«Օքսֆորդ Փլեյհաուս» խմբի այցը Հայաստան կարևոր միջոցառում է Հայաստանում բրիտանական խորհրդի համար, քանի որ մենք ամեն տարի մեկնում ենք մասնակցելու Էդինբուրգի փառատոնին և ընտրում ենք լավագույն դերասաններին` Երևանում հանդես գալու համար», – մայիսի 8-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանում բրիտանական խորհրդի ծրագրերի ղեկավար Նարեկ Թովմասյանը:
«Օքսֆորդ Փլեյհաուս» խումբը Հայաստանում կներկայացնի «Մեկ փոքրիկ քայլ» բեմադրությունը, որը պատմում է առաջինը լուսնի վրա վայրէջք կատարելու շուրջ ԽՍՀՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ծավալված պայքարի մասին: «Ընդամենը երկու գործող անձինք բեմի վրա ներկայացնում են մոտավորապես 40 կերպար», – ընդգծել է Նարեկ Թովմասյանը:
Իր տպավորությունների մասին խոսելով, թատերախմբի մասնակիցներ Ռոբին Հեմինգսը և Օլիվեր Միլինգհեմն ընդգծել են, որ «մշակութային առումով Երևանը շատ ուժեղ քաղաք է»:
«Մեկ փոքրիկ քայլ» ներկայացումը բեմադրվել է արդեն 13 երկրում, սակայն Ռոբին Հեմինգսի կարծիքով, որը նա հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, ոչ ԱՄՆ-ում, ոչ Ռուսաստանում դեռևս չի ցուցադրվել:

“Приезд в Армению труппы “Оксфорд Плэйхаус” является очень важным мероприятием для Британского Совета в Армении, так как мы каждый год посещаем Эдинбургский фестиваль и отбираем лучших актеров для выступлений в Ереване”,- сообщил руководитель программ Британского Совета в Армении Нарек Товмасян на пресс-конференции 8 мая.
Труппа “Оксфорд Плэйхаус” покажет в Армении спектакль “Один маленький шаг”, рассказывающий о борьбе, развернувшейся между СССР и США за возможность первыми полететь на луну. “Всего 2 человека раскроют на сцене примерно 40 образов”,- подчеркнул Нарек Товмасян.
Говоря о своих впечатлениях, участники труппы Робин Хемингс и Оливер Милингхем подчеркнули, что “с точки зрения культуры, Ереван является очень сильным городом”. Добавив при этом, что очень приятно видеть столько замечательных людей в стране, на долю которой выпало столько бед.
Спектакль “Один маленький шаг” был показан уже в 13 странах, однако, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net Робин Хэмингс подчеркнул, что ни в США, ни в России спектакль не показывался. “Но мы играли его для представителей обеих стран. Наш спектакль посмотрели даже космонавты NASA, и он им очень понравился. Они похвалили нас, сказав, что в спектакле мы смогли правильно сыграть космонавтов и показать цену полета. также положительно о нем отозвались и русские, отметив однако, что иногда наш юмор был нездоровым”,- подчеркнул актер.