Մայիսի 14-ին նախատեսված ուսանողների բողոքի ակցիան տեղի չի ունենա: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել են Ազգային նոր պահպանողական շարժմանանդամները: Շարժման ուսանողական միության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի խոսքերի համաձայն, ակցիայի հետաձգման պատճառը Երևանի քաղաքապետարանի գործողություններն են:
«Քաղաքապետարանը նախ` թույլատրեց ակցիան անցկացնել ԵՊՀ կենտրոնական մասնաճյուղի առջև, սակայն հետո մեզ առաջարկեցին այն անցկացնել մայիսի 15-ին, Խանջյան փողոցում, Վարդան Մամիկոնյանի հուշարձանի մոտ, դրանից հետո որոշում ընդունեցին մայիսի 17-ին անցկացնելու վերաբերյալ: Մի խոսքով, մինչև մայիսի 13-ը պարզ չէր, կթույլատրվի՞ մայիսի 14-ին ակցիայի անցկացումը, թե ոչ», – ասել է նա:
Շարժման անդամ Հովիկ Մուրադյանի խոսքերի համաձայն, քաղաքապետարանն ակցիայի արգելումը հիմնավորում է այն բանով, որ այն կարող է խանգարել ԵՊՀ դասընթացին, քաղաքային տրանսպորտի շարժմանը և այլն:
Շարժման անդամները որոշել են բողոքի ակցիան չանցկացնել` խուսափելու համար իրավապահ մարմինների հետ բախումից: Կազմկոմիտեի նախագահ Արարատ Ստեփանյանն ասել է, որ իրենք պատրաստվում են հանդիպել ՀՀ գիտության և կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանի հետ մայիսի 15-ին, որից հետո արդեն պարզ կլինի իրենց հետագա քայլերը: «Մենք պատրաստ ենք գնալու մինչև վերջ, ընդհուպ բողոքի չարտոնված ցույցի, նստացույցերի», – ասել է Հովիկ Մուրադյանը:
Նշենք, որ շարժման առաջ քաշած պահանջները բաց նամակով ուղարկել են վարչապետ Տ. Սարգսյանին ու գիտության և կրթության նախարար Ա. Աշոտյանին:
Շարժման ուսանողական միությունը պահանջում է վերականգնել ասպիրանտուրայի և մագիստրատուրայի բանակի ծառայության տարկետման իրավունքով տեղերը և 20 տոկոսով կրճատել բուհերում սովորելու վարձավճարները, բարձրացնել ուսանողական թոշակը, բարձրացնել դասախոսների աշխատավարձը, ուսանողներին ապահովել բարվոք հանրակացարաններով:

Запланированная на 14-ое мая студенческая акция протеста не состоится. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщили члены Национального Неоконсервативного Движения. По словам председателя студенческого союза Движения Артура Багдасаряна, причиной отсрочки акции являются действия Мэрии Еревана. “Вначале мэрия разрешила провести акцию перед центральным корпусом Ереванского госуниверситета, но позже нам предложили провести акцию 15 мая у статуи Вардану Мамиконяну на улице Хаджяна, потом было принято решение насчет 17-го числа. Одним словом, до вечера 13 мая не было ясно, будет ли разрешена акция 14-го мая, или нет”,- отметил он. По словам члена Движения Овика Мурадяна, Мэрия запрет на проведение акции обосновывает тем, что это помешает учебному процессу в ЕГУ, движению транспорта в городе и тд.
Члены Движения решили не проводить акцию прот во избежание столкновения с правоохранительными органами. Как сообщил председатель оргкомитета Арарат Степанян, они собираются встретиться с министром науки и образования РА Арменом Ашотяном 15-го мая, после чего будут ясны их дальнейшие действия. “Мы готовы идти до конца, вплоть до несанкционированных акций протеста, сидячих забастовок”,- подчеркнул Овик Мурадян.
Отметим, что список требований Движения открытым письмом был отправлен премьер-министру Т. Саргсяну и министру науки и образования А. Ашотяну. Студенческий союз Движения требует восстановить места с отсрочкой от армии на магистратуре и аспирантуре, сократить плату за учебу в вузах на 20 процентов и повысить стипендии, повысить зарплату преподавателей, обеспечить нормальными общежитьями студентов из дальних районов Армении и из-за рубежа.