18 Մայիս 2010 - 16:14 AMT
Թուրք-ադրբեջանական տանդեմի` ի դեմս Թուրքիայի վարչապետի ու Ադրբեջանի սուլթանի պաշտոնը հորից ժառանգած Իլհամ Ալիևի հայտարարություններն այն մասին, որ Հայաստանը պետք է որոշակի տարածքային զիջումների գնա ղարաբաղյան կարգավորման հարցում, անհեթեթ են: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ նիստում հայտնեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովի խոսքով, նման հայտարարությունները խոսում են այն մասին, որ թուրքական քաղաքական վերնախավի «ուղեղներում» գերակշռում է պանթուրքիզմի և նեո-օսմանիզմի գափարախոսությունը: «Ավելի ճիշտ կլինի, եթե թուրքական կողմը նման հայտարարություններ կատարելու փոխարեն զբաղվի իր ներքին խնդիրներով ու առաջին հերթին դուրս բերի զորքերը Կիպրոսից, որի տարածքի 38%-ն ավելի քան 35 տարի շարունակ օկուպացված է Թուրքիայի կողմից»,- ընդգծեց նա:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը այսպես կոչված «օկուպացված» տարածքներից հայկական զորքերի դուրսբերման մասին` ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարն Իլհամ Ալիևին հիշեցրեց, որ ԼՂՀ-ն երբեք չի եղել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: «Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման համար ադրբեջանական կողմն առաջին հերթին պետք է դուրս բերի զորքերը իր կողմից բռնակցված Շահումյանի ու Գետաշենի տարածքներից և պայմաններ ստեղծի հայ փախստականների վերադարձի համար»,- նկատեց պատգամավորը: Նա ավելացրեց նաև, որ ներկա պահին ի դեմս Արցախի միջազգային հանրությունը գործ ունի մի պետության հետ, որը հավատարիմ է ժողովրդավարության, ինքնության ու ազատության իդեալներին, որը պաշտպանում է իր խաղաղ գոյությունը:

18 Май 2010 - 16:14 AMT
Заявления турецко-азербайджанского тандема в лице премьер-министра Турции и унаследовавшего от отца должность султана Азербайджана Ильхама Алева, о том, что Армения должна идти на какие-то территориальные уступки в карабахском урегулировании, являются нелепыми. Об этом на заседании НС РА заявил секретарь фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По словам Шармазанова, подобные заявления говорят о том, что “в мозгах” турецкой политической элиты доминирует идеология пантюркизма и нео-османизма. “Будет правильнее, если турецкая сторона вместо того, чтобы делать такие заявления, занялась своими внутренними проблемами и в первую очередь вывести войска с Кипра, 38% территории которого оккупировано Турцией более 35 лет”, – подчеркнул он.
Относительно заявления президента Азербайджана о выводе армянских войск из так называемых “оккупированных” территорий, секретарь фракции РПА напоминал Ильхаму Алиеву, что НКР никогда не была и не будет в составе Азербайджана. “Для достижения мирного урегулирования карабахской проблемы азербайджанская сторона в первую очередь должна вывести свои войска из аннексированных территорий Шаумяна, Геташена и создать условия для возвращения армянских беженцев”, – заметил депутат. Он также добавил, что на данный момент в лице Арцаха международное сообщество имеет дело с государством, приверженным идеалам демократии, суверенитета и свободы, который защищает свое мирное существование.