14 Մայիս 2010 - 11:00 AMT
Անկարայի ընդգրկումը ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացում չի բխում Մոսկվայի շահերից: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը: «Լինելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ-երկիր` Ռուսաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ նա դեմ է ղարաբաղյան գործընթացում թուրքական կողմի ընդգրկմանը»,- ասել է պրոֆեսորը: Նա ավելացրել է, որ Հայաստանի համար անընդունելի է Թուրքիայի մասնակցությունը ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծմանը, իսկ Ռուսաստանը, լինելով Հայաստանի ռազմավարական գործընկերը, այս հարցում չի գնա իր դիրքորոշման փոփոխության:
Գնահատելով Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի այցը Թուրքիա`Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշեց, որ ռուս-թուրքական մերձեցման հիմքում ընկած են տնտեսական և էներգետիկ հարցեր: «Ռուսաստանը և Թուրքիան ողջ պատմության ընթացքում տարածաշրջանում եղել և մնում են մրցակիցներ: Քաղաքական տեսանկյունից մենք չենք նկատում Մոսկվայի և Անկարայի դիրքորոշումների մերձեցում: Ինչ վերաբերում է Անկարայում արված հայտարարություններին հայ-թուրքական գործընթացի և ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ, ապա դրանք պետք է դիտարկել որպես ռուսական կողմից Թուրքիային ուղղված ժեստ»,- ասել է Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենը:
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին` Սաֆրաստյանը նշեց, որ մոտ ժամանակները թուրքական ղեկավարության դիրքորոշման մեջ փոփոխություններ չեն լինի: «Հայ-թուրքական հարաբերությունների քաղաքականության մեջ Թուրքիան հետապնդում է ավելի մեծ տարածաշրջանային շահեր»,- ասել է պրոֆեսորը:
Միաժամանակ նա նշեց, որ այժմ ամենաբարենպաստ ժամանակն է նրա համար, որպեսզի Հայաստանը նոր թափ հաղորդի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացին և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկի այդ հարցը միջազգային իրավական հարթություն տեղափոխելու համար:

14 Май 2010 - 11:00 AMT
Политическая элита Турции разочарована процессом евроинтеграции, и именно поэтому турецкое руководство решило проводить такую внешнюю политику, которая позволит Турции стать крупным региональным игроком. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор Института востоковедения НАН РА, профессор Рубен Сафрастян. По его словам, сближение Турции с Россией и странами арабского мира следует рассматривать именно на этом фоне. «Развивающаяся экономика Турции и ее потребность в энергетических ресурсах являются основой нынешней внешней политикой Анкары. Россия в свою очередь пытается посредством энергетики добиться решения геополитических проблем, усиливая свое влияние на постсоветском пространстве и на Ближнем Востоке»,- сказал профессор.
Оценивая визит российского президента Дмитрия Медведева в Турцию, Рубен Сафрастян подчеркнул, что в основе российско-турецкого сближения лежат экономические и энергетические вопросы. “На протяжении всей истории Россия и Турция были и остаются соперниками в регионе. С политической точки зрения мы не наблюдаем сближения позиций Москвы и Анкары. Что касается заявлений, сделанных в Турции относительно армяно-турецкого процесса и карабахского урегулирования, то их следует рассматривать в качестве жеста российской стороны в сторону Анкары”,- сказал директор Института востоковедения.
Что касается возможности вовлечения Турции в процесс урегулирования карабахского конфликта, то Рубен Сафрастян заявил, что эта возможность не исходит из интересов Москвы. «Будучи страной-сопредседателем Минской Группы ОБСЕ, Россия не раз заявляла, что она против включения Турции в карабахский процесс»,- сказал профессор. Он добавил, что для Армении также неприемлемо участие Турции в разрешении проблемы Карабаха, а Россия, будучи стратегическим партнером Армении, не пойдет на изменение своей позиции в этом вопросе.