British Petroleum ընկերության համար Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսումը աղետալի կլինի: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, եթե միայն Մեքսիկական ծոցում տեղի ունեցած աղետը մեծ կորուստների հասցրեց, ապա Բաքու-Թբիլիսի- Ջեյհան նավթամուղը, որը «վտանգավոր գոտու» միջով է անցնում, կարող է դադարել գործելուց և British Petroleum-ին սնանկացման եզրին կանգնեցնել:
«Ադրբեջանի օպերացիոն միջազգային ընկերության բաժնետերերը, այդ թվում նաև British Petroleum-ը Ղարաբաղում պատերազմը կանխող գլխավոր լոբբիստներն են: Այս փաստը լավ հայտնի է Բաքվին և Իլհամ Ալիևի բոլոր հայտարարություններն, ըստ էության, դատարկ խոսքեր են», – ընդգծել է Մինասյանը:
Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում պատերազմը տեսականորեն հնարավոր է, իսկ գործնականորեն` ոչ, քանի որ դրա համար համապատասխան նախադրյալներ չկան: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ առաջին նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Աշոտ Մանուչարյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, և’ Ադրբեջանում, և’ Հայաստանում իշխանությունը գտնվում է մի քանի մարդու ձեռքում: «Հայաստանում և Ադրբեջանում կառավարման փիլիսոփայությունը հանգեցրել է այն բանին, որ ադրբեջանական կողմը սպառնում է պատերազմ սկսել, իսկ հայկական կողմն արհամարհում է այդ սպառնալիքները», – ընդգծել է Մանուչարյանը:
Հայաստանի Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցությունը հայտարարեց, որ չի մասնակցի մայիսի 13-ին ԵԽԽՎ նախագահ Չավուշօղլուի հետ ԱԺ խմբակցությունների հանդիպմանը։ Պատճառն այն է, որ ԵԽԽՎ նախագահ Չաուշօղլուն հրաժարվել է այցելելու Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Նույն օրը ՌԴ նախագահ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդվարդ Շարմազանովը հայտարարեց, որ Դմիտրի Մեդվեդևի այցը Թուրքիա հասկանալի է, քանի որ Ռուսաստանը որպես մեծ տերություն, այդ տարածաշրջանում իր շահերն ունի: Շարմազանովը նշել է, որ երկու երկրների նախագահների հանդիպման ժամանակ տարբեր հարցեր են քննարկվելու, և եթե հանկարծ կողմերն անդրադառնան ղարաբաղյան հակամարտությանը, ապա դրանից չպետք է եզրակացնել, որ Թուրքիան կարող է ընդգրկվել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կազմում:
Մայիսի 12-ին «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը հայտարարեց, որ ստորագրելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին առաջին փաստաթուղթը` Հայաստանը լուռ ընդունեց, որ Լեռնային Ղարաբաղը մտնում է Ադրբեջանի կազմի մեջ: «Այդ քայլը հանգեցրեց նրան, որ բոլոր մյուս փաստաթղթերում, այդ թվում նաւ Բիշքեկի արձանագրության մեև, Արցախի Հանրապետությունը ներկայացվեց որպես Ադրբեջանի մաս: Սակայն, մյուս կողմից, Բիշքեկի արձանագրության դրական կողմն այն է, որ այդ փաստաթղթի տակ կա բոլոր երեք կողմերի` Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների ստորագրությունը»,-ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորը:
«Անկարայի ջանքերի ակտիվացումը կարող է հանգեցնել նրան, որ Թուրքիան դառնա դիտորդ երկիր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում»,-Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: «Վերջերս Թուրքիան չի թաքցնում ղարաբաղյան հակամարտության միջնորդ դառնալու իր մտադրությունը: Եվ թեև այդ փաստը շահավետ չէ մեր համար, Թուրքիան աստիճանաբար խորացնում է իր դերը ղարաբաղյան գործընթացում»,-ասել է փորձագետը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուին: «Այս այցելությունը հնարավորություն կընձեռի նաև քննարկելու մեր օրակարգային հարցերը, և համոզված եմ, որ այն կնպաստի Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրախորհրդի միջև համագործակցության խորացմանը, մասնավորապես` Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ու ՀՀ Ազգային Ժողովի միջև: Մենք ցանկանում ենք և պատրաստ ենք սերտացնել հարաբերություններն ու համագործակցությունը», – նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Մևլութ Չավուշօղլուն իր հերթին ասել է, որ որպես ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ` իր գործունեության գերակայություններից է համարում վեհաժողովի և անդամ պետությունների միջև հարաբերությունների խորացումը, անդամ պետությունների հանդեպ կրկնակի չափանիշների կիրառման բացառումը` ապահովելու օբյեկտիվ և հավասարակշիռ վերաբերմունք բոլորի նկատմամբ: Մայիսի 13-ին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը ընդունել է ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ տարածաշրջանի մարդու իրավունքների պաշտպանության մարտահրավերները:
Հայոց ցեղասպանության եւ Մեծ հայրենազրկման հուշահամալիր չայցելելու` ԵԽԽՎ նախագահ Մեւլութ Չաուշօղլուի որոշումը «Ժառանգություն» կուսակցությունը եւ խորհրդարանական խմբակցությունը գնահատում են որպես եվրոպական հեղինակավոր կառույցի ղեկավարին ոչ վայել պահվածք: Նման վարվելակերպով պարոն Չաուշօղլուն բացահայտ խոստովանում է, որ ինքն իրեն նույնացնում է ոչ թե եվրոպական ժողովուրդների բազմազգ ընտանիքի` ժողովրդավարական գործընթացներին եւ մարդու իրավունքներին հետամուտ ազդեցիկ կառույցի ղեկավարի, այլ թուրք մի պաշտոնյայի հետ, ով, այս պահին զբաղեցնելով ԵԽԽՎ ղեկավարի պաշտոնը, ձգտում է ի շահ Թուրքիայի ղեկավարների եւ կրտսեր եղբայր Ադրբեջանի` ըստ ամենայնի օգտագործել կառույցի լծակները:
Նույն օրը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ԵԽԽՎ նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարեց, որ ԵԽԽՎ բյուրոյի օրակարգում չկա այնպիսի դրույթ, որը պարտադրի ԵԽԽՎ նախագահի այցը որևէ վայր: «Որքան ես գիտեմ, ԵԽԽՎ նախկին երկու նախագահները չեն այցելել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Սակայն անկախ դրանից, դա իմ որոշումն էր»,-ասել է Չավուշօղլուն:
«ԼՂՀ խորհրդարանի խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը գրավոր դիմել էր ԵԽԽՎ ղեկավար մարմնին` խնդրելով խորհրդարանական ընտրություններին ներկա գտնվելու համար Ստեփանակերտ ուղարկել դիտորդների: Ես այս հարցը ղեկավար մարմնի օրակարգ եմ մտցրել ապրիլին, և որոշում է ընդունվել դիտորդներ չուղարկել: Ընդունված կարգի համաձայն, ղեկավար մարմինը պատվիրակություն չի ուղարկում «սառեցված հակամարտության» գոտիներ», – ասել է Մևլութ Չավուշօղլուն:
Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի ացը Թուրքիա ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանում գլխապտույտ արագությամբ կարող են տեղի ունենալ գործընթացներ, որոնք անպայման ազդելու են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա: Այդ մասին մայիսի 14-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը: Ինչպես նշել է Արամ Սարգսյանը, Հայաստանը պետք է հրաժարվի Մադրիդյան սկզբունքներից, քանի որ այդ փաստաթղթում տարածքները հանձնելու և հանրաքվե անցկացնելու մասին հստակ կետ կա:
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հայտարարել է, որ ՀԱԿ-ը քննադատում է ԵԽԽՎ կառույցների աշխատանքը, մասնավորապես, դիտորդական հանձնաժողովի և մարդու իրավունքների գծով ԵԽ հանձնակատարի աշխատանքը: Օրվա վերջում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունեց ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի օգնական Թինա Քայդենաուին: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է հայ-ամերիկյան համագործակցությոան խորացումը և շնորհակալ է ԱՄՆ-ի կառավարությանը` Հայաստանին ցուցաբերվող ծավալուն աջակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերի համար:

Для компании British Petroleum (BP) возобновление войны в Карабахе станет катастрофой. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил политолог Сергей Минасян. По его словам, если только одна катастрофа в Мексиканском заливе привела к огромным убыткам, то нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан, который проходит по «опасной зоне», тоже может перестать действовать и поставить BP на грань банкротства. «Акционеры АМОК (Азербайджанская международная операционная компания), в том числе и BP, являются главными лоббистами недопущения войны в Карабахе», – подчеркнул Минасян.
11 мая советник по вопросам национальной безопасности первого президента РА Ашот Манучарян на пресс-конференции в Ереване заявил, что война в зоне нагорно-карабахского конфликта теоретически возможна, а практически – нет, так как для этого нет соответствующих предпосылок. Как заметил Манучарян, внутренняя ситуация как в Азербайджане, так и Армении такова, что в обеих странах власть находится в руках нескольких человек, а не народа. “Философия такого правления в двух странах привела к тому, что Азербайджан грозит войной, а Армения игнорирует эти угрозы”, – разъяснил он, добавив, что создавшейся внутри двух стран ситуация может привести к возобновлению военных действий, что является преступлением.
АРФ Дашнакцутюн распространила сообщение, что13-го мая фракция АРФ Дашнакцутюн не примет участия во встрече фракций армянского парламента с главой ПАСЕ Мовлудом Чавушоглу из-за того, что глава ПАСЕ отказался посетить Мемориал памяти жертв Геноцида армян в рамках визита в Ереван.
В тот же день, секретарь фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов заявил, что визит президента Российской Федерации Дмитрия Медведева в Турцию понятен, так как Россия, как держава, имеет свои интересы в этом регионе. Как заметил Шармазанов, если вдруг на встрече глав двух стран стороны обратятся к карабахскому конфликту, то из этого не следует делать вывод, что Турция может войти в состав сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
12 мая на пресс-конференции в Ереване секретарь парламентской фракции "Наследия" Лариса Алавердян заявила, что, ставя свою подпись под первым документом о карабахском конфликте, Армения молча приняла, что Нагорный Карабах входит в состав Азербайджана. «Этот шаг со стороны Армении привел к тому, что во всех остальных документах, в том числе и Бишкекском протоколе, Республика Арцах была представлена как часть Азербайджана. Но с другой стороны, положительная сторона Бишекского протокола заключается в том, что под этим документом поставлена подпись всех 3 трех сторон конфликта – Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана»,- сказала депутат НС Армении.
«Активизация усилий Анкары в карабахском урегулировании может привести к тому, что Турция станет страной-наблюдателем в рамках Минской группы ОБСЕ по карабахскому конфликту»,- на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Артак Шакарян. “В последнее время Турция не скрывает намерения стать посредником в карабахском конфликте. И хотя этот факт нас не устраивает, Турция постепенно углубляет свою роль в карабахском процессе”,- сказал эксперт.
Президент Армении Серж Саргсян принял находящегося с визитом в Армении председателя Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Мевлуда Чавушоглу. «Ваш визит даст возможность обсудить различные вопросы, и я уверен, что он послужит укреплению отношений между Арменией и Европой, в частности отношений между ПАСЕ и НС РА», – отметил глава армянского государства. В свою очередь Мевлуд Чавушоглу сказал, что главным приоритетом в своей деятельности на посту новоизбранного председателя ПАСЕ считает укрепление связей со странами-членами СЕ и избежание политики двойных стандартов.
13 мая с делегацией, возглавляемой Мевлудом Чавушоглу, встретился омбудсмен Армении Армен Арутюнян. В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся вызовов в сфере защиты прав человека как в Армении, так и в регионе.
Партия “Наследие” распространила сообщение, в котором решение председателя ПАСЕ Мевлуда Чавушоглу не посещать Мемориал жертв Геноцида армян оценивает как поведение, недостойное руководителя такой авторитетной европейской структуры. Поведение Чавушоглу показывает, что он ведет себя не как руководитель европейской структуры, а как обычный турецкий чиновник, который, занимая должность руководителя ПАСЕ, стремится использовать эти рычаги во благо властей Турции и Азербайджана.
В этот же день на пресс-конференции в Ереване сам Мевлуд Чавушоглу заявил, что в повестке Бюро Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) нет такого положения, чтобы каждый председатель ПАСЕ, отправляющийся с визитом, обязательно следовал протоколу принимающей страны. «Но независимо от всего этого, это мое собственное решение – не посещать Цицернакаберд», – сказал Чавушоглу.
Он также сообщил, что письмо спикера парламента Нагорного Карабаха Ашота Гуляна с просьбой направить наблюдателей на парламентские выборы в Арцахе было внесено в повестку Бюро в апреле, и было принято решение не отправлять миссию наблюдателей. “По сложившейся традиции, Бюро не отправляет делегации в зоны «замороженных конфликтов”, – подчеркнул Чавушоглу.
14 мая на пресс-конференции в Ереване председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян заявил, что визит президента России Дмитрия Медведева в Турцию показывает, что в регионе с головокружительной скоростью могут происходить процессы, которые обязательно повлияют как на Армению, так и на процесс нагорно-карабахского урегулирования. Как заметил глава Демократической партии РА, Армения должна отказаться от Мадридских принципов, так как в этом документе существуют положения, которые противоречат интересам армянской стороны.
В этот же день координатор Армянского Национального Конгресса (АНК) Левон Зурабян сообщил, что в ходе встречи с Мевлудом Чавушоглу представители АНК раскритиковали работу структур ПА Совета Европы, в частности, мониторинговой комиссии ПАСЕ, комиссара СЕ по правам человека.
К концу дня президент Армении Серж Саргсян принял прибывшую в Армению с визитом помощника заместителя госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Тину Кайденау. В ходе встречи президент РА отметил, что Армения придает большую важность углублению армяно-американских отношений и благодарна руководству США за оказанное содействие и за усилия по установлению стабильности и мира в регионе.