Երևանում մեկնարկել են տոնական միջոցառումներ` նվիրված Տիգրան Մեծի 2150-ամյակին: Մայիսի 12-ին Երևանի պետական համալսարանի նիստերի դահլիճում տեղի է ունեցել «Տիգրան Մեծ: Հայրենապաշտ տիրակալը» գիտահանրամատչելի ֆիլմի ցուցադրությունը:
«Ֆիլմի անվանումը պատահական չենք ընտրել, քանի որ Տիգրան Մեծը տիրակալ էր, որի համար բարձրագույն արժեքը հայրենիքն էր»,- ասել է ֆիլմի հեղինակ, ԵՊՀ Հայաստանի պատմության ամբիոնի դոցենտ ԱրտակՄովսիսյանը:
«Ցավոք սրտի, այսօր մենք արքայի ֆենոմենի մասին բացահայտող հստակ տեղեկություններ չունենք, որը Հայաստանի դարձրեց գերտերություն, մեծացրեց նրա տարածքը երեք անգամ, պայքարեց պետականության պահպանման համար այն ժամանակ, երբ աշխարհը բաժանված էր երկու գերտերությունների` Պարթևստանի և Հռոմի միջև»,- ասել է ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը:
Հայաստանի պատմության ամբիոնի նախաձեռնությունը ողջունել է նաև ՀՀ ԳԱԱ հումանիտար բաժնի ակադեմիկոս Վլադիմիր Բարխուդարյանը, նշելով, որ Տիգրան Մեծը ոչ միայն փորձառու տիրակալ և դիվանագետ է եղել, այլ նաև նպաստել է գրի ու գրականության և Հնագույն Հայաստանի մշակույթի զարգացմանը: Իսկ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանն ընդգծել է օտար լեզվով Տիգրան Մեծի մասին հրատարակությունների անհրաժեշտությունը:
«Տիգրան Մեծն այն կատարյալ քաղաքական գործիչն է, որից պետք է սովորեն իշխանության այժմյան ներկայացուցիչները: Նա հիանալի դիվանագետ էր, որը կարող էր 20 տարի առաջ նախանշել իր գործողությունների ընթացքը: Նա նաև կատարյալ նմուշ է ժամանակակից երիտասարրդությանն ուսուցանելու, նրա մեջ հայրենասիրական ոգի դաստիարակելու համար»,- լրագրողներին հայտարարել է Արտակ Մովսիսյանը:
Նա նաև ավելացրեց, որ մեծ արքայի հոբելյանի հետ կապված ենթադրվում է մինչև տարեվերջ անցկացնել տոնական միջոցառումներ: Այդ միջոցառումների շրջանկաներում կազմակերպվելու են խորհրդաժողովներ և կլոր սեղաններ, արշավներ Հայաստանի պատմական վայրեր, գիտահանրամատչելի ֆիլմերի ցուցադրումներ: «Մենք նաև պատրաստվում ենք թողարկել մի շարք գրքեր Տիգրան Մեծի մասին, այդ թվում` արքայի մասին տեղեկությունների հավաքում բոլոր սկզբնաղբյուրներից»,- ասել է Արտակ Մովսիսյանն, ավելացնելով, որ եթե հաջողվի հաղթահարել ֆինանսական խնդիրները, ապա Հայաստանում հրատարակվելու և կրթական հաստատություններին նվիրաբերվելու են արքայի կյանքն ու գործունեությունը նկարագրող գրքեր:

12 Май 2010 - 14:18 AMT
В Ереване стартовали праздничные мероприятия, посвященные 2150-летию великого армянского царя Тиграна Великого. 12 мая в зале заседаний ЕГУ прошел показ научно-популярного фильма “Тигран Великий. Правитель-патриот”.
“Мы не просто выбрали такое название для фильма, так как Тигран Великий был правителем, для которого высшей ценностью была Родина”,- подчеркнул автор фильма, доцент кафедры истории Армении ЕГУ Артак Мовсесян.
“К сожалению, на сегодняшний день у нас нет точных сведений, раскрывающих феномен царя, превратившего Армению в великую державу, увеличившего ее территорию втрое, и боровшегося за сохранение ее государственности в то время, как мир был разделен двумя державами: Парфянской и Римской”,- подчеркнул в своей приветственной речи ректор ЕГУ Арам Симонян.
Инициативу кафедры истории Армении поприветствовал также академик гуманитарного отделения НАН РА Владимир Бархударян, отметив, что Тигран Великий был не только опытным правителем и дипломатом, но также содействовал развитию письменности, литературы и культуры в Древней Армении. А декан факультета истории ЕГУ Эдик Минасян подчеркнул необходимость публикаций о Тигране Великом на иностранном языке.
“Тигран Великий является тем идеальным политическим деятелем, у которого нужно учиться современным представителям власти. Он был отличным дипломатом, который мог наметить направления своих действий на 20 лет вперед. Он также является идеальной моделью для обучения современной молодежи, воспитания в ней патриотического духа”,- заявил журналистам Артак Мовсесян.
Он добавил также, что в связи с юбилеем великого царя предполагается проводить праздничные мероприятия до конца года. В рамках этих мероприятий будут организованы конференции и круглые столы, походы по историческим местам Армении, показы научно-популярных фильмов. “Мы также собираемся выпустить ряд книг о Тигране Великом, в том числе и собрание сведений о царе из всех первоисточников”,- подчеркнул Артак Мовсесян, добавив, что если удастся устранить финансовые проблемы, то в Армении будут изданы и подарены образовательным учреждениям книги с описанием жизни и деятельности великого армянского царя.