14 Մայիս 2010 - 10:17 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի ացը Թուրքիա ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանում գլխապտույտ արագությամբ կարող են տեղի ունենալ գործընթացներ, որոնք անպայման ազդելու են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, Ռուսաստանի նախագահի հայտարարությունը Թուրքիայի հետ համատեղ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն աջակցելու մասին, պետք է անհանգստացնի հայկական կողմին, քանի որ Թուրքիան միանշանակ պաշտպանելու է Ադրբեջանի շահերը:
Ինչպես նշել է Արամ Սարգսյանը, Հայաստանը պետք է հրաժարվի Մադրիդյան սկզբունքներից, քանի որ այդ փաստաթղթում տարածքները հանձնելու և հանրաքվե անցկացնելու մասին հստակ կետ կա: «ԼՂՀ-ում հանրաքվեի անցկացումը հակասում է մեր շահերին, քանի որ մենք հարցականի տակ ենք դնում Լեռնային Ղարաբաղի անցած ողջ «իրավական ուղին»,- ասել է նա, ավելացնելով, որ հիմնական սկզբունքներից հրաժարվելու համար լավ առիթ են Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունները: Նա նաև նշել է, որ Մադրիդյան փաստաթուղթն ամենավատ տարբերակն է այն ամենից, ինչ գոյություն է ունեցել մինև դա:
Սարգսյանի կարծիքով, հայկական կողմը պետք է աշխարհին ցույց տա, որ Ադրբեջանի սպառնալիքների պայմաններում հնարավոր չէ շարունակել բանակցությունները և այդ գործընթացից դուրս գալուց հետո Հայաստանը պետք է իր մոտեցումները ներկայացնի հակամարտության լուծման վերաբերյալ, որոնք պետք է լինեն իրավական փաթեթի շրջանակներում: Նա ավելացրեց, որ տվյալ պահին ԼՂՀ-ը ևս պետք է ներկայացնի իր հստակ դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, քանի որ եթե բանակցությունները մտնեն լուրջ ընթացքի մեջ, այդ ժամանակ ոչ ոք չի լսելու Արցախի կարծիքը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ Արամ Սարգսյանը նշեց, որ Թուրքիան շահագրգռված է հայ-թուրքական մերձեցման շարունակությամբ: «Բայց Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները պետք է հաստատվեն ոչ թե Արձանագրություններով, այլ դիվանագիտական նոտայի պարզ փոխանակմամբ»,- ասել է Արամ Սարգսյանը:

Визит президента России Дмитрия Медведева в Турцию показывает, что в регионе с головокружительной скоростью могут происходить процессы, которые обязательно повлияют как на Армению, так и на процесс нагорно-карабахского урегулирования. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян.
По словам Саркисяна, заявление президента России о готовности совместно с Турцией содействовать решению нагорно-карабахского конфликта должно обеспокоить армянскую сторону, так как Турция однозначно защищает интересы Азербайджана.
Как заметил глава Демократической партии РА, Армения должна отказаться от Мадридских принципов, так как в этом документе четко отмечен пункт о сдаче территорий и проведении референдума. “Проведение референдума в НКР тоже противоречит нашим интересам, так как этим мы ставим под вопрос весь пройденный “правовой путь” Нагорного Карабаха”, – подчеркнул он, добавив, что хорошим поводом для отказа от основных принципов могут быть воинственные заявления Азербайджана. Он также отметил, что Мадридский документ – самый худший вариант из всех тех, которые существовали до него.
По мнению Саркисяна, армянская сторона должна показать миру, что в условиях угроз Азербайджана о возобновлении военных действий, невозможно продолжать переговоры, и после выхода из этого процесса Армения должна представить свои подходы относительно решения конфликта, которые должны быть в рамках правового пакета.