11 Մայիս 2010 - 11:00 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Բելգիայի նորանշանակ դեսպան Ստեֆան Դե Լոկերը: ՀՀ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը խորապես շահագրգիռ է` սերտացնելու հայ-բելգիական համագործակցությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերով: Կողմերը հատկապես կարեւորել են Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում փոխգործակցությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ: Դեսպան Դե Լոկերն ասել է, որ Բելգիայի կառավարությունը ողջունում է ՀՀ նախագահի` Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը եւ աջակցություն է հայտնում այդ բարդ ու դժվարին գործընթացում:
Հանրապետության նախագահը ներկայացրել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլի վերաբերյալ մեր երկրի մոտեցումները: Նախագահ Սարգսյանն ու Ստեֆան Դե Լոկերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ նախագահի` Բրյուսել կատարելիք առաջիկա այցին` վստահություն հայտնելով, որ այն հայ-բելգիական հարաբերությունների հետագա զարգացման համար լրացուցիչ խթան կդառնա:

11 May 2010 - 11:00 AMT
The Armenian President congratulated the Ambassador on his appointment, expressing hope that he will contribute to the development of the Armenian-Belgian relations. The sides emphasized the importance of cooperation within the framework of the Eastern Partnership.
The two men also referred to regional problems. Specifically, Amb. de Locker said that the Belgian government welcomes Armenia’s efforts aimed at normalization of relations with Turkey and supports this complicated process. At the diplomat’s request, Mr. Sargsyan briefed on Yerevan approaches to the Karabakh conflict settlement.
Besides, the parties discussed the Armenian President’s upcoming visit to Brussels, expressing hope that it will serve as a new impetus for boosting the Armenian-Belgian relations, the presidential press service reported.