Էրեբունի և Նուբարաշեն շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում սկսվել է Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ դպրոցի երեխաների նկատմամբ բռնություն կիրառելու փաստով գործի լսումը: Ինչպես հայտնում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, դատարանի շենքի առաջ հավաքվել է 30-ից ավել մարդ: Նրանք պարզել են երեխաների նկատմամբ բռնությունը դատապարտող ցուցապատառներ: Ցույցի մասնակիցները դատավորին և մեղադրյալին դիմավորեցին աղաղակներով և ցմահ բանտարկություն պահանջեցին մեղադրյալի համար:
Քրեական գործը հարուցվել է Մարիամ Սուխուդյանի ներկայացրած մեղադրանքից հետո, որը 2008-ի մարտ-մայիս ամիսներին որպես կամավոր աշխատել է թիվ 11 դպրոցում: Սուխուդյանի խոսքերով, դպրոցի երեխաները պատմել են նրան, որ սեռական ոտնձգության են ենթարկվել ուսուցիչ Լևոն Ավագյանի կողմից: Վերջինս մեղադրվում է ՀՀ ՔՕ 142-րդ հոդվածի 2-րդ մասով աշակերտների նկատմամբ «անպարկեշտ գործողությունների» համար: Պատժի առավելագույն ժամկետը 3 տարի է:

19 Май 2010 - 10:02 AMT
В суде общей юрисдикции округов Эребуни и Нубарашенa началось судебное слушание по факту насилия над учениками спецшколы N11 Нубарашена. Как передает корреспондент PanARMENIAN.Net, перед зданием суда собралось свыше 30 человек. Они держали в руках плакаты, осуждающие насилие над детьми. Участники демонстрации встретили судью и обвиняемого выкриками, и требовали пожизненного заключения виновника.
Уголовное дело было возбуждено после обвинения, представленного Мариам Сухудян, которая в марте-мае 2008 г. работала волонтером в школе N11. По словам Сухудян, дети школы рассказали ей, что они подвергались сексуальным домогательствам со стороны учителя Левона Авакяна. Левон Авакян обвиняется по 2-й части 142-й статьи уголовного кодекса РА – за “непристойные действия” в отношении учеников. Максимальный срок наказания 3 года.