British Petroleum ընկերության համար Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսումը աղետալի կլինի: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, եթե միայն Մեքսիկական ծոցում տեղի ունեցած աղետը մեծ կորուստների հասցրեց, ապա Բաքու-Թբիլիսի- Ջեյհան նավթամուղը, որը «վտանգավոր գոտու» միջով է անցնում, կարող է դադարել գործելուց և British Petroleum-ին սնանկացման եզրին կանգնեցնել:
«Ադրբեջանի օպերացիոն միջազգային ընկերության բաժնետերերը, այդ թվում նաև British Petroleum-ը Ղարաբաղում պատերազմը կանխող գլխավոր լոբբիստներն են: Այս փաստը լավ հայտնի է Բաքվին և Իլհամ Ալիևի բոլոր հայտարարություններն, ըստ էության, դատարկ խոսքեր են», – ընդգծել է Մինասյանը:
Ադրբեջանի օպերացիոն միջազգային ընկերությունը հիմնադրվել է 1994 թ. սեպտեմբերի 20-ին: Ընկերության կազմի մեջ են մտնում British Petroleum, Unocal, Exxon, Mobil, Statoil, TPAO, Delta –Hess, INPEX կազմակերպությունները:
Ապրիլի 20-ին BP-ին պատկանող Deepwater Horizon նավթի կառամատույցում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով անհայտ կորել է 11 մարդ: Վթարի ժամանակ տեղում աշխատում էր 126 մարդ: Ըստ նախնական գնահատականի, ամեն օր Մեքսիկական ծոցում դուրս է մղվում 5 հազ. բարել նավթ: Ներկայում նավթի հետքերը ձգվում են մինչև Լուիզիանայի ափերը և մոտենում են Ֆլորիդայի ու Ալաբամայի ափերին:
Համաձայն ԱՄՆ դաշնային օրենքի, Մեքսիկական ծոցում նավթի տարածումը British Petroleum-ի համար կարժենա 75 մլն. դոլար:

Political scientist Sergei Minasyan said that the resumption of hostilities in Karabakh will be fatal for British Petroleum (BP).
“The catastrophe in Gulf of Mexico has resulted in huge losses. And if Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline’s operation is terminated, BP will be on the verge of bankruptcy. AIOC (Azerbaijani International Operating Company) shareholders, including BP, are the main lobbyists aiming to prevent hostilities in Karabakh. Baku is well aware of this situation, thus, Ilham Aliyev’s statements are mere words,” Minasyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Azerbaijan International Operating Company (AIOC), consisting of British Petroleum, Unocal, Exxon, Mobil, Statoil, TPAO, Delta –Hess and INPEX, was established on September 20, 1994.
Due to an explosion at BP’s Deepwater Horizon oil platform, 20 people out of total 126 employees working at the drilling platform at the explosion moment are missing. According to preliminary data, 5000 barrels of oil are discharged to Gulf of Mexico per year. Currently, the oil spill has reached the coast of Louisiana and approaches Florida and Alabama’s coasts.