ՀՀ ԱԺ մայիսի 19-ի նիստում քննարկվել է ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մաիսն օրինագիծը: Օրինագիծը ներկայացրել էր Արմեն Մարտիրոսյանը «Ժառանգություն» կուսակցությունից: «Կողմ» քվեարկել է 19 պատգամավոր (ՀՅԴ և «Ժառանգություն»), դեմ` կոալիցիան:
Օրինագիծը, որը պատգամավորների մեծամասնությամբ մերժվեց, ենթարդրում էր իշխանությունների և ընդդիմության հավասար ներկայաություն ընտրական հանձնաժողովներում: Առաջարկվում էր նաև չբարձրացնել գովազի գինը նախընտրական արշավի ընթացքում, ինչպես նաև ընտրություններից հետո հրապարակել քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակները: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակիցը, ՀՀ ԱԺ պրոֆիլային հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել օրինագծի վերաբերյալ: «Հանձնաժողովը գտնում է, որ այժմ աննպատակահարմար է քննարկման դնել այդ օրինագիծը: Սկզբից այն պետք է քննարկել բոլոր խմբակցություններում»,-ասել է պետաիրավական հանձնաժողովի անդամ Արտյուշա Շահբազյանը:
Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանի, ընտրողների ցուցակների հրապարակումը քվեարկությունից հետո հակասում է ՀՀ ՍԴ 2003թ. որոշմանը` գաղտնի քվեարկության մասին:

На заседании 19 мая НС РА обсуждался законопроект о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс Армении. Законопроект был представлен Арменом Мартиросяном из фракции «Наследие». «За» проголосовало 19 депутатов (АРФ Дашнакцутюн и «Наследие»), против – коалиция.
Законопроект, который был отклонен большинством депутатов, предполагал равное участие в избиркомах представителей властей и оппозиции. В нем также предлагалось не повышать рекламные расценки в ходе предвыборной кампании, а после выборов ЦИК должен был опубликовать списки избирателей, принявших участие в голосовании.
Как передает парламентский корреспондент PanARMENIAN.Net, профильная комиссия НС РА дала по законопроекту отрицательное заключение. «Комиссия находит, что сейчас нецелесообразно ставить этот закон на обсуждение. Прежде всего его нужно обсудить во всех фракциях», – сказал член комиссии по государственно-правовым вопросам Артюша Шахбазян.
По мнению министра юстиции РА Геворга Даниеляна, публикация списков избирателей после голосования противоречит решению Конституционного суда Армении от 2003 года о соблюдении тайного голосования.