Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման ուղին շատ երկար է, և չեմ կարծում, որ այդ հարցը մոտակա երկու-երեք ամսում կլուծվի: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրուցելիս ասել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի բաժնի վարիչ Ֆ ելիքս Ստանևսկին: Միևնույն ժամանակ նա ասել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը տեղում չի դոփում, և դրանում նկատելի առաջընթաց կա:
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին ԼՂՀ հնարավոր մասնակցության մասին հարցին անդրադառնալով` Ֆելիքս Ստանևսկին ասել է, որ այդ հարցն օրակարգում է, սակայն դժվարացավ ասել, թե ինչ որոշում կկայացվի:
Տարածաշրջանային գործընթացներում Թուրքիայի ակտիվության մասին ռուս փորձագետն ասել է. «Թուրքիան Հայաստանից ավելի պակաս շահագրգիռ չէ հարյուրամյա հակամարտությունների կարգավորմամբ և հայ ու թուրք ժողովուրդների միջև լարվածության վերացմամբ»:
Նրա խոսքերի համաձայն, Թուրքիան շահագրգռված է, որպեսզի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացն արագ ավարտվի:

17 Май 2010 - 12:32 AMT
Путь решения карабахского конфликта довольно длинный, и не думаю, что в ближайшие два-три месяца этот вопрос решится. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил заведующий отделом Кавказа института стран СНГ Феликс Станевский. При этом он заметил, что процесс урегулирования карабахского конфликта не стоит на месте и в нем есть заметный прогресс.
Обращаясь к вопросу возможного участия НКР в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта, Феликс Станевский сказал, что данный вопрос сейчас находится в повестке дня, но затруднился дать прогноз по поводу того, какое решение в конце будет принято.
Касаясь активности Турции в региональных процессах, российский эксперт сказал: «Турция не меньше Армении заинтересована в урегулировании столетних конфликтов и ликвидации напряженности между армянским и турецким народами». По его словам, Турция заинтересована в том, чтобы процесс урегулирования карабахского конфликта шел быстрее.