British Petroleum ընկերության համար Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսումը աղետալի կլինի: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, եթե միայն Մեքսիկական ծոցում տեղի ունեցած աղետը մեծ կորուստների հասցրեց, ապա Բաքու-Թբիլիսի- Ջեյհան նավթամուղը, որը «վտանգավոր գոտու» միջով է անցնում, կարող է դադարել գործելուց և British Petroleum-ին սնանկացման եզրին կանգնեցնել:
«Ադրբեջանի օպերացիոն միջազգային ընկերության բաժնետերերը, այդ թվում նաև British Petroleum-ը Ղարաբաղում պատերազմը կանխող գլխավոր լոբբիստներն են: Այս փաստը լավ հայտնի է Բաքվին և Իլհամ Ալիևի բոլոր հայտարարություններն, ըստ էության, դատարկ խոսքեր են», – ընդգծել է Մինասյանը:
Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում պատերազմը տեսականորեն հնարավոր է, իսկ գործնականորեն` ոչ, քանի որ դրա համար համապատասխան նախադրյալներ չկան: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ առաջին նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Աշոտ Մանուչարյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, և’ Ադրբեջանում, և’ Հայաստանում իշխանությունը գտնվում է մի քանի մարդու ձեռքում: «Հայաստանում և Ադրբեջանում կառավարման փիլիսոփայությունը հանգեցրել է այն բանին, որ ադրբեջանական կողմը սպառնում է պատերազմ սկսել, իսկ հայկական կողմն արհամարհում է այդ սպառնալիքները», – ընդգծել է Մանուչարյանը:
Հայաստանի Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցությունը հայտարարեց, որ չի մասնակցի մայիսի 13-ին ԵԽԽՎ նախագահ Չավուշօղլուի հետ ԱԺ խմբակցությունների հանդիպմանը։ Պատճառն այն է, որ ԵԽԽՎ նախագահ Չաուշօղլուն հրաժարվել է այցելելու Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Նույն օրը ՌԴ նախագահ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդվարդ Շարմազանովը հայտարարեց, որ Դմիտրի Մեդվեդևի այցը Թուրքիա հասկանալի է, քանի որ Ռուսաստանը որպես մեծ տերություն, այդ տարածաշրջանում իր շահերն ունի: Շարմազանովը նշել է, որ երկու երկրների նախագահների հանդիպման ժամանակ տարբեր հարցեր են քննարկվելու, և եթե հանկարծ կողմերն անդրադառնան ղարաբաղյան հակամարտությանը, ապա դրանից չպետք է եզրակացնել, որ Թուրքիան կարող է ընդգրկվել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կազմում:
Մայիսի 12-ին «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը հայտարարեց, որ ստորագրելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին առաջին փաստաթուղթը` Հայաստանը լուռ ընդունեց, որ Լեռնային Ղարաբաղը մտնում է Ադրբեջանի կազմի մեջ: «Այդ քայլը հանգեցրեց նրան, որ բոլոր մյուս փաստաթղթերում, այդ թվում նաւ Բիշքեկի արձանագրության մեև, Արցախի Հանրապետությունը ներկայացվեց որպես Ադրբեջանի մաս: Սակայն, մյուս կողմից, Բիշքեկի արձանագրության դրական կողմն այն է, որ այդ փաստաթղթի տակ կա բոլոր երեք կողմերի` Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների ստորագրությունը»,-ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորը:
«Անկարայի ջանքերի ակտիվացումը կարող է հանգեցնել նրան, որ Թուրքիան դառնա դիտորդ երկիր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում»,-Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: «Վերջերս Թուրքիան չի թաքցնում ղարաբաղյան հակամարտության միջնորդ դառնալու իր մտադրությունը: Եվ թեև այդ փաստը շահավետ չէ մեր համար, Թուրքիան աստիճանաբար խորացնում է իր դերը ղարաբաղյան գործընթացում»,-ասել է փորձագետը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուին: «Այս այցելությունը հնարավորություն կընձեռի նաև քննարկելու մեր օրակարգային հարցերը, և համոզված եմ, որ այն կնպաստի Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրախորհրդի միջև համագործակցության խորացմանը, մասնավորապես` Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ու ՀՀ Ազգային Ժողովի միջև: Մենք ցանկանում ենք և պատրաստ ենք սերտացնել հարաբերություններն ու համագործակցությունը», – նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Մևլութ Չավուշօղլուն իր հերթին ասել է, որ որպես ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ` իր գործունեության գերակայություններից է համարում վեհաժողովի և անդամ պետությունների միջև հարաբերությունների խորացումը, անդամ պետությունների հանդեպ կրկնակի չափանիշների կիրառման բացառումը` ապահովելու օբյեկտիվ և հավասարակշիռ վերաբերմունք բոլորի նկատմամբ: Մայիսի 13-ին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը ընդունել է ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ տարածաշրջանի մարդու իրավունքների պաշտպանության մարտահրավերները:
Հայոց ցեղասպանության եւ Մեծ հայրենազրկման հուշահամալիր չայցելելու` ԵԽԽՎ նախագահ Մեւլութ Չաուշօղլուի որոշումը «Ժառանգություն» կուսակցությունը եւ խորհրդարանական խմբակցությունը գնահատում են որպես եվրոպական հեղինակավոր կառույցի ղեկավարին ոչ վայել պահվածք: Նման վարվելակերպով պարոն Չաուշօղլուն բացահայտ խոստովանում է, որ ինքն իրեն նույնացնում է ոչ թե եվրոպական ժողովուրդների բազմազգ ընտանիքի` ժողովրդավարական գործընթացներին եւ մարդու իրավունքներին հետամուտ ազդեցիկ կառույցի ղեկավարի, այլ թուրք մի պաշտոնյայի հետ, ով, այս պահին զբաղեցնելով ԵԽԽՎ ղեկավարի պաշտոնը, ձգտում է ի շահ Թուրքիայի ղեկավարների եւ կրտսեր եղբայր Ադրբեջանի` ըստ ամենայնի օգտագործել կառույցի լծակները:
Նույն օրը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ԵԽԽՎ նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարեց, որ ԵԽԽՎ բյուրոյի օրակարգում չկա այնպիսի դրույթ, որը պարտադրի ԵԽԽՎ նախագահի այցը որևէ վայր: «Որքան ես գիտեմ, ԵԽԽՎ նախկին երկու նախագահները չեն այցելել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Սակայն անկախ դրանից, դա իմ որոշումն էր»,-ասել է Չավուշօղլուն:
«ԼՂՀ խորհրդարանի խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը գրավոր դիմել էր ԵԽԽՎ ղեկավար մարմնին` խնդրելով խորհրդարանական ընտրություններին ներկա գտնվելու համար Ստեփանակերտ ուղարկել դիտորդների: Ես այս հարցը ղեկավար մարմնի օրակարգ եմ մտցրել ապրիլին, և որոշում է ընդունվել դիտորդներ չուղարկել: Ընդունված կարգի համաձայն, ղեկավար մարմինը պատվիրակություն չի ուղարկում «սառեցված հակամարտության» գոտիներ», – ասել է Մևլութ Չավուշօղլուն:
Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի ացը Թուրքիա ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանում գլխապտույտ արագությամբ կարող են տեղի ունենալ գործընթացներ, որոնք անպայման ազդելու են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա: Այդ մասին մայիսի 14-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը: Ինչպես նշել է Արամ Սարգսյանը, Հայաստանը պետք է հրաժարվի Մադրիդյան սկզբունքներից, քանի որ այդ փաստաթղթում տարածքները հանձնելու և հանրաքվե անցկացնելու մասին հստակ կետ կա:
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հայտարարել է, որ ՀԱԿ-ը քննադատում է ԵԽԽՎ կառույցների աշխատանքը, մասնավորապես, դիտորդական հանձնաժողովի և մարդու իրավունքների գծով ԵԽ հանձնակատարի աշխատանքը: Օրվա վերջում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունեց ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի օգնական Թինա Քայդենաուին: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է հայ-ամերիկյան համագործակցությոան խորացումը և շնորհակալ է ԱՄՆ-ի կառավարությանը` Հայաստանին ցուցաբերվող ծավալուն աջակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերի համար:

15 May 2010 - 07:31 AMT
According to Aram Safaryan, secretary of Prosperous Armenia parliamentary group, Azerbaijani President Ilham Aliyev’s refusal to attend the informal summit of CIS leaders in Moscow as well as unwillingness of Foreign Minister Elmar Mammadyarov to meet with the OSCE Minsk Group Co-chairs appeared as an attempt to screen unreadiness to resolve the Karabakh problem peacefully. “Turkish and Azeri propaganda machines have united to work out a large-scale anti-Armenian policy. As a matter of fact, this policy aims to frustrate the ongoing Karabakh talks. The current stage of negotiations requires de jure recognition of Nagorno Karabakh, a move Azerbaijan is not ready to make. Armenia should be prepared for more violent propaganda attacks,” Mr. Safaryan said.
Meanwhile political scientist Sergei Minasyan told a PanARMENIAN.Net reporter said that the resumption of hostilities in Karabakh will be fatal for British Petroleum (BP). “The catastrophe in Gulf of Mexico has resulted in huge losses. And if Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline’s operation is terminated, BP will be on the verge of bankruptcy. AIOC (Azerbaijani International Operating Company) shareholders, including BP, are the main lobbyists aiming to prevent hostilities in Karabakh. Baku is well aware of this situation, thus, Ilham Aliyev’s statements are mere words,” Minasyan said.
Former national security advisor to the first President of Armenia, Ashot Manucharyan, said a new war in Karabakh is possible theoretically but impossible in practice. “In response to proclamation of Nagorno Karabakh Republic, Azeri authorities launched a racist war against the Armenian population in NKR and Azerbaijan. So, Baku should hold talks on territorial concessions not with Armenia but with Armenians expelled from Azerbaijan,” he said. “Both in Armenia and Azerbaijan the power is in the hands of several people. Such governing philosophy produced the following result: Baku threatens while Yerevan ignores the threats.”
ARF Dashnaktsutyun parliamentary group refrained from participation in the meeting between RA parliamentary groups and PACE President Mevlut Cavusoglu, citing the latter’s refusal to visit the Armenian Genocide Memorial.
Heritage Party and its parliamentary group also issued a statement labeling Cavusoglu's decision to not visit the Armenian Genocide Memorial as “a behavior that is unbecoming of the head of this prestigious European organization.”
The delegation led by the PACE President was received by Armenian leader Serzh Sargsyanm who said that this visit “will promote strengthening of PACE–RA NA relations.”
Armenian Ombudsman Armen Harutyunyan also met with the delegation to discuss challenges faced by Armenia and the region in human rights protection field.
RPA parliamentary group secretary Eduard Sharmazanov stated that reasons behind President Medvedev’s visit to Turkey are understandable, with Russia pursuing certain interests in the region. Armenia should not have concerns over Russian President’s visit to Turkey. With both countries vying for regional influence, Russia will not allow for Turkey’s increased influence in South Caucasus, according to him.
Member of Heritage parliamentary group Larisa Alaverdyan said that signing the first document on the Nagorno Karabakh conflict, Armenia accepted that NKR is a part of Azerbaijan. “Due to this blunder, NKR was mentioned a part of Azerbaijan in all other documents, including the Bishkek ceasefire agreement, though it records Arstakh as a party to conflict. Armenia provoked exclusion of NKR from talks,” Mrs. Alaverdyan told reporters on May 12.
Leader of the Democratic Party of Armenia Aram Sargsyan is confident that the region is witnessing processes which will inevitably affect both Armenia and Nagorno Karabakh. He also emphasized that Armenia should renounce Madrid Principles, which envisage surrender of territories and conduction of a referendum. “The Madrid Document is the worst of all those offered before,” he said.
Armenian National Congress coordinator Levon Zurabyan told journalists that the ANC representatives slammed the work of PACE monitoring committee and that of Council of Europe Commissioner for Human Rights during a meeting with PACE President Mevlut Cavusoglu.
Armenian President met with U.S. Deputy Assistant Secretary of State for the Bureau of European and Eurasian Affairs Tina S. Kaidanow, who arrived in Yerevan on May 14. The Armenian President thanked the U.S. administration for the efforts aimed at establishment of peace and stability in the South Caucasus.