ԱՊՀ երկրների ղեկավարների հանդիպման ձևաչափը համարյա միշտ լիարժեք չի լինում: Այս հանդիպումներում նույնպես պարտադիր չէ ԱՊՀ երկրների բոլոր ղեկավարների ներկայությունը: Սակայն Ադրբեջանի դեպքում բավական բնութագրական է և, կարծես, բացատրում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
Այս մասին PanARMENIAN.Net –ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը` մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի որոշումը` մայիսի 8-ին Մոսկվայում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթաժողովին չմասնակցելու մասին:
«Այդպիսի հայտարարությունները ակնհայտորեն, անհրաժեշտ են ներքաղաքական նպատակների համար: Իհարկե, հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև հանդիպումներ պարբերաբար լինում են, սակայն հակամարտության կարգավորման հարցում առաջընթացի բացակայությունը վերջին 16 տարվա ընթացքում նորություն չէ», – ասել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:

Commenting on the Azerbaijani President’s decision not to participate in the May 8 informal summit of CIS leaders in Moscow, Director of the Caucasus Institute, political analyst Alexander Iskandaryan said that not all presidents should necessarily participate in such meetings.
“However, the case with Azerbaijan is specific and mostly explained by its relations with Armenia,” Iskandaryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“Aliyev’s decision is domestic-oriented. Of course, meetings between the Armenian and Azerbaijani sides are held regular and absence of any progress in the conflict settlement is not something new over recent 16 years. However, Azerbaijan wants to cover its political propaganda through some affront in its relations with Russia,” Iskandaryan said.