18 Մայիս 2010 - 14:34 AMT
Երևանում մայիսի 18:00-ին կայացավ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի (ԼՂԻ) մասին իտալերեն լեզվով առաջին անգամ հրատարակված ուղեցույցի շնորհանդեսը, որը համալրեց Իտալիայի հանրահայտ «Polaris» զբոսաշրջային ուղեցույցերի շարքը:
«Հրատարակության շուրջ աշխատանքի ժամանակ ես օգնության համար դիմել եմ բազմաթիվ հայ պրոֆեսորների, որպեսզի աշխատանքն ավելի ճշգրիտ ու լիարժեք լինի»,- ասել է ուղեցույցի հեղինակ Նադյա Պասկուալը: Նրա խոսքով, Իտալիայում Ադրբեջանի դեսպանի կողմից ագրեսիվ մոտեցում էր ցուցաբերվել հրատարակության հանդեպ. «Ես խնդրեցի սկզբից ընթերցել գիրքը, և եթե հարցեր առաջանան, ինձ դիմել, բայց առայժմ հետագա արձագանք չի ստացվել»:
Շուրջ 350 էջից բաղկացած ուղեցույցում ներկայացվում է Հայաստանի և ԼՂՀ-ի պատմությունը, մշակույթը, կրոնը, բնությունը և տրամադրվում է տեղեկատվություն տարբեր տիպի արշավների կազմակերպման վերաբերյալ: Այն նաև ներառում է Հայաստանի, ԼՂՀ-ի և Երևանի քարտեզներ, ինչպես նաև հավելված` Հայաստանի տեսարժան վայրերի լուսանկարներով: Առանձին բաժին նվիրված է Երևանի, Էջմիածնի, «Մետաքսե ճանապարհի», Հայաստանի հեթանոսական հին քաղաքների և քրիստոնեական վանքերի բնութագրմանը: Մայիսի 18-ից նոր ուղեցույցը զբոսաշրջիկներին հասանելի կլինի ինչպես Իտալիայում, այնպես էլ Հայաստանում և ԼՂՀ-ում:
Շնորհանդեսին ներկա էին Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը, ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանը, ուղեցույցի հեղինակ Նադյա Պասկուալը և այլ մասնակիցներ:
«Polaris»-ը միջազգային ճանաչում ունեցող իտալական հրատարակչություն է, որի կողմից տպագրված ուղեցույցները տրամադրվում են Իտալիայի խոշորագույն գրախանութներին և հեղինակավոր զբոսաշրջային գործակալություններին: «Polaris»-ը տպագրել է շուրջ 70 ուղեցույց, որոնց տարեկան շրջանառությունն ավելի քան 40,000 է:

18 Май 2010 - 14:34 AMT
В Ереване 18 мая состоялась презентация путеводителя об Армении и Нагорном Карабахе на итальянском языке, который дополнил список знаменитых итальянских туристических путеводителей «Polaris».
«Во время работы над изданием я обращалась за помощью ко многим армянским профессорам для того, чтобы работа была более точной и полной», – сказала автор путеводителя Надя Паскуаль. По ее словам, со стороны азербайджанского посла в Италии был агрессивный подход к изданию: «Я попросила сначала прочесть книгу, и если возникнут вопросы обратиться ко мне, но на данный момент пока дальнейшей реакции не поступало».
В путеводителе, состоявшем из 350-ти страниц, представлена история, культура, религия, природа Армении и НКР. Кроме того, представляется информация для различных видов походов. Он также включает в себя карты Армении, НКР и Еревана дополненные фотографиями достопримечательностей. Отдельный раздел посвящен Еревану, Эчмиадзину, «Шелковому пути», старым языческим городам Армении и описанию христианских храмов. С 18 мая новый путеводитель будет доступен как в Италии, так и в Армении и НКР.
На презентации присутствовали исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Бекор Папазян, начальник управления по туризму Министерства экономики Мехак Апресян, начальник Управления туризма при правительстве Нагарного Карабаха Сергей Шахвердян.
«Polaris» – всемирно известное итальянское издательство, путеводители которого распространяются в крупнейших книжных магазинах Италии и в турагентствах. Издательство выпустило порядка 70 путеводителей, годовой оборот которых составляет порядка 40 тыс.