20 Մայիս 2010 - 08:45 AMT
Մայիսի 21-22-ին Երևանում տեղի կունենա ամենամյա «Կովկաս-2009» միջազգային խորհրդաժողովը, որը կազմակերպում է Կովկասի ինստիտուտը: Բացմանը հանդես կգա Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի գործերի հավատարմատար Օննո Սիմոնսը:
Խորհրդաժողովի աշխատանքին կմասնակցեն Միտատ Չելիքպալան Անկարայի էկոնոմիկայի ու տեխնոլոգիաների համալսարանից, Ռազմավարական ու ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը Երևանից, քաղաքագետ Իվլիան Խաինդրավան Թբիլիսիի Զարգացման ու համագործակցության կենտրոնից, Մոսկվայի Համաշխարհային էկոնոմիկայի և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտից պատմական գիտությունների դոկտոր Ալեքսանդր Կռիլովը, ՌԴ Քաղաքական ու ռազմական վերլուծության ինստիտուտի ազգամիջյան հարաբերությունների խնդիրների բաժնի վարիչ Սերգեյ Մարկեդոնովը, ինչպես նաև Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Ի տարբերություն նախորդ տարիների, խորհրդաժողովի աշխատանքին չեն մասնակցի Ադրբեջանի ներկայացուցիչները:
Խորհրդաժողովին կքննարկվեն տարածաշրջանային անվտանգության, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Կովկասի չճանաչված պետությունների խնդիրներին և հակամարտությունների լուծման ուղիներին վերաբերող հարցեր:

21-22 мая в Ереване состоится ежегодная международная конференция, организованная Институтом Кавказа «Кавказ 2009». На открытии выступит поверенный в делах делегации Еврокомиссии в Армении Онно Симонс.
В работе конференции примут участие Митат Челикпала из Университета экономики и технологий TOBB (Анкара), директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян (Ереван), политолог Ивлиан Хаиндрава из Центра развития и сотрудничества (Тбилиси), доктор исторических наук Института мировой экономики и международных отношений Александр Крылов (Москва), заведующий отделом проблем межнациональных отношений Института политического и военного анализа РФ Сергей Маркедонов (Москва), а также директор Института Кавказа Александр Искандарян. В отличие от прошлых лет, в работе конференции не принимают участие представители Азербайджана.
На конференции будут обсуждены вопросы региональной безопасности, армяно-турецкие отношения, проблемы непризнанных государств Кавказа и пути решения конфликтов.