British Petroleum ընկերության համար Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսումը աղետալի կլինի: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, եթե միայն Մեքսիկական ծոցում տեղի ունեցած աղետը մեծ կորուստների հասցրեց, ապա Բաքու-Թբիլիսի- Ջեյհան նավթամուղը, որը «վտանգավոր գոտու» միջով է անցնում, կարող է դադարել գործելուց և British Petroleum-ին սնանկացման եզրին կանգնեցնել:
«Ադրբեջանի օպերացիոն միջազգային ընկերության բաժնետերերը, այդ թվում նաև British Petroleum-ը Ղարաբաղում պատերազմը կանխող գլխավոր լոբբիստներն են: Այս փաստը լավ հայտնի է Բաքվին և Իլհամ Ալիևի բոլոր հայտարարություններն, ըստ էության, դատարկ խոսքեր են», – ընդգծել է Մինասյանը:
Ադրբեջանի օպերացիոն միջազգային ընկերությունը հիմնադրվել է 1994 թ. սեպտեմբերի 20-ին: Ընկերության կազմի մեջ են մտնում British Petroleum, Unocal, Exxon, Mobil, Statoil, TPAO, Delta –Hess, INPEX կազմակերպությունները:
Ապրիլի 20-ին BP-ին պատկանող Deepwater Horizon նավթի կառամատույցում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով անհայտ կորել է 11 մարդ: Վթարի ժամանակ տեղում աշխատում էր 126 մարդ: Ըստ նախնական գնահատականի, ամեն օր Մեքսիկական ծոցում դուրս է մղվում 5 հազ. բարել նավթ: Ներկայում նավթի հետքերը ձգվում են մինչև Լուիզիանայի ափերը և մոտենում են Ֆլորիդայի ու Ալաբամայի ափերին:
Համաձայն ԱՄՆ դաշնային օրենքի, Մեքսիկական ծոցում նավթի տարածումը British Petroleum-ի համար կարժենա 75 մլն. դոլար:

Для компании British Petroleum (BP) возобновление войны в Карабахе станет катастрофой. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил политолог Сергей Минасян. По его словам, если только одна катастрофа в Мексиканском заливе привела к огромным убыткам, то нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан, который проходит по «опасной зоне» тоже может перестать действовать и поставить BP на грань банкротства. «Акционеры АМОК, в том числе и BP, (Азербайджанская международная операционная компания) являются главными лоббистами, чтобы не допустить войны в Карабахе. Этот факт прекрасно известен Баку и все заявления Ильхама Алиева, по сути, являются сотрясением воздуха», – подчеркнул Минасян.
Азербайджанская международная операционная компания (АМОК) была создана 20 сентября 1994 года. В АМОК входят British Petroleum, Unocal, Exxon, Mobil, Statoil, TPAO, Delta –Hess, INPEX.
В результате взрыва на нефтяной платформе Deepwater Horizon, принадлежавшей BP, который произошел 20 апреля, без вести пропали 11 человек. Всего на момент аварии на буровой платформе работали 126 человек. По предварительным оценкам, ежедневно в Мексиканский залив выливается 5 тысяч баррелей нефти. В настоящее время нефтяное пятно достигло побережья Луизианы и приближается к берегам Флориды и Алабамы.
Согласно федеральному закону США, разлив нефти в Мексиканском заливе может стоить BP не менее 75 миллионов долларов.