Ներկայումս Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում տևական դադար է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Ըստ նրա, դադարը հայ-թուրքական երկխոսության մեջ պայմանավորված է Թուրքիայի ներքաղաքական իրավիճակով: «Մինչ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումն ու կառավարության ձևավորումը չարժէ առաջընթաց ակնկալել հայ-թուրքական գործընթացում: Սակայն, այնուամենայնիվ, ինձ թվում է, որ երկխոսությունը հայկական ու թուրքական կողմերի միջև կշարունակվի ժողովրդական կամ անդրկուլիսյան դիվանագիտության մակարդակով»,-ասել է թուրքագետը:
Դիտարկելով ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի այցն Անկարա հայ-թուրքական հարաբերությունների համատեքստում` Ռուբեն Մելքոնյանը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն ու հայ-թուրքական գործընթացն առաջնային չէին Մեդվեդևի այցի ընթացքում: «Ռուսաստանը, լինելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ, պետք է անդրադառնար Ղարաբաղի հարցին Անկարայում: Սակայն, դա չի նշանակում, որ այդ այցից հետո ղարաբաղյան գործընթացում ինչ-որ ակտիվացում կլինի»,-ընդգծել է փորձագետը` հավելելով, որ հայկական կողմի համար Անկարայի ներքաշումը Արցախի խնդրի մեջ անընդունելի է:
Անդրադառնալով ԵԽԽՎ նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուի այցին Հայաստան`թուրքագետը նշել է, որ Չավուշօղլուն փորձում է օգտագործել իր նշանակումն այնպես, որ բարենպաստ արդյունքների հասնի Թուրքիայի համար:

В настоящее время в процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией настала длительная пауза. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Рубен Мелконян. По его словам, пауза в армяно-турецком диалоге обусловлена внутриполитической ситуацией в Турции. “До проведения парламентских выборов и формирования правительства прогресса в армяно-турецком процессе ожидать не стоит. Но, тем не менее, мне кажется, что диалог между армянской и турецкой сторонами будет продолжаться на уровне народной или «закулисной» дипломатии”,- сказал тюрколог.
Рассматривая визит президента России Дмитрия Медведева в Анкару в контексте армяно-турецких взаимоотношений, Рубен Мелконян заявил, что карабахское урегулирование и армяно-турецкий процесс не были приоритетными вопросами визита Медведева. “Россия, будучи сопредседателем Минской группы ОБСЕ, должна была коснуться в Анкаре вопрос Карабаха. Но это не значит, что после этого визита в карабахском процессе будет какая-то активизация”,- подчеркнул эксперт, добавив, что для армянской стороны вовлечение Анкары в арцахскую проблему неприемлемо.
Касаясь визита председателя ПАСЕ Мевлуда Чавушоглу в Армению, тюрколог отметил, что Чавушоглу попытается использовать свое назначение так, чтобы добиться благоприятных для Турции результатов.