Մայիսի 18-ին Երևանում մեկնարկեց «Ազգային ռիսկերի գնահատումը Հայաստանում» խորագրով սեմինարը: Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Դաֆինա Գերչևայի ողջույնի խոսքից հետո, սեմինարի մասնակիցները քննարկեցին տարբեր ոլորտներում առաջացող ռիսկերն ու դրանց գնահատման և նվազեցման մեթոդները: Միջոցառմանը մասնակցում են ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ներկայացուցիչները, ռիսկերի գլոբալ գնահատման փորձագետները, միջազգային հասարակական կազմակերպությունների և ՀՀ բոլոր շահագրգիռ նախարարությունների (արտակարգ իրավիճակների, տրանսպորտի ու կապի, էներգետիկայի ու բնական պաշարների, բնապահպանության նախարարությունները), ինչպես նաև Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն ու Կարմիր Խաչի հայկական ասոցիացիան:
Ներկաներից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց իրեն առավել հետաքրքրող խնդիրները հետագա քննարկման համար: Պարզվեց, որ հիմնականում նախարարությունների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին մտահոգում են սողանքների, երկրաշարժերի (դրանք կազմում են Հայաստանի բոլոր սեյսմիկ ռիսկերի 94 տոկոսը), տեխնածին աղետների և բնակչության համար ռիսկերի նվազեցման վերաբերյալ մատչելի տեղեկատվության բացակայությունը: Սողանքների խնդիրը առավել ակտուալ դարձավ վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո, երբ սողանքների պատճառով փակվեցին հանրապետության մի քանի խոշոր ճանապարհներ:
«Հայաստանը շատ բան ունի սովորելու այլ երկրներից ռիսկերի նվազեցման առումով, քանի որ բոլոր հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ մեր երկրում շեշտը դրվում է աղետների գնահատման և վերացման, ոչ թե առաջացման ռիսկերի վրա»,-ասել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրերի Աղետների ռիսկերի նվազեցման ծրագրի ղեկավար Արմեն Չիլինգարյանը:
Սեմինարը 3 օր կտևի, որոնցից երկուսի ժամանակ կքննարկվի ռիսկերի նվազեցման տեսությունը, իսկ վերջին օրը` այդ ուղղությամբ կատարված կոկրետ տեխնիկական աշխատանքները:

18 Май 2010 - 07:55 AMT
18 мая в Ереване стартовал трехдневный семинар “Оценка национальных рисков в Армении”. После приветствия постоянного координатора ООН в Армении Дафины Герчевой, участники семинара обсудили возникающие в разных сферах риски и методы их оценки и снижения. В рамках мероприятия участвуют представители Программы Развития ООН, эксперты программы глобальной оценки рисков, представители международных общественных организаций и всех заинтересованных министерств Армении (Министерство чрезвычайных ситуаций, Министерство транспорта и связи, Министерство энергетики и природных ресурсов, Министерство экологии), а также Всемирной организации здравоохранения и Армянской Ассоциации Красного Креста
Каждый из присутствующих представил наиболее интересующие его проблемы для дальнейшего обсуждения. Оказалось, что главным образом представителей армянских министерств и организаций волнуют риски оползней, землетрясений (они составляют 94% всех сейсмических рисков Армении), техногенные катастрофы и отсутствие доступной для населения информации по снижению рисков. Проблема оползней стала более актуальной в свете недавних событий, когда из-за оползней были закрыты несколько крупных дорог республики,
“У Армении есть чему поучиться у других стран в области снижения рисков, так как все исследования показывают, что в нашей стране больший акцент ставиться на оценку и ликвидацию катастроф, а не рисков их возникновения”,- сообщил руководитель программы по снижению рисков катастроф Программы Развития ООН Армен Чилингарян.
Семинар продлится 3 дня, два из которых будет обсуждаться теория снижения рисков, а в последний день – конкретные технические работы в этом направлении.