Մայիսի 12-ին Երևանում մեկնարկել է «Եվրոպական երիտասարդական քարտեզ» ասոցիացիայի 26-րդ ամենամյա խորհրդաժողովը: ԱՊՀ տարածքում առաջին խորհրդաժողովում 38 անդամ-երկրների ներկայացուցիչներ ներկայացրել են ասոցիացիայի ձեռքբերումները, իրականացրած ծրագրերը և եվրոպական երիտասարդության խնդիրները: Սպորտի և երիտասարդության հարցերով փոխնախարար Արսեն Քարամյանը կարդաց Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ողջույնի ուղերձը, որում մասնավորապես ասվում է.
«Դեռ խորհրդային ժամանակներից հայերը գիտեն, թե ինչ է տեղափոխման ազատության սահմանափակումը: Անկախության ձեռքբերումը մեզ հնարավորություն տվեց ինտեգրվել Եվրոպական համակարգ և ազատ տեղաշարժվել: Բայց, ցավոք սրտի, անկախությունից հետո սկսված պատերազմը կրկին սահմանափակեց այդ ազատությունը: Սակայն, Հայաստանը պատվով դիմակայեց այդ փորձությանը և 2001-ին դարձավ Եվրոպական Խորհրդի լիիրավ անդամը»: Վարչապետը ծրագրի մասնակիցներին մաղթել է հաջողություններ և ամենայն բարիք:
Խորհրդաժողովի շրջանակներում Երևանում տեղի կունենա Bazaar Card անվանումով միջոցառումը, որտեղ տարբեր երկրների մասնակիցները կարող են իրենց փորձը փոխանակել, պատմել իրնեց խնդիրների մասին և կիսվել ստեղծագործական գաղափարներով:
«Bazaar Card-ը տարբեր երկրների մասնակիցների համար շփվելու հիանալի հնարավորություն է: Քանի որ նրանք երբեմն չգիտեն միմյանց»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Սլովակիայում «EURO-26» ծրագրի համակարգող Սաշա Պետրասովան:
«Եվրոպական երիտասարդական քարտեզ ծրագիրը ստեղծվել է 1998-ին Պորտուգալիայում: Նպատակը` համաեվրոպական նախագծի շրջանակներում 12-30տ երիտասարդության սոցիալ-տնտեսական աջակցությունը «EURO-26» քարտով զեղչերի և արտոնությունների ազգային համակարգի զարգացման միջոցով, երիտասարդներին իրնեց իրավունքների և տարիքի առավելությունների մասին տեղեկացնելը, Եվրոպայում տեղաշարժվելու ապահովումը և հայրենական և համաշխարհային մշակույթի գանձերին հաղորդակից դարձնելը»:
Հայաստանը ծրագրի անդամ է դարձել 2001-ին «Հայաստանի երիտասարդական պալատ» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ:

12 мая в Ереване стартовала 26-я ежегодная конференция ассоциации “Европейская молодежная карта”. На первой конференции на территории СНГ представители 38 стран-членов ассоциации представили достижения ассоциации, выполненные программы и проблемы европейской молодежи.
Заместитель министра спорта и по вопросам молодежи Арсен Карамян зачитал приветственное послание премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, в котором, в частности говорится:
“Еще с советских времен армяне знают, что такое ограничения свободы перемещения. Обретение независимости дало нам возможность интеграции в Европейскую систему, и свободу перемещения. Но, к сожалению, начавшаяся после обретения независимости война вновь ограничила эту свободу. Однако, Армения с честью выдержала это испытание, и в 2001 году стала полноправным членом Европейского Совета”. Также премьер министр пожелал участникам программы удачи и всех благ.
В рамках конференции в Ереване состоится мероприятие под названием Bazaar Card, на котором участники из различных стран смогут обменяться опытом, рассказать о своих проблемах и поделиться креативными идеями.
“Bazaar Card является отличной возможностью общения для участников из разных стран. Так как очень часто они даже не знают друг друга”,- подчеркнула в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net координатор программы “EURO