Մայիսի 15-ին Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության եթերում տեղի կունենա «Սումգայիթ, փետրվար, 1988» փաստագրական ֆիլմի պրեմիերան: Ֆիլմը հիմնված է բացառապես փաստագրաման նյութերի վրա, ներկայացված բացառիկ տեսա-և լուսանկարչական փաստաթղթերը, ականատեսների վկայությունները, հետաքննության և դատավարությունների նյութերը առաջին անգամ են ներկայացվում, ոչ միայն բացահայտելով ճշմարտությունը Սումգայիթում կատարվածի մասին, այլ նաև ապացուցելով այն փաստը, որ դա հանցագործություն էր, կազմակերպված Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների և իշխանությունների կողմից: Ֆիլմը լուսաբանում է նաև ԽՍՀՄ ղեկավարության հանցավոր դերը: Նախագծի հեղինակները համարում են այն ֆիլմ-մեղադրանք 1988թ. փետրվարի 27-29-ին Ադրբեջանում կատարված ոճրագործության դեմ, ինչպես նաև կոչ, ուղղված միջազգային հանրությանը` ճանաչել և դատապարտել «սումգայիթի» կազմակերպիչներին ու դահիճներին:
Սումգայիթի մասին պատմող ֆիլմը, ինչպես նաև «Սովորական ցեղասպանություն» նախագիծն, ընդհանուր առմամբ, կոչված են չեզոքացնելու նորագույն պատմության զանգվածային զեղծարարությունները` ներկայացնելով եզակի, հաճախ նույնիսկ սենսացիոն նյութեր արխիվներից: Ներկայումս խտասկավառակների տեսքով, ինչպես նաև Ինտերնետ ցանցում տարածվում են ֆիլմի հայերեն և ռուսերեն տարբերակները, աշխատանք է տարվում անգլերեն, ֆրանսերեն ու արաբերեն վարկածների վրա:
«Սումգայիթ, փետրվար, 1988» ֆիլմը երկրորդն է «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի շարքում: «Սովորական ցեղասպանություն» նախագիծն իրականցնում է ՀՀ նախագահին կից Տեղեկատվության ու հասարակական կապերի կենտրոնը: Առաջաին ֆիմի` «Բաքու, հունվար, 1990» պրեմիերան կայացավ 2010 թվականի հունվարին, ֆիլմը թարգմանվել է մի քանի լեզուներով:

15 Май 2010 - 10:01 AMT
15 мая в эфире Общественного телевидения Армении состоится премьера документального фильма «Сумгаит, февраль, 1988», снятого в рамках проекта «Обыкновенный геноцид». Фильм основан исключительно на документальных материалах, представленные в нем эксклюзивные видео- и фотодокументы, свидетельства очевидцев, материалы расследования и судебных процессов демонстрируются впервые, не только раскрывая истину о происшедшем в Сумгаите, но и доказывая факт организованности преступления со стороны спецслужб и властей Азербайджана и преступной роли руководства Советского Союза. Авторы проекта называют его фильмом-обвинением в преступлении против человечества, совершенном в Азербайджане 27-29 февраля 1988 года, данью памяти жертвам трагедии, а также обращением к международной общественности с призывом признать и осудить организаторов и палачей «сумгаита».
Фильм о событиях в Сумгаите, как и в целом проект «Обыкновенный геноцид» призваны развеять массовые фальсификации недавней истории путем представления уникальных и зачастую сенсационных архивных материалов. В настоящее время готовы и распространяются в формате компакт-дисков и в сети Интернет армянская и русская версии фильма, идет работа над английской, французской и арабской версиями.
“Сумгаит, февраль, 1988” – второй фильм из серии «Обыкновенный геноцид». Проект “Обыкновенный геноцид” реализуется Центром информации и общественных связей аппарата президента РА. Премьера первого фильма – “Баку, январь, 1990” состоялась в январе 2010 года, фильм переведен на несколько языков и распространяется в формате компакт-дисков и в сети Интернет.