Հայոց ցեղասպանության եւ Մեծ հայրենազրկման հուշահամալիր չայցելելու` ԵԽԽՎ նախագահ Մեւլութ Չաուշօղլուի որոշումը «Ժառանգություն» կուսակցությունը եւ խորհրդարանական խմբակցությունը գնահատում են որպես եվրոպական հեղինակավոր կառույցի ղեկավարին ոչ վայել պահվածք, ինչի վերաբերյալ խմբակցության պատգամավորները կհայտնեն նաեւ անձամբ նրան` վերջինիս հետ այսօր կայանալիք հանդիպման ժամանակ, ասվում է կուսակցության հայտարարության մեջ:
Անթույլատրելի ենք համարում, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած Եվրամիության ուղղակի ընտրվող օրենսդիր մարմնի` Եվրոպական խորհրդարանի 1987, 2000, 2002 եւ 2005 թվականների որոշումների ոգուն դեմ է գործում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մերօրյա ղեկավարը` առաջնորդվելով ազգայնամոլին բնորոշ քմահաճությամբ: Դա մարտահրավեր է նաեւ համամարդկային նորմերին, եվրոպական արժեքային ուղենիշներին ու եվրոպական ընտանիքին ինտեգրվել հավակնող Թուրքիայի նկրտումներին:
Նման վարվելակերպով պարոն Չաուշօղլուն բացահայտ խոստովանում է, որ ինքն իրեն նույնացնում է ոչ թե եվրոպական ժողովուրդների բազմազգ ընտանիքի` ժողովրդավարական գործընթացներին եւ մարդու իրավունքներին հետամուտ ազդեցիկ կառույցի ղեկավարի, այլ թուրք մի պաշտոնյայի հետ, ով, այս պահին զբաղեցնելով ԵԽԽՎ ղեկավարի պաշտոնը, ձգտում է ի շահ Թուրքիայի ղեկավարների եւ կրտսեր եղբայր Ադրբեջանի` ըստ ամենայնի օգտագործել կառույցի լծակները:
Ցեղասպանված ու հայրենազրկված հայ ժողովրդի ողբերգությունը մերժելու բարդույթից դրդված` պաշտոնական այցը աշխատանքայինով սքողած եւ Ծիծեռնակաբերդ այցելելուց հրաժարված Մեւլութ Չաուշօղլուին ՙԺառանգությունը՚ դիտարկում է իբրեւ Թուրքիայի այն քաղաքական գործիչներից մեկը, ով իր հայտարարություններով եւ քաղաքական գործելակերպով ներկայանում է որպես քեմալա-բոլշեւիկյան դավադիր գործարքի ժամանակակից հետեւորդ:
Այսքանից հետո ակնհայտ է, թե ինչ նպատակներ է հետապնդում պարոն Չաուշօղլուն ԵԽԽՎ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հարցով ենթակոմիտեի նորովի կազմավորման ուղղությամբ ձեռնարկած անթաքույց քայլերով: «Ժառանգությունը» սույն հայտարարությամբ թուրքազգի քաղաքական գործչի, նրա համախոհների եւ հնարավոր պատվիրատուների համար կրկին անգամ բարձրաձայնում է, որ իրականում հիմնահարցը դե-ֆակտո կայացած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային դե-յուրե ճանաչումն է, իսկ խնդիրը Ադրբեջանի բռնազավթած` Սահմանադրությամբ եւ միջազգային իրավունքով Արցախին պատկանող տարածքների վերադարձն է: ԵԽԽՎ ղեկավարները կարող են եւ պարտավոր են միջնորդ հանդիսանալ այս հարցերը խաղաղությամբ հանգուցալուծելու համար:
«Ժառանգությունը» Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին դարձյալ հորդորում է պաշտոնապես ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կայացած անկախությունը: Իսկ Ծիծեռնակաբերդ չայցելող որեւէ թուրք կամ այլազգի անձ չի կարող ջնջել կամ մոռացության տալ Հայոց ցեղասպանությունը, Մեծ հայրենազրկումը եւ բովանդակ հայության արդար դատն ու իրականանալի տեսլականը, ասվում է «Ժառանգություն» կուսակցության մամլո հաղորդագրության մեջ:

13 May 2010 - 11:08 AMT
On May 13, 2010, Heritage party issued an address to those who avoid visiting the Armenian Genocide Memorial.
“Heritage Party and its parliamentary group consider the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) president Mevlut Cavusoglu's decision to not visit the Armenian Genocide Memorial to be a behavior that is unbecoming of the head of this prestigious European organization. And during their meeting with Mr. Cavusoglu today, Heritage's MPs will inform him about this, in person. We deem impermissible the fact that PACE's current president is acting against the spirit of the 1987, 2000, 2002 and 2005 decisions by the European Parliament-the directly elected legislative body of the European Union, which has formally recognized the Armenian genocide-and is being guided by a whim that is solely characteristic of a nationalist. This conduct is also a challenge against the universal norms, the benchmarks of European values, and the aspirations of Turkey which pretends to enter into the European family,” the statement says.
“With such demeanor, Mr. Cavusoglu explicitly confesses that he does not consider himself as the head of an influential institution-comprising a multinational European family-that pursues the implementation of democratic processes and the protection of human rights, but, rather, as a Turkish official who, presently having assumed the duties of the PACE president, seems to want to make use of this institution's leverage for the benefit of Turkey's nowadays leaders and Azerbaijan.”
It goes on saying, “In the view of Heritage, Mevlut Cavusoglu, who, because of the fixation to deny the tragedy of the Armenian people-who have been subjected to a genocide and have lost their homeland-and disguising his current official stay in Armenia as that of a working visit and refusing to stop at Tsitsernakaberd, is one of those Turkish politicians whose statements and political conduct demonstrate that he is a modern-day follower of the Kemalist-Bolshevik conspiracy "deal" of the past.
It is apparent, therefore, as to the objectives Mr. Cavusoglu is pursuing through his unconcealed steps being taken toward the new makeup of the PACE subcommittee on the Nagorno Karabakh Republic affairs. With this statement, Heritage yet again affirms for this Turkish political figure, and his supporters and probable "instructors," that the real issue at hand is the de jure international recognition of the Nagorno Karabakh Republic, which is already established de facto. And the outstanding matter is the return of the territories which, defined by Artsakh's constitution and under international law, belong to Artsakh and which are under Azerbaijani occupation to this day. And PACE's leadership can, and is obligated to, mediate with the aim of peacefully resolving these questions.”
Heritage Party once more called on Armenia's authorities to officially recognize independence of the Nagorno Karabakh Republic.
The statement ends, saying, “No Turkish official, nor any other foreigner who refuse visiting Tsitsernakaberd, can erase, or send into oblivion, the reality of the Armenian Genocide and the Great Dispossession of Homeland, and the just cause and the truthful vision of all Armenians.”