22 October 2001 - 15:30 AMT
Վաղը պաշտոնական այցով Երեւան կժամանի Վրաստանի նախագահ Էդուարդ Շեւարդնաձեն: Նախագահի կողմից ղեկավարվող վրացական պատվիրակության կազմում կլինեն նաեւ արտաքին գործերի, էներգետիկայի եւ վառելիքի, տրանսպորտի եւ հաղորդակցությունների, ֆինանսների, էկանոմիկայի, արդյունաբերության եւ առեւտրի, արդարադատության, գյուղտնտեսության եւ պարենի, պետեկամուտների նախարարները, ինչպես նաեւ խորհրդարանի պատգամավորներ եւ Ախալքալակի ու Նինոցմինդայի հայաբնակ շրջանների ղեկավարները: Էդուարդ Շեւարդնաձեին կուղեկցի նաեւ վրաց գործարարների մեծ խումբ: «Արմինֆո» գործակալության տվյալներով, այցի ընթացքում կստորագրվի հարմարեցված մեծ «Հայաստանի Հանրապետության եւ Վրաստանի Հանրապետության միջեւ բարեկամության, գործակցության եւ համատեղ անվտանգության մասին պայմանագիր», ինչպես նաեւ իրավական ոլորտում գործակցելու երկու պայմանագիր: Բացի այդ, երկու երկրների նախագահներ կփոխանակեն մի շարք փաստաթղթերի վերաբերող հավատարմագրեր:
Երեւանի «Զվարթնոց» օդակայանում հանդիպման պաշտոնական արարողության ավարտից հետո կկայանա Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Էդուարդ Շեւարդնաձեի զրույցը: Օրվա երկրորդ կեսին երկու պետությունների ղեկավարները կշարունակեն իրենց զրույցը Հայաստանի ղեկավարի նստավայրում: Զրույցի ավարտից հետո կկայանա հայ եւ վրաց պատվիրակությունների ընդարձակ կազմով նիստը, որի հետո կստորագրվեն մի շարք երկկողմ փաստաթղթեր: Նախատեսված է նաեւ անցկացնել Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Էդուարդ Շեւադնաձեի համատեղ մամլո-ասուլիսը: Նույն օրը երեկոյան Հայաստանի նախագահը պաշտոնական ճաշկերույթ կտա ի պատիվ բարձրաստիճան հյուրի: Հոկտեմբերի 24-ի առավոտյան Էդուարդ Շեւարդնաձեն ծաղիկներ կդնի 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հուշակոթողին: Այնուհետեւ Վրաստանի նախագահը կայցելի Ազգային ժողով, որտեղ կհանդիպի հայ խորհրդարանականներին: Վրաստանի ղեկավարը կհանդիպի նաեւ Երեւանի Պետական համալսարանի ուսանողական եւ պրոֆեսորա-դասախոսական անձնակազմին: Վրացական պատվիրակությունը կայցելի Հայաստանի Ազգային պատկերասրահ, որտեղ կկայանա վրաց նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսի բացումը: Նույն օրը վրացական պատվիրակությունը կմեկնի Հայաստանից:

22 October 2001 - 15:30 AMT
Завтра в Ереван с официальным визитом прибудет президент Грузии Эдуард Шеварднадзе. В составе грузинской делегации во главе с Президентом войдут также министры иностранных дел, энергетики и топлива, транспорта и коммуникаций, финансов, экономики, промышленности и торговли, юстиции, сельского хозяйства и продовольствия, госдоходов, а также депутаты парламента и руководители армянонаселенных районов Ахалкалаки и
Ниноцминда. Эдуарда Шеварднадзе будет сопровождать также большая группа грузинских предпринимателей. По сведениям агентства “Арминфо”, в ходе визита будет подписан адаптированный большой “Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной безопасности между Республикой Армения и Республикой Грузия”, а также два договора по сотрудничеству в правовой сфере. Кроме того, состоится обмен ратификационными грамотами по ряду документов между Президентами двух стран.
По завершении официальной церемонии встречи в ереванском аэропорту “Звартноц” состоится беседа президентов Роберта Кочаряна и Эдуарда Шеварднадзе. Во второй половине дня главы двух государств продолжат беседу в резиденции главы Армении. По окончании беседы состоится заседание армянской и грузинской делегаций в расширенном составе, по итогам которого будет подписан ряд двусторонних документов. Предусмотрено также проведение совместной пресс-конференции Роберта Кочаряна и Эдуарда Шеварднадзе. Вечером того же дня президент Армении даст официальный обед в честь высокого гостя. Утром 24-го октября Эдуард Шеварднадзе возложит цветы к мемориальному комплексу памяти жертв геноцида армян 1915-го года. Затем президент Грузии посетит Национальное собрание где проведет встречи с армянскими парламентариями. Глава Грузии встретится также со студенческим и профессорско-преподавательским составом Ереванского государственного университета. Грузинская делегация посетит Национальную картинную галерею Армении, где состоится открытие выставки работ грузинских художников. В тот же день грузинская делегация покинет Армению.