бывает неполным. И на этих встречах необязательно присутствие всех глав СНГ. Бывает, что некоторые президенты СНГ никогда не присутствуют на этих встречах. Однако случай с Азербайджаном достаточно характерен и почти объясняет его отношения с Арменией. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян, комментируя решение президента Азербайджана не принимать участие в неформальном саммите глав СНГ 8 мая в Москве.
«Такие заявления явно необходимы для внутриполитических целей. Конечно, встречи армянской и азербайджанской сторон проходит регулярно, и отсутствие прогресса в урегулировании конфликта не является чем-то новым за последние 16 лет. Но некоторым афронтом в отношениях с Россией удобно прикрыть хорошо приспособленную риторику политической пропаганды»,- сказал Александр Искандарян.