Կիպրոսի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները Կիպրոսի խորհրդարանի անդամ Վարդգես Մաղդեսյանի հետ մայիսի 16-ին թվով երրորդ ուխտագնացությունն են կատարել Սուրբ Մակարավանք վանական համալիր, որը գտնվում է չճանաչված Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության (ՀԿԹՀ) տարածքում: Ինչպես գրում է Famagusta Gazette –ն, ուխտագնացությանը մասնակցում էին ավելի քան 200 հայեր ինչպես Կիպրոսից, այնպես էլ այլ երկրներից:
5-րդ դարում հիմնադրված Մակարավանք վանական համալիրը մի քանի հարյուրամյակների ընթացքում ուխտագնացության ամենահայտնի վայրերից մեկն է ոչ միայն հայերի և Կիլիկիայի ու Երուսաղեմի հոգևորականների, այլ նաև ողջ աշխարահի հավատացյալների համար:
Վանքը 1997-ին 49 տարի ժանկետով վարձակալության է հանձնվել Կիպրոսի Պատմական արժեքների և թանգարանների կառավարմանը թուրք ձեռնարկատեր Դերվիշ Ուլուսու Սյոնմեզլերուին, որը հայտարարել է. «Կառավարումն անվավեր է հայտարարել վարձակալության մասին համաձայնությունը: Կարծում եմ` Մակարավանքն այն հուշարձանների թվում է, որոնք վերադարձվելու են Հարավային Կիպրոսին: Ես, իհարկե, դիմել եմ դատարան: Սակայն, նույնիսկ եթե ես շահեմ գործը, հազիվ թե այն հանձնեն ինձ: Ըստ էության, Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական կառավարությունը որոշել է վերադարձնել վանքը բնիկ տերերին` Հարավային Կիպրոսի հայերին»:

Представители армянской общины Кипра, вместе с членом парламента Кипра Вардгесом Магдесяном, 16 мая совершили третье по счету паломничество в армянский монастырь Сурб Макараванк, который расположен на территории непризнанной Турецкой Республики Северного Кипра (ТРСК). Как пишет Famagusta Gazette, в паломничестве принимали участие свыше 200 армян как из Кипра, так и из других стран.
Основанный в V веке монастырь Макараванк на протяжении уже нескольких столетий является самым известным местом паломничества не только для армян и священнослужителей из Киликии и Иерусалима, но и для верующих всего мира.
Монастырь в 1997 году был сдан Управлением историческими ценностями и музеями Кипра в аренду сроком на 49 лет турецкому предпринимателю Дервишу Улусу Сьонмезлеру, который заявил: "Управление объявило недействительным соглашение об аренде. Думаю, Макараванк также включен в список тех памятников, которые будут возвращены Южному Кипру. Я, конечно, обратился в суд. Однако, даже если я выиграю дело, вряд ли его передадут мне. В сущности, турецкое правительство Северного Кипра решило вернуть монастырь исконным владельцам – армянам Южного Кипра".