Մայիսի 12-ին «Ուսման իրավունք» նախաձեռնող խմբի անդամներ Սոս Ավետիսյանը և Դանիել Իոաննիսյանը մայիսի 19-ին ժամը 13:30-ին Երևան քաղաքի Շառլ Ազնավուրի հրապարակում հանրահավաք և մայիսի 20-ին ժամը 13:15-ին ԵՊՀ-ից դեպի ՀՀ կառավարություն երթ անցկացնելու մասին իրազեկումներ են ներկայացրել Երևանի քաղաքապետին:
Հանրահավաքը ևերթը ուղղված էին բարձրաձայնելու ուսանողության ձայնը ընդդեմ Կառավարության` բանակից մագիստրոսական և ասպիրանտական տարկետմամբ տեղերի կրճատման որոշման:
Ինչպես ասվում է «Ուսման իրավունք» նախաձեռնող խմբի տարածած հաղորդագրության մեջ, մայիսի 14-ին Երևանի քաղաքապետարանը որոշում կայացրեց վերոհիշյալ 2 միջոցառումների անցկացումն արգելելու մասին: Ագելքը հիմնավորվեց նրանով, որ մշակութային և մարզական համալիրների տարածքներում հրապարակային միջոցառումները կարող են սահմանափակվել: Սակայն, քաղաքապետարանի որոշման մեջ նաև չի ասվում, թե այդ հրապարակում անցկացվող որ մարզական կամ մշակույթային միջոցառման բնականոն ընթացքը կխաթարվեր հանրահավաքի անցկացման դեպքում: Երթի անցկացումը ևս արգելվեց քաղաքային իշխանությունների կողմից:
Քաղաքապետարանը կազմակերպիչներին չէր առաջարկել երթի անցկացման այլ օրեր և այլ ժամեր կամ միջոցառման ձևին վերաբերող այլ պայմաններ, ինչը պահանջում է “Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր և ցույցեր անցկացնելու մասին” ՀՀ օրենքը: Այսօր, ժամը 15:00-ին Դանիել Իոաննիսյանըև Սոս Ավետիսյանը դիմել են ՀՀ վարչական դատարան` քաղաքապետարանի որոշումներն անվավեր ճանաչելու պահանջով:
Նշված գործով վարչական դատարանի նիստը կկայանա վաղը` մայիսի 18-ին, իսկ դատավճիռը պետք է հրապարակվի 24 ժամվա ընդացքում, այն է` միչև մայիսի 18-ի ժամը 15:00-ն:

17 Май 2010 - 14:04 AMT
Мэрия Еревана запретила проведение акций протестов против сокращения мест в магистратуре и аспирантуре
12 мая члены инициативной группы “Право на образование” Сос Аветисян и Даниел Иоаннисян представили в мэрию Еревана заявку на проведение митинга на площади им. Азнавура 19-го мая в 13:30 и на проведение шествия от центрального здания ЕГУ к зданию правительства 20-го мая в 13:15.
Как говорится в заявлении инициативной группы, “целью митинга и шествия является протест против решения правительства о сокращении мест в магистратуре и аспирантуре с правом отсрочки от армии. 14-го мая мэрия Еревана приняла решение о запрете проведения вышеуказанных мероприятий”.
В заявлении отмечается, что запрет на проведение митинга мэрия обосновала, ссылаясь на пункт закона, где говорится, что проведение массовых мероприятий на территории культурных или спортивных комплексов может быть запрещено со стороны соответствующих органов с тем, чтобы не нарушать естественный ход мероприятий, проходящих в этих комплексах. “Но заметим, что площадь им. Азнавура не является культурным или спортивным комплексом, и там много раз проводились митинги. Мэрия также не уточняет, ход какого именно мероприятия может быть нарушен из-за митинга активистов”,- подчеркивают члены “Право на образования”.
“Шествие, в свою очередь, было запрещено проводить, основываясь на том, что оно может ограничить права и свободы других граждан, но мэрия не уточнила эти свободы, и как они будут ограничены. Кроме этого, мэрия не предложила организаторам другие дни или другие условия для проведения акций, что предусматривается частью 4 статьи 13 закона “О проведении митингов, собраний, шествий и демонстраций”. Согласно части 2 статьи 13 того же закона мэрия должна была подробно объяснить причину запрета”,- отмечается в заявлении.
17-го мая Даниел Иоаннисян и Сос Аветисян обратились в Административный суд РА с требованием признать недействительными решения мэрии по вышеуказанным вопросам. Заседание суда по рассмотрению данного дела состоится 18-го мая.