Բայց արդեն շաբաթվա կեսին այլ իրադարձություններ սկսեցին գրավել մարդկանց ուշադրությունը, որոնք հետևում են Հայաստանի մշակութային կյանքին: Ապրիլի 30-ին Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի ունեցավ «XX դարի և համաշխարհային ժամանակակից դաշնամուրային երաժշտության համերգաշարը»: Համերգի կազմակերպիչներն են Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատունը և ՀՀ մշակույթի նախարարությունը: Ստեղծագործությունները հնչել են Հայկ Մելիքյանի կատարմամբ
Իսկ երիտասարդ տաղանդները կարողացան իրենց ունակությունները դրսևորել Ավետ Գաբրիելյանի և Սարգիս Ասլամազյանի անվան պատանի ջութակահարների և թավջութակահարների 8-րդ հանրապետական մրցույթում, 23 կատարողներ Երևանից և Հայաստանի մարզերից երկու տարիքային կարգերում (մինչև 12 տարեկան և 14-16 տարեկան) ջանում էին դուր գալ ժյուրիին, որը գլխավորում էր Կոմտիասի անվան քառյակի առաջին ջութակ Էդուարդ Թադևոսյանը: Հաղթողները ստացել են արժեքավոր իրեր և դրամական պարգևներ:
Գեղանկարչության սիրահարներին ուրախացրեց ապրիլի 27-ին նկարիչ Հարություն Կալենցի 100-ամյակի կապակցությամբ բացված թանգարանը, որի բացումը նկարչի հոբելյանին նվիրված միջոցառումներից էր: Օգոստոսի 7-ին տեղի է ունենալու ցուցահանդես Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում: Իսկ թանգարանը նկարչի որդի Սարո Կալենցի խոսքերով տարվա ընթացքում կներկայացնի Հարություն Կալենցի արվեստի տարբեր շրջանների աշխատանքները: «Երկհարկանի բնակարանում շատ հարմար է ներկայացնել նկարչի աշխատանքները: Թանգարանի ցուցադրությունը կազմված է Հարություն Կալենցի 400 աշխատանքներից: Առաջին հարկում այցելուները կարող են դիտել Հարություն Կալենցի, իսկ երկրորդ հարկում նրա կնոջ` Արմինե Կալենցի աշխատանքները»,- ասել է «Կալենց» մշակութային հիմնադրամի նախագահ, Հարություն Կալենցի թանգարանի տնօրեն Լարիսա Կատասանովան:
Գլոբալիզացիայի ժամանակակից խնդիրներն իր աշխատանքներում ներկայացրել է Ռուսաստանի Գրողների միության անդամ Լևոն Հովսեփյանը: Ցուցահանդեսի այցելուները հնարավորություն կստանան տեսնելու հրատարակիչ, խմբագիր Լևոն Հովսեփյանի ժամանակակից թեմաներով արված լուսանկարները, ժամանակակից գլոբալ խնդիրների դրսևորումները նրա աչքերով:
Եվս մեկ թեմա շրջանառության մեջ է մտել անցյալ շաբաթ: Դա կապված է Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 65-ամյակի հետ: Մարտիրոս Սարյանի երևանյան տուն-թանգարանում մայիսի 3-ին բացվել է «Մարտիրոս Սարյանը Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին» խորագրով ցուցահանդեսը: Կազմակերպիչները ցուցահանդեսը նվիրել են Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակին:
Թանգարանների և գիշերային կյանքի բոլոր սիրահարների համար մեծ անակնկալ է սպասվում մայիսի 18-ին: Այդ օրը բազմաթիվ երկրների թանգարաններ բացում են դռները այցելուների առջև` հնարավորություն տալով անվճար մեկ գիշերվա ընթացքում մի քանի թանգարան այցելել: Նախաձեռնության նպատակը հասարակության ուշադրությունը դեպի թանգարանները հրավիրելն է և բարձր արվեստով երիտասարդներին հետաքրքրելը: Թանգարանների եվրոպական գիշեր – 2010 անցկացվում է Եվրոպայի խորհրդի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո: 1999թ. Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարությունը հանդես է գալիս թանգարանները գարնանային որևէ կիրակի իրենց դռներն հասարակության առջև անվճար բացելու նախաձեռնությամբ: 2001 թվականից Ֆրանսիայի թանգարաններին միացան Եվրոպական մշակութային կոնվենցիան ստորագրած 39 երկրներ:

6 Май 2010 - 16:14 AMT
Геноциду была посвящена также выставка картин итальянского художника и скульптора Ансельмо Франческони в Национальной галерее Армении. На выставке, посвященной 95-й годовщине Геноцида армян, представлены 30 работ художника, в которых он воссоздал историю Геноцида армян.
Но уже к середине недели другие события также стали привлекать внимание людей, следящих за культурной жизнью Армении. 30 апреля в ереванском Доме камерной музыки им. Комитаса прошел “Цикл концертов всемирной современной и XX века фортепьянной музыки”, организованный посольством Франции в Армении и Министерство культуры РА в исполнении пианиста Айка Меликяна.
А юные таланты смогли проявить свои способности на восьмом республиканском конкурсе юных скрипачей и виолончелистов им. Авета Габриеляна и Саргиса Асламазяна. 23 исполнителя из столицы и областей Армении в двух возрастных категориях (до 12-и лет и от 14 до 16 лет) старались понравиться жюри, которое возглавлял первая скрипка квартета им. Комитаса Эдуард Тадевосян. Победители конкурса получили ценные подарки и денежные призы.
Ценителей же живописи порадовало открытие 27 апреля музея художника Арутюна Каленца в честь его 100-летия. Открытие музея – лишь одно из мероприятий, посвященных юбилею художника. 7 августа состоится выставка в Национальной галерее Армении. А сам музей, по словам сына художника Саро Каленца, в течение года представит работы разных периодов творчества Арутяна Каленца.
“В двухэтажной квартире очень удобно представлять работы художника. Экспозиция музея составлена из 400 работ Арутюна Каленца. На первом этаже посетители смогут увидеть работы Арутюна, а на втором – его жены Армине Каленц”, – сообщила Председатель культурного фонда “Каленц”, директор музея Арутюна Каленца Лариса Катасанова.
Современные проблемы глобализации в своих работах представил член Союза писателей России Левон Овсепян. Посетители фотовыставки получили возможность увидеть проявления современных глобальных проблем глазами издателя Левона Овсепяна.
Еще одна тема начала набирать оборот на прошедшей неделе. Она связана с 65-летием победы в Великой Отечественной войне. Так на прошлой неделе стало известно об открытии выставки “Мартирос Сарьян в годы Великой Отечественной войны” в ереванском Доме-музее Мартироса Сарьяна. В экспозицию выставки включены работы художника на тему Великой Отечественной войны, хранящиеся как в фондах Музея, так и в коллекции семьи Сарьяна.
А главный сюрприз всех любителей музеев и ночной жизни ожидает ночью 18 мая, когда все музеи Армении откроют двери перед посетителями. Музеи многих стран будут работать ночью, предоставляя возможность желающим за одну ночь совершенно бесплатно побывать в нескольких музеях. Цель данного мероприятия – привлечь внимание молодежи и возбудить интерес к высокому искусству и знаниям. Мероприятие с 1999 года проводится при поддержке ЕС и ЮНЕСКО. С 2001 года к музеям Франции присоединились и музеи 39 стран подписавших Европейскую хартию по культуре.