20 Մայիս 2010 - 08:40 AMT
Խորհրդարանն ընդունել է ՀՀ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը
Խորհրդարանն ընդունել է ՀՀ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը: Օրինագիծն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ այն պայմանով, որ մինչ 2-րդ ընթերցումն այդ հարցի շուրջ տեղի կունենան խորհրդարանական լսումներ: Նման առաջարկով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը:
Օրինագծով կանոնակարգվում է հեռուստատեսության թվայնացման գործընթացը: Օրենքով նախատեսվում է մինչև 2015թ., երբ ավարտին կհասնի թվայնացման գործընթացը, հեռուստաալիքների քանակը 22-ից նվազեցնել մինչև 18-ը: Օրինագծով կանոնակարգվում են նաև հեռուստատեսությունների եթերի թեմատիկ ուղղությունները և նշվում է, որ միայն 2015թ. հետո մասնավոր հեռուստաընկերությունների քանակը կարող է աճել:

Парламент Армении в первом чтении принял представленный правительством законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон РА «О телевидении и радио». Законопроект прошел в первом чтении с условием, что до 2-го чтения состоятся парламентские слушания по данному вопросу. Подобное предложение сделал спикер НС РА Овик Абрамян.
Законопроект урегулирует процесс оцифровки телерадиовещания. Закон предусматривает, что до окончания процесса оцифровки, который завершится до 2015 года, количество телеканалов из 22 уменьшится до 18. Законопроектом также регулируются тематические направления эфира телекомпаний, и отмечается, что только после 2015 года количество частных телекомпаний может увеличиться.