8 Մայիս 2010 - 10:40 AMT
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է 1941-1945 թթ. Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից վետերաններին: Շնորհավորելով նրանց Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ` կառավարության ղեկավարը մասնավորապես նշել է. «Մեծ պատիվ է այսօր ձեզ ընդունել կառավարության շենքում եւ ողջույնի, շնորհակալության խոսքեր հղել այն կենսագրության համար, որ կերտել եք, այն ճանապարհի համար, որ անցել եք: Իմ հայրը ձեզ պես մասնակցել է պատերազմին: Նա իր ռազմական ուղին անցել է բելառուսական ճակատում, հաշմանդամ էր: Հիշում եմ նրա պատմություները, եւ ինչպես էր մայիսյան այս տոներին մշտապես ոգեւորված: Նա համարում էր, որ մայիսի 9-ը մեր ժողովրդի հպարտության տոնն է, որովհետեւ հայ ժողովորդն իր մեծ լուման ներդրեց երկրոդ համաշխարհային պատերազմում: Մենք աննկարագրելի պատմական դրվագներ գիտենք, թե հայ զինվորն ինչ հերոսություններ է գործել պատերազմի ժամանակ:
Համոզված եմ, որ հենց Հայրենական պատերազմի մասնակիցներն էին, որ հաղթանակի ոգեւորությունն ու բերկրանքը հաղորդեցին ղարաբաղյան պատերազմի մեր երիտասարդ սերնդին, եւ մենք հաղթանակներ տարանք նաեւ ղարաբաղյան ճակատամարտում: Օգտվելով այս բացառիկ հնարավորությունից, շնորհավորում եմ ե’ւ ձեզ, ե’ւ ղարաբաղյան ճակատարտում հաղթանակ տարած բոլոր մեր ընկերներին:
Սիրելի վետերաններ, մենք չափազանց բարձր ենք գնահատում ձեր սխրանքները, ձեր անցած ճանապարհը: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը նախագահի բարձր հովանավորությամբ միջոցառումների մեծ ծրագիր է իրականացնում, որի նպատակն է մի կողմից` մեր պարտքը կատարել ձեր նկատմամբ, մյուս կողմից` ձեր սխրանքները, ձեր ոգին հաղորդել երիտասարդ սերնդին: Մեծ պատիվ է ինձ համար, որ այսօր հնարավորություն ունեմ պարգեւատրել ձեզ Հայաստանի Հանրապետության բարձր պարգեւներով: Շնորհավոր ձեր եւ մեր հիասքանչ տոնը՚»:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետը Հայրենական պատերազմի 14 վետերանի հանձնել է ՀՀ նախագահի պարգեւները` ՙ1941-1945 թթ. Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի 65 տարին՚ հոբելյանական մեդալներ, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:

8 Май 2010 - 10:40 AMT
Накануне празднования 65-летия Великой Отечественной Войны премьер-министр Армении Тигран Саркисян наградил 14 ветеранов юбилейной медалью «Участников ВОВ 1941-1945 гг.», которые были выбраны Советом ветеранов Армении. «Дорогие ветераны, поздравляю Вас с этим прекрасным майским праздником. Для меня большая честь наградить вас высшими наградами РА. Мы очень высоко ценим ваши победы и ваш пройденный трудный путь», – сказал он 8 мая в правительстве РА.
Глава армянского правительства поделился с присутствующими своими воспоминаниями, доставшимися ему от отца, который также был участником ВОВ, принимал участие в битвах белорусского фронта, был инвалидом. «Помню его воспоминания и рассказы. Помню, как он в эти майские праздники был воодушевлен и считал, что это праздник – также гордость нашего народа, поскольку армянский народ внес свой огромный вклад в победу на ВОВ: сохранились неописуемые эпизоды в нашей истории о подвигах армянских воинов», – отметил он.
Тигран Саркисян также высказал уверенность, что именно участники ВОВ смогли передать свои подвиги и военный дух молодому поколению, которое, воодушевившись этими подвигами, смогло победить и Карабахской войне. «Пользуясь случаем, мы хотим поздравить вас и тех наших друзей, которые победили в Карабахской войне», – сказал премьер-министр.
Он также добавил, что под патронажем правительства и президента страны подготовлена большая программа, посвященная празднованию 65-летию ВОВ. «С одной стороны, это позволит выполнить наш долг перед вами, с другой стороны – передать ваши победы и ваш военный дух молодому поколению, что очень важно», – подчеркнул Тигран Саркисян.
Награжденные ветераны в свою очередь высказали свою готовность встать на защиту Родины и Отчизны и сегодня, поскольку они «всегда молоды и полны сил».