10 Մայիս 2010 - 07:16 AMT
Եվրոպան ցնցված էր հայկական ազգային երաժշտությունից: Այդ մասին հայտարարել է «Նարեկացի» արվեստի միության հիմնադիր և տնօրեն Նարեկ Հարությունյանը «Նարեկացի» ժողովրդական նվագարանների համույթի եվրոպական շրջագայությանը նվիրված մամլո ասուլիսում: Ապրիլի 22-ից մայիսի 6-ը համույթը «Երկիր Եվրոպա» կազմակերպության հրավերով համերգներով հանդես է եկել Շվեյցարիայի և Ֆրանսիայի 10 քաղաքներում, այդ թվում` Ցյուրիխում, Լուգանում, Լիոնում, Թուլուզում և այլն: Համույթում ներգրավված են 6-22 տ պատանի երաժիշտներ:
Ինչպես նշել է Հարությունյանը, Սփյուռքը մեծ նշանակություն է տալիս հայկական ազգային երաժշտությանը` որպես ազգային և ավանդական արմատների պահպանման գրավական: «Մեր մշակույթը հատկապես կարևոր է այսօր, երբ շատ երաժշտական գործիքներ ուղղակի մոռացվում են: Մեր ծրագրում կան աշուղների ստեղծագործություններ, ինչպես նաև հոգևոր երգեր»,- ասել է նա: Ինչպես նշել է կենտրոնի տնօրենը, ապրիլի 22-24-ը տեղի ունեցող համերգները նվիրվել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Հարությունյանի խոսքերով, համերգներին ներկա են եղել ոչ միան հայկական համայնքների ներկայացուցիչներ, այլ նաև տեղի բնակիչներ, որոնք հոտնկայս ծափահարել են պատանի երաժիշտներին:
Համերգը Փարիզում բարեգործական բնույթ է կրել: Համերգի ողջ հասույթն ուղորդվել է 10-ամյա Ալեքս Չուֆլակյանի բուժմանը, որն ավտովթարից հետո գտնվում էր շատ ծանր վիճակում: Մայիսի 5-ին Սենթ Շամասիում (Ֆրանսիա) տեղի ունեցած համերգը նվիրվել է Լուի Դարթիջ դե Ֆուրնեին, որի շնորհիվ 20-րդ դարի սկզբին փրկվել են Մուսա լեռան հայերը: «Բոլոր համերգները լուսաբանվում էին տեղական մամուլի կողմից, ինչը շատ է ոգեշնչել նվագախմբին»,- ասել է Նարեկ Հարությունյանը:
Իր հերթին, նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Հովիկ Սահակյանը նշել է, որ նրան ուրախացնում է իշխանությունների վերաբերմունքն ազգային երաժշտության նկատմամբ: «Եթե մի քանի տարի առաջ մենք երաժիշտների խնդիր ունեինք, ապա այսօր երաժշտական դպրոցներում ազգային գործիքների դասերն անվճար են, ինչը խթանում է ազգային մշակույթի հանդեպ հետաքրքրությանը»,- նշել է նա: Սահակյանի խոսքերով, համույթը նախատեսում է հաջորդ ելույթներն անցկացնել ԱՄՆ-ում:

Европа была потрясена армянской национальной музыкой. Об этом заявил основатель и директор центра искусств “Нарекаци” Нарек Арутюнян на пресс-конференции, посвященной европейскому турне ансамбля “Нарекаци”. С 22-го апреля по 6-ое мая ансамбль по приглашению организации “Мир Европа” выступил с концертами в десяти городах Швейцарии и Франции, в том числе в Цюрихе, Лугано, Женеве, Романе, Монтелимаре, Лионе, Каоре, Тулузе, Сент Шамаси и Сарла. В ансамбле участвуют юные музыканты в возрасте от 6 до 22.
Как отметил Арутюнян, Диаспора придает большое значение армянской национальной музыке как одному из инструментов сохранения традиций и национальных корней. “Наша музыка особенно важна сегодня, когда многие музыкальные инструменты просто забываются. У нас в программе есть произведения ашугов (армянский народный певец-поэт), а также духовные песнопения”, – подчеркнул он. Как отметил директор центра, концерты, прошедшие с 22-го по 24 апреля, были посвящены памяти жертв Геноцида армян 1915 года. По словам Арутюняна, концерты посещали не только представители армянских общин, но и местные жители, которые стоя аплодировали юным музыкантам.
Концерт в Париже носил благотворительный характер. Весь доход от концерта был направлен на лечение 10-летнего Алекса Чуфлакяна, который находится в очень тяжелом состоянии после автокатастрофы. Концерт же, прошедший 5-го мая в Сен Шамаси (Франция), был посвящен памяти Луи де Фурнье, благодаря которому от турецких погромов были спасены армяне Муса дага в начале 20-го века. “Все концерты активно освещались в местной прессе, что очень воодушевляло оркестр”,- подчеркнул основатель центра “Нарекаци”.
В свою очередь, художественный руководитель оркестра Овик Саакян отметил, что его радует отношение властей к национальной музыке сегодня. “Если несколько лет назад у нас была проблема с музыкантами, то сегодня в музыкальных школах уроки игры на национальных инструментах бесплатны, что стимулирует интерес к национальной культуре”, – отметил он. По словам Саакяна, ансамбль планирует следующие выступления провести в США.