12 Մայիս 2010 - 12:52 AMT
Թուրքիան ու Ռուսաստանը միշտ մրցակիցներ են եղել տարածաշրջանում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: Ըստ նրա, վերջին 10 տարում ռուս-թուրքական հարաբերությունները ակտիվորեն զարգանում են, մասնավորապես, տնտեսական ոլորտում և ՌԴ նախագահի այցը Թուրքիա պետք է դիտարկել հենց այդ համատեքստում:
«Սակայն, չի կարելի չխոսել Ռուսաստանի ու Թուրքիայի միջև առկա խնդիրների մասին: Թուրքիան հետևողականորեն ավելացնում է իր ներկայությունը Ղրիմում, Աջարիայում, Աբխազիայում և Նախիջևանում, ինչը չի կարող չմտահոգել Ռուսաստանին.,-ասել է թուրքագետը:
Նա ընդգծել է, որ ղարաբաղայն կարգավորման հարցը հավանաբար, քննարկման առարկա կդառնա Մեդվեդևի այցի շրջանակներում:
Շաքարյանը նշել է նաև, որ վերջերս Թուրքիան չի թաքցնում ղարաբաղյան հակամարտության միջնորդ դառնալու իր մտադրությունը, ինչը, դե-յուրե նրան չի հաջողվի, սակայն եթե հետևենք համաշխարհային մամուլին, կտեսնենք, որ Ղարաբաղի մասին բոլոր հրապարակումներում հիշատակվում է նաև Թուրքիան: «Եվ թեև դա մեզ ձեռք չի տալիս, Թուրքիան աստիճանաբար խորացնում է իր դերը ղարաբաղյան գործընթացում: Երևանն ու Մոսկվան դեմ են դրան: Անշուշտ, Անկարային չի հաջողվի դառնալ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկիր, սակայն նա կարող է ստանալ դիտորդի կարգավիճակ կամ ՄԽ-ին զուգահեռ գործընթաց սկսի օրինկ, կայունության ու անվտանգության պլատֆորմը, որի շրջանակներում կարող է քննարկվել ղարաբաղյան խնդիրը»,-ասել է թուրքագետը: Ըստ նրա, որքան Թուրքիան հեռու լինի ղարաբաղյան գործընթացից, այդքան լավ հայկական կողմի համար:
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին` թուրքագետը վստահություն է հայտնել, որ ընդհատված երկխոսությունն Երևանի ու Անկարայի միջև կվերսկսվի միայն 2014-ին, քանի որ մինչ այդ Թուրքիայում զբաղված կլինեն սահմանադրական բարեփոխումներով և խորհրդարանական ընտրություններով: Ա.Շաքարյանը չի բացառել, որ այդ ընթացքում Մոսկվան կփորձի խլել նախաձեռնությունը Վաշինգտոնից և հանդիպում կազմակերպել Հայաստանի ու Թուրքիայի ներկայացուցիչների միջև:

12 Май 2010 - 12:52 AMT
Турция и Россия всегда были и останутся соперниками в регионе. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Артак Шакарян. По его словам в течение последних 10 лет российско-турецкие отношения активно развиваются, в частности, в экономической сфере, и визит президента России в Турции следует рассматривать в этом контексте.
«Но нельзя не говорить о проблемах, которые существуют между Россией и Турцией. Турция последовательно увеличивает свое влияние в Крыму, Аджарии, Абхазии и Нахичеване, что не может не беспокоить Россию»,- сказал тюрколог. По его словам, российско-турецкое сближение в начале XX века имело для стран Южного Кавказа, и в частности для Армения, негативные последствия. Но эксперт отметил, что Россия понимает, что ее единственным надежным партнером на Южном Кавказе является Армения.
«В Турции президент Медведев может оказать давление на Анкару, чтобы она открыла границу с Арменией. Открытие армяно-турецкой границы будет способствовать увеличению российского капитала в регионе»,- сказал тюрколог.
Говоря о процессе нормализации армяно-турецких отношений, тюрколог выразил уверенность, что прерванный диалог между Ереваном и Анкарой возобновится только в 2014году, поскольку до этого в Турции будут заняты конституционными реформами и парламентскими выборами. Артак Шакарян не исключил, что за это время Москва попытается отобрать у Вашингтона инициативу и организовать встречи между представителями Армении и Турции.