11 Մայիս 2010 - 16:04 AMT
ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի այցը Թուրքիա հասկանալի է, քանի որ Ռուսաստանը որպես մեծ տերություն, այդ տարածաշրջանում իր շահերն ունի: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդվարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերի համաձայն, պետք չէ անհանգստանալ ՌԴ նախագահի Թուրքիա կատարելիք այցի առիթով, քանի որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը ռազմավարական դաշնակիցներ են, երկու երկրների միջև համագործակցությունը տարեց տարի ամրապնդվում է, բացի այդ ռուսական կողմը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում Հայաստանի համար բավականին շահեկան դիրքորոշում ուներ:
Շարմազանովը նշել է, որ երկու երկրների նախագահների հանդիպման ժամանակ տարբեր հարցեր են քննարկվելու, և եթե հանկարծ կողմերն անդրադառնան ղարաբաղյան հակամարտությանը, ապա դրանից չպետք է եզրակացնել, որ Թուրքիան կարող է ընդգրկվել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կազմում:
Նա նաև ավելացրել է, որ ամեն ինչից բացի, Ռուսաստանն ու Թուրքիան տարածաշրջանում իրենց դիրքերի ամրապնդման համար են պայքարում, և Ռուսաստանը թույլ չի տա Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Թուրքիայի դերի բարձրացում: «Թուրքիայի ազդեցության բարձրացումը նշանակում է Ռուսաստանի դիրքերի թուլացում», – ասել է նա:

11 May 2010 - 16:04 AMT
Reasons behind President Medvedev’s visit to Turkey are understandable, with Russia pursuing certain interests in the region, according to RPA parliamentary group secretary Eduard Sharmazanov .
As he told PanARMENIAN.Net reporter, Armenia should not have concerns over Russian President’s visit to Turkey in view of strengthening RF-RA bilateral collaboration and Russia’s support for Armenia during rapprochement process.
As he noted, either Russia or Turkey’s bringing up Karabakh conflict issue during the meeting should not suggest the possibility of Turkey joining OSCE MG. “For Turkey to become OSCE MG Co-Chair, we need the agreement of all conflicting parties. Armenia, however, will never agree to it.”
“With both countries vying for regional influence, Russia will not allow for Turkey’s increased influence in South Caucasus region. Increase of Turkeys’ influence spells weakening of Russia’s position,” Eduard Sharmazanov emphasized.