14 Մայիս 2010 - 08:28 AMT
Մայիսի 14-ին Երևանում կայացել է «Հայաստան» համահայկական բարեգործական հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի 18-րդ նիստը, որը բացել է Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նա հաղորդել է, որ դահլիճում ներկա են Խորհրդի 36 անդամներից 32-ը և տեղական մարմինների 25 ներկայացուցիչներ, ինչը ապահովում է քվեարկության նորմալ գործընթաց: Բոլոր անդամների միահամուռ որոշամամբ Հոգաբարձուների խորհրդի մեջ է մտել Տիրուհի Բուրդարյանը:
«Տիրուհի Բուրդարյանի ամուսինը` Վարուժանը, բարեգործ է Բրազիլիայից, ավանդ ունի «Հայաստան» հիմնադրամի ծրագրերի իրագործման մեջ, և ես շատ ուրախ եմ, որ նրա կինը և երեխաները ցանկություն են հայտնել հետագայում մասնակցել հիմնադրամի գործունեությանը»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
Այնուհետև ներկաները ֆիլմ են դիտել միության և Հայաստանում ու Արցախի Հանրապետությունում իրականացրած ծրագրերի մասին: «Տվյալ նիստի ժամանակ մենք հաշվետվություն ենք ներկայացրել ոչ միայն միության աշխատողներին, այլ նաև միջազգային կազմակերպություններին: Այդ հաշվետվությունը միաձայն ընդունվել է»,- լրագրողներին հաղորդել է «Հայաստան» Համահայկական բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, ավելացնելով, որ հեռուստամարաթոնից ստացված փողերը և 2010-ին ձեռք բերված միջոցները կուղորդվեն ԼՂՀ ջրամատակարարման հարցի լուծմանը: Նրա խոսքերով, 2010-ին հավաքվել է մոտ 16 մլն դոլար, որն ուղորդվել է Շուշիի վերականգնմանը (10.5-11 մլն դոլար), ԼՂՀ-ում անցկացվող այլ միջոցառումների (3 մլն դոլար) և հայկական սահմանամերձ գյուղերի զարգացմանը:
«Մեր հիմնադրամը 18 տարեկան է, այսինքն մենք տոնում ենք նրա չափահասությունը, և հաճելի է, որ նրա գործունեությունը ժամանակավոր չի դարձել: Ես շատ ուրախ եմ, որ հիմնադրամի հավաքած միջոցները հատկացվել են Շուշիում ծրագրերի իրականացմանը, քանի որ Շուշին և ողջ Արցախը մեր ազգի խիղճն են, և յուրաքանչյուր հայ պետք է մտածի դրանց բարգավաճման մասին: Կարևոր է նաև, որ 2010-ին միջոցներն ուղորդվելու են գյուղերի ջրամատակարարմանը, քանի որ Հայաստանի ավելի քան 200 գյուղում ջուր չկա, և մենք պետք է օգնենք մեր հայրենակիցներին այդ հարցի լուծման մեջ»,- ասել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա նաև նշել է, որ պետք է ընդլայնել հիմնադրամի մասնաճյուղերի աշխարհագրությունը և ստեղծել դրանք, օրինակ, Ասիայում և Լատինական Ամերիկայում:

14 мая в Ереване состоялось 18-ое заседание Совета попечителей Всеармянского благотворительного фонда “Айастан”. Открыл заседание председатель Совета попечителей, президент Армении Серж Саргсян. Он сообщил, что в зале присутствуют 32 из 36 членов Совета и 25 представителей местных органов, что обеспечивает нормальный процесс голосования. Единогласным решением всех членов всех членов Совета в Совет попечителей фонда вошла Тируи Бурдарян.
“Муж Тируи Бурдарян, Варужан – благотворитель из Бразилии, внес весомый вклад в реализацию программ фонда “Айастан”, и я очень рад, что его супруга и дети изъявили желание в дальнейшем наблюдать и принимать участие в деятельности Фонда”,- подчеркнул Серж Саргсян.
Затем присутствующие посмотрели фильм о деятельности Союза и выполненных в Армении и Республике Арцах программах.
“На данном заседании мы представили отчет о проделанной фондом “Айастан” работе за 2009 год, причем этот отчет был составлен не только сотрудниками союза, но и международными организациями. Этот отчет был принят единогласно”,- сообщил журналистам исполнительный директор Всеармянского благотворительного фонда “Айастан” Ара Варданян, добавив, что деньги от телемарафона и сбора средств в 2010 году пойдут на решение вопроса водоснабжения НКР и дальнейшую реализацию программы приграничных сел Армении. По его словам, всего за 2010 год было собрано примерно 16 млн. долларов, которые были направлены на восстановление Шуши (примерно 10.5-11 млн. долларов), другие мероприятия в НКР (примерно 3 млн. долларов) и программы развития армянских приграничных сел.
“Нашему фонду исполняется восемнадцать лет, то есть мы празднуем его совершеннолетие, и приятно, что его деятельность не стала временной. Я очень рада, что собранные Фондом средства пошли на реализацию программ в Шуши, так как Шуши, как и весь Арцах являются совестью нашей нации, и каждый армянин должен думать об их процветании. Важно также, что средства 2010 года будут направлены на водоснабжение в селах, так как более 200 сел в Армении остаются без воды, и нам нужно помогать своим соотечественникам в решении этого вопроса”,- подчеркнула министр диаспоры Армении Грануш Акопян. Она отметила также, что нужно расширять географию филиалов фонда и создавать их, например, в Азии и Латинской Америке.