ՀՀ կառավարությունը մայիսի 20-ին որոշել է 80 մլն դրամ տրամադրել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությանը` Տաթևի վանական համալիրի ճոպանուղու կառուցումը խոչընդոտող էլեկտրահաղորդման 6 հենասյուները տեղափոխելու նպատակով։
Այդ կապակցությամբ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է` քանի որ կառուցվում է աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղին, ապա բնական է, որ ենթակառույցային խնդիրներ են առաջանում, որոնք պետք է լուծվեն ամենակարճ ժամկետներում, քանի որ ճոպանուղու բացումը ծրագրված է ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 16-ին։

20 Май 2010 - 13:13 AMT
Правительство Армении на заседании 20 мая приняло решение предоставить министерству энергетики и природных ресурсов 80 млн. драмов, с целью перенесения 6 столбов ЛЭП, препятствующих строительству канатной дороги при монастырском комплексе Татев.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что, поскольку строится самый длинный в мире фуникулер, то естественно, что возникают инфраструктурные проблемы, которые должны быть решены в кратчайшие сроки, поскольку открытие канатной дроги запланировано на 16 октября.