13 Մայիս 2010 - 15:18 AMT
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) մտահոգված է 2008-ի մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերով և իր հնարավորությունների չափով նպաստում է հասարակության մեջ վստահության վերականգնմանը և արդյունավետ երկխոսության հաստատմանը: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԵԽԽՎ նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուն:
Նրա խոսքերով, ԵԽԽՎ-ն ծանոթացել է 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրող ՀՀ ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի առաջարկների հետ և անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի դրանք իրագործվեն բարեխղճորեն և առանց ձգձգումների: «ԵԽԽՎ-ն նաև կոչ էր անում Հայաստանի ղեկավարությանը մշակել հստակ ժամանակացույց, ինքնատիպ ճանապարհային քարտեզ` Հայաստանի խորհրդարանի ժամանակավոր հանձնաժողովի և ԵԽԽՎ առաջարկներն իրագործելու համար»,- ասել է Մևլութ Չավուշօղլուն: Նա նաև դրական է վերաբերվել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանի առաջարկին այն մասին, որ ՀՀ ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի առաջարկների կատարման դիտարկումն անցկացնի Հայաստանի խորհրդարանի պետաիրավական հարցերի նրա ղեկավարած հանձաժողովը:
Ինչպես նշել է Չավուշօղլուն, գոյություն ունի երկու հարց, որոնք ԵԽԽԽՎ-ն կարծում է Հայաստանի կառավարության կողմից չլուծված: «Առաջին, ոչ ոք պատասխանատվության չի ենթարկվել մարտի 1-ին դեպքերի համար: Երկորդ` 2008-ի մարտի 1-ից հետո ձերբակալված մարդկանց հարցը, մասնավորապես Նիկոլ Փաշինյանի խնդիրը ես բարձրացրել եմ Հայաստանի իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ»,- ասել է նա:

13 Май 2010 - 15:18 AMT
Парламентская Ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) обеспокоена трагическими событиями 1-го марта 2008 года и в меру своих возможностей способствует восстановлению доверия в обществе и установлению эффективного диалога. Об этом на пресс-конференции в НС РА заявил председатель ПАСЕ Мевлуд Чавушоглу.
По словам Чавушоглу, ПАСЕ ознакомилась с предложениями временной комиссии НС РА по изучению событий 1-го марта 2008 года и находит необходимым, чтобы они были реализованы добросовестно и без затягивания. “ПАСЕ также призвала руководство Армении разработать четкий график, своеобразную дорожную карту, для осуществления предложений временной комиссии парламента Армении и ПАСЕ”, – подчеркнул Мевлуд Чавушоглу. Он также положительно относился к идее депутата от Республиканской партии Армении (РПА) Давида Арутюняна о том, чтобы мониторинг за выполнением предложений временной комиссии НС РА проводила руководимая им комиссия по государственно-правовым вопросам парламента Армении.
Как заметил Чавушоглу, существует два вопроса, которые ПАСЕ считает не решенными руководством Армении. “Никто не был привлечен к ответственности за события 1-го марта, без чего невозможно будет восстановить доверие общества. Второе – вопрос арестованных людей после событий 1-го марта 2008 года, в частности проблему Никола Пашиняна я поднимал во время моих встреч с представителями властей Армении”, – подчеркнул он.