8 Մայիս 2010 - 11:31 AMT
1992 թ. մայիսի 8-ին Շուշիի ազատագրումը Ղարաբաղյան պատերազմում հայկական զորքերի առաջին խոշոր հաղթանակն էր: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Երկրապահ» կամավորական միության նախկին նախագահ, իսկ այսօր` Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ, գեներալ մայոր Աստվածատուր Պետրոսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Շուշին անառիկ բերդաքաղաք է: Եվ զուր չէր, որ ժամանակին թուրքական 40 հազարանոց բանակը չէր կարողացել գրավել այն: «Բայց մեր երկհազարանոց բանակը, շնորհիվ կազմակերպված գործողության, կարողացավ ազատագրել Շուշին, չնայած, որ քաղաքում գտնվող ադրբեջանական բանակը և նրա ռազմական տեխնիկան մի քանի անգամ գերազանցում էր մեր ուժերը», – ընդգծել է գեներալը:
PanARMENIAN.Net-ի հարցին այն մասին, թե արդյոք ադրբեջանական կողմում Շամիլ Բասաևի հրամանատարությամբ կռվին մասնակցո՞ւմ էին չեչեն կամավորականներ, պատասխանելով,Ա. Պետրոսյանն ասել է, որ այն ժամանակ ադրբեջանցիների հետ միասին մարտնչում էին 400 չեչեն կամավորական` Բասաևի հրամանատարությամբ:
«1992 թ. հուլիսի 3-ին Կարմրավան գյուղի ազատագրման ժամանակ 120 չեչեն մարտիկ գերի ընկավ: Նրանց մեծ մասը զոհվեց: Դրանից հետո Շամիլ Բասաևը այլևս չվերադարձավ Ղարաբաղ», – ասել է Ա. Պետրոսյանը:

8 May 2010 - 11:31 AMT
May 8, 1992 Shushi liberation was the first major victory of Armenian side in Karabakh war, according to former Yerkrapah Volunteer Union CS, RA Deputy Minister of Extraordinary Situations, Major General Petrosyan.
“Shushi is unassailable: even 40 000 solider Azeri army proved incapable of capturing it,” Major General told a news conference in Yerevan.
“Our 2000 solider army stood up bravely against overwhelming odds, liberating the town due to competent self defence and well-timed orders of Armenian military commanders.
22 Armenian and 78 Azeri soldiers died in Shushi liberation campaign, with Armenian army’s large –scale attack putting Azeri forces to flight.”
As Astvatsatur Petrosyan told PanARMENIAN.Net reporter, 400 Chechen militants fought on the side of Azeri army under the command of Shamil Basayev. “On July 3, 1992, 120 Chechen militants were taken prisoner in Karmravan village liberation campaign. Many were killed. Shamil Basaev never returned to Karabakh after the campaign,” he emphasized.