Այն, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրաժարվեց մասնակցել ԱՊՀ ղեկավարների մայիսին 8-ին կայացած ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին, ինչպես նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հրաժարվելը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպումից, որը կայանալու էր Բրյուսելում մայիսի 11-ին, նույն մտածված շղթայի օղակներն են, որով ադրբեջանական կողմը ձգտում է թաքցնել այն, որ ինքը պատրաստ չէ կարգավորել Ղարաբաղյան հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստանի» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը:
Ըստ Սաֆարյանի, իրականում, այս պահի դրությամբ թուրքական ու ադրբեջանական քարոզամեքենաները սկսել են հանդես գալ միասնական ճակատով, որի նպատակն է կազմակերպել լայնածավալ ու հզոր հակահայկական քարոզչություն: «Սակայն այդ քարոզչության ետևում նրանց իրական մտադրություններն են` տապալել Ղարաբաղի շուրջ ընթացող բանակցությունների այս փուլը: Ղարաբաղյան կարգավորումը գտնվում է այն փուլում, երբ հակամարտության լուծման բանալին հանդիսանում է ԼՂՀ-ի դե-յուրե անկախության ճանաչումը, ինչին Ադրբեջանն ու Թուրքիան պատրաստ չեն»,-ասել է Սարգսյանը` հավելելով, որ դա է հակահայկական քարոզչության ուժեղացման հիմնական պատճառը թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից:
Ինչպես նշել է հայ պատգամվորը, առաջիկայում հայկական կողմը պետք է պատրաստ լինի դիմակայել Ադրբեջանի ու Թուրքիայի առավել ուժգին քարոզչական հարձակումներին, ինչը բնականաբար կհեռացնի կողմերին հակամարտության լուծումից:
Մայիսի 8-ին Ադրբեջանի նախագահի մամլո քարտուղար Ազեր Գասիմովը հայտարարեց, որ Իլհամ Ալիևի մասնակցությունը ԱՊՀ նախագահների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին, որին ներկա է լինելու նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «անընդունելի է ադրբեջանական կողմի համար»:

Отказ президента Азербайджана Ильхама Алиева участвовать в неформальном саммите глав стран СНГ 8-го мая, как и нежелание министра ИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова встречаться с сопредседателями Минской группы ОБСЕ в Брюсселе 11-го мая является звеньями одной продуманной цепи, которой азербайджанская сторона преследует цель скрыть свою неготовность урегулировать карабахскую проблему мирным путем. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил секретарь парламентской фракции партии “Процветающая Армения” Арам Сафарян.
По словам Сафаряна, в действительности, на данный момент турецкие и азербайджанские пропагандистские машины начали выступать единым фронтом, цель которых – организовать масштабную и сильную антиармянскую пропаганду. “Однако за этой пропагандой скрываются их истинные намерения: провалить нынешний этап переговоров по карабахскому урегулированию. Сейчас процесс находится на таком этапе, где ключом решения конфликта является признание независимости НКР де-юре, к чему как мы видим, не готовы ни Азербайджан, ни Турция”, – подчеркнул Сафарян, добавив, что это является основной причиной усиления антиармянской пропаганды со стороны турецко-азербайджанского тандема.
Как заметил армянский депутат, в ближайшем будущем армянская сторона должна быть готова к более сильным пропагандистским нападкам со стороны Азербайджана и Турции, что естественно является проявлением неконструктивной позиции Азербайджана и отдаляет стороны от реального решения конфликта.
8-го мая, пресс-секретарь президента Азербайджана Азер Гасымов заявил, что участие Ильхама Алиева в неформальном саммите глав государств СНГ, который состоится в Москве 8 мая, на котором будет присутствовать президент Армении Серж Саргсян «для азербайджанской стороны неприемлемо».